[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
PODZIEL SIĘ


OCEŃ
4.6

Nadgodziny: bądź asertywna

Szef, koleżanki albo Twoja ambicja zmuszają Cię do brania ze sobą roboty do domu? Pamiętaj, nadgodziny to nie obowiązek - zawsze możesz odmówić. Wystarczy krótki trening asertywności, a nauczysz się żyć w zgodzie z własnymi przekonaniami.

kariera fot. shutterstock.com

1. Gdy przełożeni wymagają od Ciebie dodatkowej pracy

„Wbrew pozorom wystarczy krótki, asertywny komunikat – mówi Violetta Nowacka. – Na przykład: »Nie chcę brać tego zadania, bo mimo szacunku do pracy i firmy zależy mi na własnym zdrowiu«”. Oczywiście, musisz wcześniej przełamać strach przed reakcją szefa oraz groźbą zwolnienia.

REKLAMA

Z pierwszym poradzisz sobie, wypisując na kartce najgorsze możliwe odpowiedzi przełożonego. Gdy zobaczysz je na papierze, okaże się, że wcale nie są takie straszne. Co do drugiego... Jeśli w czasie pracy robisz to, co do Ciebie należy, nic Ci nie grozi.

Poznaj także 6 oznak, że możesz niedługo dostać wypowiedzenie.

2. Gdy koleżanki oraz koledzy zarywają w pracy noce i uważają, że tak powinno być

Nie wstydź się tego, że gdy oni siedzą w robocie, Ty wolisz sama zorganizować sobie czas. Nie musisz również wchodzić w dyskusje. Wystarczy, że asertywnie ogłosisz własne poglądy. „Powiedz: »To jest moje zdanie, ja myślę inaczej«, po czym krótko przedstaw swój pogląd – radzi psycholog. – Nie przekonuj innych. W tej kwestii nie ma jednej racji, po prostu każdy wierzy w coś innego”.

3. Gdy z powodu Twojej zawodowej ambicji cierpią inne sfery życia

„Zrób podsumowanie: co zyskujesz dzięki takiemu zaangażowaniu w pracę, a co tracisz? Przyjrzyj się plusom i minusom. Rozważ je w sercu. Odpowiedz na pytania: »Czy się nie oszukuję? Czy żyję w zgodzie ze sobą?«” – radzi Nowacka. Po czym zacznij od małej zmiany w najbardziej zaniedbanej sferze Twojego życia.

Zamiast chodzić codziennie do biura, wolałabyś dwa razy w tygodniu zostać w domu? To możliwe. Praca zdalna to korzyść dla wszystkich. Twój szef ma zadowolonego, efektywnego pracownika. A Ty więcej czasu dla siebie. Zobacz, jak przekonać przełożonych i zorganizować sobie pracę w domu.

WH 09/2015

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij