1. Metoda ZTD
To idealna metoda dla osób, które mają sporo obowiązków na głowie i pomysłów w głowie. Dzięki niej uporządkujesz nie tylko bieżące zadania, ale zadbasz także o pomysły i inspiracje, które przychodzą Ci do głowy. Autorem ZTD jest autor bloga zenhabits.net (jednego z najpopularniejszych blogów o rozwoju na świecie) Leo Babauta.
ZOBACZ TEŻ: Zjadamy i wdychamy plastik
Stosowanie tego systemu nie powinno Ci zajmować wiele czasu – zazwyczaj jest to kilka minut dziennie oraz raz lub dwa razy dziennie w tygodniu nieco więcej czasu na planowani i przeglądanie list rzeczy do zrobienia.
Żeby korzystać z ZTD, wystarczy notatnik i cos do pisania. Możesz też korzystać z kalendarza lub jakichś internetowych aplikacji (o tym przeczytasz niżej).
Pierwszym etapem korzystania z metody ZTD jest wyrzucenie z umysłu wszystkiego, co masz do zrobienia i o czym wciąż myślisz, zapisując to w kalendarzu lub notatniku. Kolejnym elementem jest rozpatrzenie każdej z tych spraw, wybierając jedną z czterech opcji: załatwienie jej od razu, pozbycie się jej, oddelegowanie lub wpisanie na listę zadań na konkretny dzień.
2. Aplikacje To-Do
Na rynku dostępnych jest wiele aplikacji typu To-Do, czyli elektronicznych list zadań. I na telefon z Androidem i iOSem można ściągnąć np. Todoist lub Wunderlist. Dlaczego apki są lepsze od papierowych list? Bo możesz je współdzielić z domownikami lub współpracownikami. No i trudniej zalać je kawą.
3. Menu na cały tydzień
Z góry ustalaj jadłospis na cały tydzień – oszczędzi Ci to sporo czasu nie tylko na wymyślanie poszczególnych posiłków, ale dzięki temu jednocześnie przygotujesz listę zakupów. O tym, że, planując menu, łatwiej zadbać o dietę, nie musimy chyba nawet wspominać, prawda? Jeśli potrzebujesz inspiracji, zajrzyj do naszych jadłospisów:
ZOBACZ TEŻ: Czy równowaga praca-życie jest możliwa (RAPORT WH)