[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.0

Mnemotechniki - metoda akronimów i akrostychów

Największe rzeki w Polsce, lista witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, planety Układu Słonecznego – jak zapamiętywać fakty encyklopedyczne i listy wyrazów? Pomoże w tym mnemotechnika wykorzystująca skrótowce. Zobacz, sposób na efektywna naukę i trening mózgu.

mnemotechniki metoda akronimów i akrostychów fot. shutterstock.com

Zapamiętaj informacje encyklopedyczne

Wypróbuj: metodę akronimów i akrostychów

Jeśli chodzisz do szkoły, na każdym kroku musisz zapamiętywać tego typu informacje; jeśli już nie cieszysz się dwumiesięcznymi wakacjami i tak warto je sobie przypomnieć. Do zapamiętywania tego typu informacji przydają się skrótowce.

Jak je stosować? Pierwsze litery wyrazów w treści do zapamiętania tworzą inny wyraz lub nawet zdanie (najlepiej gdyby było związane z zapamiętywanym materiałem, ale niekoniecznie). Przykłady? Zwrot WOW tworzą pierwsze litery nazw trzech największych rzek w Polsce: Wisła, Odra, Warta. Imię ADEK ukrywa w sobie listę witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, z kolei planety Układu Słonecznego zapamiętasz, ucząc się zdania: Moja Wiecznie Zapracowana Mama Jutro Sama Upiecze Nam Placek (Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun).

REKLAMA

Istnieją też inne metody zapamiętywania oparte o pamięć słuchową i kinestetyczną. Nie bez powodu dzieciaki uczą się abecadła, wyśpiewując je, a np. słówek po angielsku, trzymając dany przedmiot w dłoni. „Oczywiście te techniki są również skuteczne i warto je stosować. Jednak podstawą jest zawsze skojarzenie informacji z obrazem, wyobrażenie i powtórka” – radzi Bartłomiej Boral, Trener rozwoju umysłowego, reprezentant Polski na Mistrzostwach Świata Pamięci, rekordzista Polski i założyciel Best Brain - szkoły mistrzów pamięci.

Gdy zależy Ci na zapamiętaniu informacji, wysil się na umieszczenie jej w zaskakującym kontekście, bo monotonia zabija pamięć. „Każdy pamięta swój pierwszy pocałunek. Właśnie dlatego że był wyjątkowy i zaskakujący dla nas i dla naszego mózgu. Dziesiąty pocałunek, choć również mógł być w danej chwili wyjątkowy, pewnie już dawno wyleciał Ci z pamięci” – wyjaśnia nasz ekspert. A z mistrzem pamięci nie sposób się nie zgodzić.

Jak zapamiętać PIN, numer telefonu mamy i numer konta w banku? Jak zapamiętać imię nowo poznanej osoby? Tego wszystkiego dowiesz się, czytając listopadowy numer Women's Health, który znajdziesz w kioskach od 20 października.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij