Jak zdać egzamin - sposoby na naukę i pracę mózgu [WH NEWS]

Jak zaliczyć każdy egzamin? Dlaczego powinnaś pić więcej wody w pracy i czy złożenie wypowiedzenia może być dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem? Sprawdź najnowsze doniesienia ze świata nauki i podkręć pracę swojego mózgu.

jak zdać każdy egzamin sposoby fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Uderz w kimono

Jeśli chcesz, żeby sesja egzaminacyjna poszła sprawnie, nie zarywaj nocy. Badacze z University of Exeter udowodnili, że wyspana przypomnisz sobie aż 2 razy więcej informacji, których uczyłaś się poprzedniego dnia. Uczestnicy eksperymentu mieli za zadanie nauczyć się kilku zmyślonych słów. Następnie naukowcy sprawdzali, jak dobrze ludzie przetwarzają informacje, odpytując ich ze słówek bezpośrednio po nauce, po dwunastogodzinnej przerwie i po przespanej nocy.

REKLAMA

Nawet jeśli uczestnicy początkowo nie byli w stanie zapamiętać słówek, po przespanej nocy zdawali test. Jak to możliwe? Mózg potrzebuje czasu na uporządkowanie nowych informacji. Z kolei Ty potrzebujesz odpoczynku.

SPRAWDŹ KONIECZNIE: 7 sposobów na wyższe IQ

REKLAMA

REKLAMA

picie wody a praca mózgu fot. Getty Images
fot. Getty Images

Przy wodopoju

Od słodkich napojów trzymaj się z daleka. Wyjdzie to na dobre i Twojej talii, i szarym komórkom. Na łamach pisma „Alzheimer’s & Dementia and Stroke” czytamy bowiem, że regularne picie napojów słodzonych cukrem i słodzikami zmniejsza objętość mózgu (zwłaszcza hipokampa) oraz powoduje pogorszenie pamięci.

Na dodatek codzienne spożywanie tzw. napojów dietetycznych aż trzykrotnie zwiększa ryzyko udaru i demencji. Dlatego gdy chce Ci się pić, sięgaj po wodę. Bonus: przy wodopoju zawsze kręci się ktoś, kto sprzeda Ci najnowsze firmowe ploteczki.

REKLAMA

zmiana pracy wyjdzie Ci na dobre fot. Getty Images
fot. Getty Images

Dobra zmiana

Kariera od zera: badania wykazują, że nudna praca zwiększa ryzyko poczucia wypalenia zawodowego oraz depresji. Nie warto.

Każdy dzień w pracy ciągnie się jak 1236. odcinek „M jak miłość”? Rozejrzyj się za nową, ciekawszą posadą. Będziesz szczęśliwsza i zdrowsza. Z badań opublikowanych w „Journal of Occupational and Environmental Medicine” wynika, że stymulujące środowisko zawodowe to główny czynnik przeciwdziałający demencji na stare lata, a satysfakcjonująca praca wpływa pozytywnie na nasze zdrowie psychiczne.

W pracy spędzamy coraz więcej czasu. Często nawet więcej niż z naszymi ukochanymi. Dlatego tak istotne jest widzieć w niej sens. Zobacz, jak pokochać to, co robisz.

REKLAMA

REKLAMA

spacer fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Chodzenie na lepsze myślenie

60 – aż o tyle procent zwiększysz swoją kreatywność, spacerując. Nie masz czasu na wielką włóczęgę? Naukowcy ze Stanford Graduate School of Education wykazali, że nawet 15-minutowa przechadzka znacząco poprawia zdolność tzw. myślenia dywergencyjnego. Jeśli więc masz do rozwiązania jakiś problem – nie siedź, tylko idź na spacer.

WH 06/2017

Zobacz również:
Są chwile, gdy najtrudniejszym ćwiczeniem jest podniesienie pośladków z kanapy. Właśnie dlatego opracowaliśmy niezawodne plany awaryjne dla siedmiu najczęstszych wykrętów. Tu kończą się wymówki...
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA