Jak urządzić domowe biuro?

Coraz więcej Polaków chciałoby pracować zdalnie – wynika z badania opracowanego przez Instytut Kantar Public. Jeśli praca ma być i efektywna, i przyjemna, Twoim biurem nie może być kuchenny blat.

domowe biuro Wojciech Małkowicz/Motor Presse Polska
fot. Wojciech Małkowicz

Co piąta osoba traci na dojazdy do pracy nawet 40 godzin miesięcznie! Nic dziwnego, że aż 58% z nas chciałoby pracować zdalnie. Na szczęście, jak wynika z danych Eurostatu, odsetek Polaków wykonujących obowiązki zawodowe w domu rośnie (w 2015 roku wynosił 5,6%).

Twój szef uważa home office za fanaberię? Podrzuć mu wyniki badań ze Stanford University. Wynika z nich, że pracownicy, którzy sami wybierają miejsce wypełniania obowiązków służbowych, są nawet o 13% bardziej efektywni.

Jedna uwaga: przesiadywanie z laptopem w hipsterskiej kawiarni wygląda dobrze na fotkach z Instagramu początkującej blogerki, ale w realu do pracy potrzebna jest dobrze zorganizowana przestrzeń. Zobacz, jak urządzić domowe biuro.

1. Jasność widzę!

I dobrze, bo wysoka jasność mniej męczy wzrok niż nadmierny kontrast z otoczeniem (czytaj gdy laptop jest jedynym źródłem światła w pokoju).

2. Flower power

Uczeni z Washington State University donoszą, że obecność roślin w miejscu pracy podnosi efektywność o 12%. Z faktami się nie dyskutuje.

3. Artystyczny nieład

Badania potwierdzają, że sterylnie czyste miejsce pracy zabija kreatywność. Mimo to bez segregatorów i pudełek na papiery się nie obędzie.

SPRAWDŹ TEŻ: Jak zorganizować pracę w domowym biurze

4. Deszczowa piosenka

Zamiast playlisty z piosenkami, które rozpraszają, odtwórz dźwięki deszczu, kawiarnianego gwaru, burzy czy szumiącego morza (noisli.com).

5. Przeszkadzajki

Żeby Cię nie kusiło zerkanie na FB, zainstaluj wtyczkę do przeglądarki (np. StayFocusd). Potem, jak śpiewa Rihanna, zostanie tylko: „Work, work, work...”.

6. Centrum dowodzenia

Zapamiętaj to raz na zawsze: łóżko służy do spania i (ewentualnie) kochania się. Pracę wykonuje się przy biurku. Koniec, kropka.

7. Na bogato

Od tego, czy fotel jest wygodny, zale- ży nie tylko komfort Twojej pracy, ale również zdrowie Twojego kręgosłupa. Nie warto oszczędzać.

8. Na zieloną trawkę

Co godzina rób sobie 5-minutową przerwę. Wstań, odejdź od biurka i porozciągaj się chwilę na dywanie. Dobre dla kręgosłupa i umysłu.

I pamiętaj, podstawą home office jest efektywne zarządzanie czasem

REKLAMA