Mnemotechniki - metoda akronimów i akrostychów

Największe rzeki w Polsce, lista witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, planety Układu Słonecznego – jak zapamiętywać fakty encyklopedyczne i listy wyrazów? Pomoże w tym mnemotechnika wykorzystująca skrótowce. Zobacz, sposób na efektywna naukę i trening mózgu.

mnemotechniki metoda akronimów i akrostychów fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Zapamiętaj informacje encyklopedyczne

Wypróbuj: metodę akronimów i akrostychów

Jeśli chodzisz do szkoły, na każdym kroku musisz zapamiętywać tego typu informacje; jeśli już nie cieszysz się dwumiesięcznymi wakacjami i tak warto je sobie przypomnieć. Do zapamiętywania tego typu informacji przydają się skrótowce.

Jak je stosować? Pierwsze litery wyrazów w treści do zapamiętania tworzą inny wyraz lub nawet zdanie (najlepiej gdyby było związane z zapamiętywanym materiałem, ale niekoniecznie). Przykłady? Zwrot WOW tworzą pierwsze litery nazw trzech największych rzek w Polsce: Wisła, Odra, Warta. Imię ADEK ukrywa w sobie listę witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, z kolei planety Układu Słonecznego zapamiętasz, ucząc się zdania: Moja Wiecznie Zapracowana Mama Jutro Sama Upiecze Nam Placek (Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun).

Istnieją też inne metody zapamiętywania oparte o pamięć słuchową i kinestetyczną. Nie bez powodu dzieciaki uczą się abecadła, wyśpiewując je, a np. słówek po angielsku, trzymając dany przedmiot w dłoni. „Oczywiście te techniki są również skuteczne i warto je stosować. Jednak podstawą jest zawsze skojarzenie informacji z obrazem, wyobrażenie i powtórka” – radzi Bartłomiej Boral, Trener rozwoju umysłowego, reprezentant Polski na Mistrzostwach Świata Pamięci, rekordzista Polski i założyciel Best Brain - szkoły mistrzów pamięci.

Gdy zależy Ci na zapamiętaniu informacji, wysil się na umieszczenie jej w zaskakującym kontekście, bo monotonia zabija pamięć. „Każdy pamięta swój pierwszy pocałunek. Właśnie dlatego że był wyjątkowy i zaskakujący dla nas i dla naszego mózgu. Dziesiąty pocałunek, choć również mógł być w danej chwili wyjątkowy, pewnie już dawno wyleciał Ci z pamięci” – wyjaśnia nasz ekspert. A z mistrzem pamięci nie sposób się nie zgodzić.

Jak zapamiętać PIN, numer telefonu mamy i numer konta w banku? Jak zapamiętać imię nowo poznanej osoby? Tego wszystkiego dowiesz się, czytając listopadowy numer Women's Health, który znajdziesz w kioskach od 20 października.

Women's Health Ania Starmach

REKLAMA