Pomodoro – technika efektywnego zarządzania czasem

Przed Tobą krótka lekcja efektywnego zarządzania czasem. Dzięki technice pomodoro szybciej wykonasz każde zadanie i przestaniesz marnować cenne chwile. Sprawdź.

technika pomodoro fot. shutterstock.com

Mamma mia! Dwie godziny temu usiadłaś do nauki i właśnie się zorientowałaś, że od 115 minut przeglądasz na Insta fotki z wakacji Twojego eks. Pora efektywniej zarządzać czasem. Jedną z najprostszych metod jest tzw. pomodoro.

Twórcą tej techniki jest Włoch, Francesco Cirillo, który rozpowszechnił ją już pod koniec lat 80. ubiegłego stulecia. Nazwa pochodzi od kuchennego czasomierza w kształcie pomidora, który jest podstawowym narzędziem potrzebnym do zastosowania tej techniki. Oczywiście Ty możesz wykorzystać dowolny licznik czasu, niekoniecznie o kształcie warzywa (tfu! owoca).

Przygotowanie

Na sam początek zastanów się, jakie konkretnie zadania chcesz wykonać (np. nauka 100 słówek z hiszpańskiego lub przygotowanie sprawozdania). Następnie pomyśl, ile mniej więcej czasu potrzebujesz na wykonanie tych zadań i podziel je na etapy. W technice pomodoro operuje się 25-minutowymi blokami pracy (tzw. pomodoro) i 5-minutowymi przerwami. Spisz listę zadań, najlepiej z podziałem na pomidory (np. w ciągu 1 pomodoro będę się uczyć 20 słówek).

Licznik czasu

Przygotuj dowolny czasomierz. Możesz posłużyć się kuchennym timerem lub zwykłym zegarkiem. Lepiej sprawdzi się np. budzik, bo będzie Ci sygnalizował koniec pomodoro dźwiękiem. Ale zwykły zegarek tez da radę. Jeżeli korzystasz z telefonu również ustaw na nim alarm lub ściągnij aplikację (np. Mechaniczny Pomidor). W ten sposób unikniesz ciągłego zerkania na wyświetlacz.

Jak to działa

Przez 25 minut skupiasz się jedynie na wykonaniu zadania. Najlepiej wyloguj się z Facebooka, a telefon (jeśli nie używasz go jako licznika) wycisz. Po tym czasie masz 5 minut przerwy. Po czym znów wracasz do 25-minutowego bloku pracy. Po 4 pomodoro czeka Cię dłuższa, 30-minutowa przerwa.

Przerwa

Dźwięk sygnalizujący koniec pomodoro, nie oznacza, że masz się od razu rzucać do przeglądania newsów w necie. Naucz się dobrze odpoczywać. Zrób kilka ćwiczeń rozciągających, napij się czegoś. Pamiętaj też o swoim wzroku. Przez 20 sekund popatrz na jakiś zielony obiekt znajdujący się w odległości 20 metrów od Ciebie (np. drzewo za oknem).

Zobacz również:
REKLAMA