Praca i życie osobiste: jak to pogodzić?

Gdy po 8 godzinach w końcu wychodzisz z pracy, czeka Cię jeszcze dojazd do domu, odpisanie na służbowe maile i przygotowanie jutrzejszej prezentacji… Jak tu znaleźć czas na życie osobiste?

praca a życie osobiste shutterstock.com
shutterstock.com

Być może Twój harmonogram dnia nie kręci się wokół dzieci i pieluch, ale wcale nie oznacza to, że Twoje życie społeczne kwitnie. Jak pokazują najnowsze badania, opublikowane w czasopiśmie naukowym „Journal of Vocational Behavior” bezdzietni i samotni dorośli równie słabo radzą sobie z zachowaniem równowagi pomiędzy pracą a życiem osobistym, jak ich obdarzeni potomstwem koledzy.

„Dużo mówi się o równowadze pomiędzy pracą i rodziną – opowiada współautorka badań dr Ann Marie Ryan, wykładowca psychologii na Michigan State University. – Jednak nigdy nie sprawdzaliśmy innych aspektów tego problemu ani tego, jak ludzie, którzy nie mają rodziny, sobie z tym radzą”. W większości respondenci zgłaszali, że obciążenie pracą sprawia, iż nie mają czasu na zajęcie się codziennymi sprawami, jak np. udanie się do lekarza, ćwiczenia fizyczne, szukanie lub podtrzymywanie relacji z innymi i oczywiście – rekreację i czas wolny.

Jak więc znaleźć na to wszystko czas? Na dobry początek, przeczytaj nasze wskazówki i naucz się lepiej godzić życie zawodowe z osobistym.

ZOBACZ TEŻ: 7 sposobów na to, żeby się wreszcie skupić i zabrać do roboty

Ustal sobie realne limity

Zawsze warto spróbować coś zmienić, nawet jeśli będzie to tylko powstrzymywanie się od odpisywania na służbowe maile w weekend czy zostawanie w pracy po godzinach tylko raz w tygodniu. Metoda małych kroczków sprawdzi się tu doskonale, zwłaszcza jeśli masz problemy z odcięciem się od pracy.

Nie jesteś pewna czy to pomoże? Czy dasz radę trzymać się postanowień? Spróbuj pomyśleć o nich, jak o eksperymencie, który pomoże Ci zobaczyć jakie zmiany są dla Ciebie dobre, a jakie się nie sprawdzają. Jeśli dana metoda odpowiada zarówno Tobie jak i Twojemu szefowi, postaraj się jej trzymać. Jeśli nie – nic się nie stało, po prostu spróbuj jakiejś innej, małej zmiany następnym razem.

Udaj się na urlop

Przyjaciele, członkowie rodziny i różne społeczne zobowiązania nie są jedynymi sprawami, które poświęcasz, gdy harujesz w pracy jak wół. Większość spośród przebadanych osób zgłosiło także, że brakuje im po prostu czasu wolnego.

„Badania pokazują, że jest on naprawdę potrzebny – twierdzi dr Ryan – Twoja praca będzie o wiele efektywniejsza, jeśli przystąpisz do niej wypoczęta i zrelaksowana”. Nawet jeśli czujesz, że nie możesz sobie pozwolić na cały tydzień poza biurem, weź po prostu wolną środę lub przedłuż sobie nieco weekend, by odświeżyć umysł.

Dzwoń po wsparcie

Jeśli w końcu jesteś gotowa, by udać się na zasłużony odpoczynek, nie zadręczaj się z tego powodu wyrzutami sumienia. „Ludzie często myślą, że są niezastąpieni” – mówi dr Ryan. Jednak w zdecydowanej większości przypadków firma nie zawali się bez Ciebie, a nawet jeśli – to nie będzie to Twoja wina.

„Porozmawiaj z szefem i poszukajcie jakiejś osoby, która w razie Twojej nieobecności będzie w stanie Cię zastąpić – radzi dr Ryan. – Może to być trudne, szczególnie w miejscach, gdzie brakuje personelu i wszyscy mają za dużo na głowie, ale bardzo prawdopodobne, że uda Wam się znaleźć jakieś rozwiązanie”.

ZOBACZ TEŻ: Jak się odnaleźć w pracy po urlopie

Pracuj w domu

Zabójcze dojazdy do pracy sprawiają, że długi dzień w pracy wydłuża się jeszcze bardziej? Jeśli marzysz o zdalnej pracy, witaj w klubie! Jak pokazują przeprowadzone przez Mom Corps w 2012 roku badania, aż 53 % spośród pracujących dorosłych uważa, że gdyby od czasu do czasu mogli popracować w domu, byliby bardziej efektywni. Jeśli więc pracujesz dla firmy, która wyraźnie tego nie wykluczyła, ostrożnie porusz ten temat na forum.

„Najlepszym sposobem jest pokazania, że praca zdalna przyniesie korzyści nie tylko Tobie, ale i Twojemu pracodawcy” – wyjaśnia Allison O’Kelly, założycielka firmy Mom Corps. Idź do szefa z gotowym planem (będziesz pracować w domu we wtorki i czwartki, a czas zaoszczędzony na dojazdach sprawi, że szybciej uporasz się z przydzielonymi Ci zadaniami) i poproś o okres próbny. Gdy szef zaakceptuje Twoją propozycję, postaraj się o spokojny kąt w domu. „Upewnij się, że jesteś skupiona i nic nie rozprasza Twojej uwagi” – dodaje O’Kelly.

Pamiętaj o priorytetach

Jasne, Twój wypełniony po brzegi kalendarz może oznaczać, że czwartkowy wypad na miasto jest poza zasięgiem, ale nie oznacza to, że masz być obrażona na cały świat i pozwolić, by lista Twoich znajomych topniała z dnia na dzień. „Wprowadzaj do swojego terminarza drobne zmiany tak, by Twoi bliscy czuli, że wciąż masz dla nich czas” – radzi dr Ryan.

Być może nie uda Ci się znaleźć czasu na odnowienie starej przyjaźni z czasów liceum, ale zdecydowanie powinnaś go znaleźć na babski wieczór z Twoimi przyjaciółkami czy romantyczną kolację z ukochanym. Poszukaj kreatywnych sposobów na zarządzanie swoim czasem i nie stresuj się przesadnie pracą, gdy masz już przysłowiowy „fajrant”.

ZOBACZ TEŻ: 4 sposoby na stres w pracy.

REKLAMA