Zwolnienie z pracy: jak go uniknąć 3 porady

Dobrze czujesz się w swojej pracy i w najbliższym czasie nie masz zamiaru nic zmieniać? W takim razie musisz wiedzieć, jak uniknąć zwolnienia. Pomogą w tym nasi eksperci. Zwróć uwagę na poniższe aspekty i nie martw się wypowiedzeniem.

zwolnienie z pracy, kariera, praca, businesswoman fot. shutterstock.com
Zapomnij o zwolnieniu, jeśli czujesz, że jesteś na właściwym miejscu.

Dwaj psychiatrzy Thomas Holmes i Richard Rahe stworzyli skalę najbardziej stresujących wydarzeń życiowych. Utrata pracy znalazła się wśród tych najgorszych – znajduje się na ósmym miejscu. W tym niechlubnym wyścigu wyprzedzają ją wydarzenia typu: śmierć bliskiej osoby, poważna choroba lub pobyt w więzieniu oraz, co zaskakujące, ślub.

Jak uniknąć zwolnienia z pracy?

Wskazaliśmy już, jak przejść wszystkie fazy zwolnienia z pracy i potraktować to wydarzenie, jako szansę na coś lepszego. Teraz pokażemy, jak uniknąć zwolnienia. Trzy proste wskazówki znajdziesz poniżej. 

1. Perspektywy

Jeżeli w waszej firmie źle się dzieje i coraz częściej pojawiają się pogłoski o zwolnieniach, pierwsze, co możesz zrobić, to udać się do przełożonego i po prostu zapytać, jaka jest sytuacja oraz jakie są Twoje szanse, że unikniesz ewentualnych cięć.

2. Relacje

„Pracownicy są przyjmowani na podstawie kompetencji, a zwalniani najczęściej ze względu na to, że nie potrafią sobie ułożyć relacji z innymi" – mówi dr Lidia D. Czarkowska. Zwróć na to uwagę, gdy następnym razem nie będzie chciało Ci się jechać na imprezę firmową.

3. Działania

Jeżeli czujesz, że Twoje stanowisko nie jest istotne, a Twoją pracę bez problemu mogą wykonywać inni... Musisz zacząć pomagać tym, którzy wykonują ważne obowiązki, mają dużo zadań i podejmują kluczowe decyzje. Jeżeli zaczniesz ułatwiać im życie, z pewnością nie będą mieli ochoty się z Tobą rozstać.

Sprawdź też 6 oznak, ze niedługo możesz dostać wypowiedzenie i zareaguj w porę.

REKLAMA