[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Pomodoro – technika efektywnego zarządzania czasem

Przed Tobą krótka lekcja efektywnego zarządzania czasem. Dzięki technice pomodoro szybciej wykonasz każde zadanie i przestaniesz marnować cenne chwile. Sprawdź.

technika pomodoro

Mamma mia! Dwie godziny temu usiadłaś do nauki i właśnie się zorientowałaś, że od 115 minut przeglądasz na Insta fotki z wakacji Twojego eks. Pora efektywniej zarządzać czasem. Jedną z najprostszych metod jest tzw. pomodoro.

Twórcą tej techniki jest Włoch, Francesco Cirillo, który rozpowszechnił ją już pod koniec lat 80. ubiegłego stulecia. Nazwa pochodzi od kuchennego czasomierza w kształcie pomidora, który jest podstawowym narzędziem potrzebnym do zastosowania tej techniki. Oczywiście Ty możesz wykorzystać dowolny licznik czasu, niekoniecznie o kształcie warzywa (tfu! owoca).

REKLAMA

Przygotowanie

Na sam początek zastanów się, jakie konkretnie zadania chcesz wykonać (np. nauka 100 słówek z hiszpańskiego lub przygotowanie sprawozdania). Następnie pomyśl, ile mniej więcej czasu potrzebujesz na wykonanie tych zadań i podziel je na etapy. W technice pomodoro operuje się 25-minutowymi blokami pracy (tzw. pomodoro) i 5-minutowymi przerwami. Spisz listę zadań, najlepiej z podziałem na pomidory (np. w ciągu 1 pomodoro będę się uczyć 20 słówek).

Licznik czasu

Przygotuj dowolny czasomierz. Możesz posłużyć się kuchennym timerem lub zwykłym zegarkiem. Lepiej sprawdzi się np. budzik, bo będzie Ci sygnalizował koniec pomodoro dźwiękiem. Ale zwykły zegarek tez da radę. Jeżeli korzystasz z telefonu również ustaw na nim alarm lub ściągnij aplikację (np. Mechaniczny Pomidor). W ten sposób unikniesz ciągłego zerkania na wyświetlacz.

Jak to działa

Przez 25 minut skupiasz się jedynie na wykonaniu zadania. Najlepiej wyloguj się z Facebooka, a telefon (jeśli nie używasz go jako licznika) wycisz. Po tym czasie masz 5 minut przerwy. Po czym znów wracasz do 25-minutowego bloku pracy. Po 4 pomodoro czeka Cię dłuższa, 30-minutowa przerwa.

Przerwa

Dźwięk sygnalizujący koniec pomodoro, nie oznacza, że masz się od razu rzucać do przeglądania newsów w necie. Naucz się dobrze odpoczywać. Zrób kilka ćwiczeń rozciągających, napij się czegoś. Pamiętaj też o swoim wzroku. Przez 20 sekund popatrz na jakiś zielony obiekt znajdujący się w odległości 20 metrów od Ciebie (np. drzewo za oknem).

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij