Rozmowa kwalifikacyjna a wygląd: jak się ubrać na rozmowę o pracę?

Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej? Zrobić dobre wrażenie! Naukowcy mówią jasno: od tego, jak wyglądasz, może zależeć Twój rozwój zawodowy. Dlatego zobacz, jak wyglądać profesjonalnie podczas rozmowy o pracę.

kariera, kobieta, makijaż fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Wyobraź sobie taką sytuację: rozmowa kwalifikacyjna, dwie kobiety czekają na swoją kolej. Obie świetnie wykształcone i z dużym doświadczeniem. Jedną wręcz trudno dostrzec: wygląda jak szara myszka. Druga to sex bomba. Jak Ci się wydaje, która z nich dostanie tę pracę?

Pewnie pomyślisz, że ta, która nie rzuca się w oczy. My uważamy inaczej. Pracy nie dostanie żadna z nich. Korporacja będzie szukała trzeciej kandydatki, której wygląd znajdzie się gdzieś między ascetycznym stylem pierwszej kandydatki, a zbyt wyzywającym drugiej.

Czy wygląd wpływa na karierę zawodową? Czy istnieje zależność wygląd a kariera zawodowa? Istnieje. W jak dużym stopniu? Nawet w bardzo dużym. Czy to oznacza, że doktorat i kilka zakończonych sukcesem prac nic nie znaczą? Znaczą bardzo wiele. Zwłaszcza gdy idą w parze z odpowiednim wizerunkiem.

ZOBACZ TEŻ: Suplementy dla urody - po co naprawdę warto sięgać?

Zamiast się obrażać na wyniki badań i kłócić ze światem, wykorzystaj parę prostych i sprawdzonych przez fachowców od wizerunku patentów, by w odpowiedniej sytuacji równie odpowiednio wyglądać. Naukowcy z Univeristy of British Columbia przebadali wpływ wyglądu zewnętrznego na rozwój kariery.

Wzięli pod lupę przykładowe cechy osobowości. Pozytywne – jak otwartość, sumienność, współpraca – i negatywne: jak brak asertywności, a nawet neurotyczność. Później powiązali te cechy z różnymi wizerunkami. Okazało się, że pozytywne cechy częściej były przypisywane osobom atrakcyjnym. I to one były uważane za bardziej utalentowane.

Prof. Jeremy Biesanz, który prowadził naukowe badania zaznaczał, że atrakcyjność to nie to samo samo, co perfekcyjny wygląd. Atrakcyjni są ludzie pewni siebie z jednej strony i świadomi własnych niedoskonałości z drugiej. To coś w rodzaju równowagi między tym, co wiesz, i tym, jak wyglądasz.

Ludzie wolą słuchać, obserwować i współpracować z tymi, którzy oprócz kompetencji również dobrze wyglądają. I mają pewną intuicję. „Pamiętam świetnie przygotowaną kobietę, która na rozmowę kwalifikacyjną założyła zbyt duży dekolt. Odpadła tylko z tego powodu” – mówi Magdalena Ściepko, ekspertka w dziedzinie kreowania kariery.

Naczelną zasadą jest to, by nie przesadzić. W jedną lub drugą stronę. Jak spódnica, to do kolan – mini całkowicie odpada. Wygląd zbyt skromny, sportowy czy lekko niechlujny jest przesadą w drugą stronę. „Ubranie na rozmowę kwalifikacyjną musi być również wygodne – podkreśla Magdalena Ściepko. – Skrępowane ruchy mogą także krępować nasze zachowanie”.

Jeśli kobieta jest wymagająca w odniesieniu do swojego wyglądu, jest wysoce prawdopodobne, że tak samo będzie podchodziła do swojej pracy – taka może być konkluzja naukowych badań.

kariera, kobieta, makijaż fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Makijaż do pracy

Jeśli odpowiedni makijaż jest jedną z bardziej istotnych rzeczy w czasie rozmowy kwalifikacyjnej, trzeba nad nim popracować. Stylistka, Agnieszka Olszewska-Czuma, podkreśla: „Makijaż musi być naturalny, jedynie zaznaczać atuty urody”. Dlatego odpadają krwiste czerwienie na ustach i paznokciach. „Jeśli masz zupełnie niewidoczne usta, podkreśl je delikatnym koralem, a nie malinową czerwienią” – radzi Czuma.

Jeśli kobieta wygląda schludnie, równie staranna będzie jej praca.

Zacząć należy jednak od podkładu. Najpierw trzeba nałożyć dobry krem, który nawilży i rozświetli twarz. Krem CC odżywi skórę twarzy i nada cerze delikatnego koloru. Także puder musi być dopasowany do naturalnego kolorytu skóry twarzy. Pamiętamy, żadnych przegięć! A jeśli Twój podkład często jest zbyt jasny lub zbyt ciemny, to przeczytaj nasze porady: Jak dobrać podkład?

Bardzo istotne są oczy – zauważa nasza stylistka. One załatwiają tzw. pierwsze wrażenie. Rozjaśnij więc cienie pod oczami korektorem o kilka tonów jaśniejszym niż podkład. Będziesz wyglądała na wypoczętą. Do powiek użyj jasnych kolorów. „Niebieski kolor tęczówki lubi lawendę i beże, a ciemniejsze oczy: np. brązowe lub piwne wolą popiele i grafity. Jeśli chcesz bardziej zaznaczyć oko, wybierz zieleń lub odcień fioletu” – zaznacza Agnieszka Czuma. Jeśli na koniec podkręcisz rzęsy zalotką, oko będzie wyglądało na większe, co doda bystrości spojrzeniu.

Włosy upnij: fryzura, jak cały Twój wygląd, musi być schludna. Związując włosy unikniesz zabawy nimi w czasie rozmowy. Zanim – w co mocno wierzymy – prezes uściśnie Twoją dłoń, przyjmując Cię do pracy, użyj kremu do rąk. Skóra dłoni musi być gładka, a uścisk konkretny.

Kosmetyki do pracy

1. Skóra dłoni musi być sucha, ale nie szorstka. Nie może być również tłusta, dlatego krem nałóż godzinę wcześniej.

2. Nie przesadź z ilością tuszu: dwukrotne pociągnięcie rzęs wystarczy. Zbyt duża ilość tuszu wygląda tandetnie.

3. Pastelowe, jasne kolory powiększają optycznie oko. Nawet jeśli najlepiej wyglądasz w tzw. smoky eyes, na rozmowę o pracę zapomnij o takim makijażu.

4. Zalotką delikatnie podkręcisz rzęsy. To spowoduje, że oko będzie wyglądało na większe.

5. Krem odżywi i rozświetli twarz, a lekki kolor wyrówna niedoskonałości.

6. Zapach na rozmowie o pracę musi być delikatny, wyczuwalny w niewielkim stopniu. Taki, który zawiera nutę jaśminu, zadziała uspokajająco.

7. Koralowy kolor nie jest nachalny, ale zauważalny. Szczególnie polecany osobom o mało wydatnych ustach. Dobrze je podkreśli.

8. Róż daje satynowe wykończenie makijażu. Cera wygląda wówczas na zdrową.

9. Pudrem zwieńczysz pracę nad zdrowym wyglądem Twojej cery. Jaśniejszy kolor połóż pod oczy. Puder nadaje twarzy świeżego, satynowego połysku.

Wiesz już, jak dobrze wyglądać na rozmowie kwalifikacyjnej, teraz dowiedz się: Jak być pewną siebie?

REKLAMA