Jak odnieść sukces zawodowy: 4 zasady

Awans? Podwyżka? Własny biznes? Pierwszego miliona wcale nie trzeba ukraść. Wystarczy zaplanować, jak go zdobyć. Oto cztery zasady, dzięki którym Twoja kariera nabierze prędkości świetlnej.

networking jak osiągnąć sukces zawodowy fot. shutterstock.com

1. Stwórz wizję

Posiadanie celów jest niezbędne, by Twój sukces rozplanować krok po kroku, lecz prawdziwą wartość ma wizja – obraz tego, jak będzie wyglądało Twoje życie, gdy już wdrapiesz się na szczyt. Jak zabrać się do tworzenia takiej wizji? Wybierz dzień oddalony w przyszłość o dobre kilka lat i spróbuj wyobrazić sobie, do czego doprowadzą Cię Twoje działania. Zrobione? Teraz to sobie zapisz. W momencie podejmowania ważnych decyzji wróć do tej wizji i sprawdź, który wybór bardziej przybliża Cię do jej realizacji. To naprawdę pomaga.

2. Miej plan

Mieć plan na siebie - słyszymy to wszędzie od wszelkiej maści coachów i mędrców ds. kariery. Tylko co to tak właściwie znaczy? Przecież dokładne rozplanowanie całej zawodowej ścieżki było możliwe na początku lat 90., gdy internet był egzotycznym wynalazkiem zza oceanu. Współczesny świat jest po prostu tak dynamiczny i zmienny, że wszystko jeszcze kilka razy wywróci się do góry szpilkami, a po drodze wydarzy się milion nieplanowanych sytuacji. Dlatego warto skoncentrować swoje wysiłki na małych krokach.

Musimy tutaj przyznać słuszność kolegom z Men's Health, którzy od lat uparcie lansują motto: „Małe kroki, wielkie rezultaty”. Ukończenie kursu językowego, wynegocjowanie podwyżki lub spłata kredytu studenckiego to bardzo mierzalne, określone w czasie i realne cele. Taktyka krok po kroku ma również inną ważną zaletę: systematycznie podnosi Twoje kwalifikacje i pewność siebie. Nasza rada? Notuj wszystko, co zaplanowałaś, i wracaj do swoich notatek co 30 dni. W ten sposób będziesz trzymać rękę na pulsie i nie zboczysz z raz obranego kursu do sukcesu.

ZOBACZ TEŻ: Czy to czas na zmianę pracy? [QUIZ]

3. Zbuduj sieć kontaktów

Aż 73% przedsiębiorców twierdzi, że najistotniejszym czynnikiem ich sukcesu była rozbudowana sieć kontaktów biznesowych. Stwórz listę 10 osób z Twojego otoczenia, które robią to, co chciałabyś osiągnąć, i radź się ich we wszystkich palących kwestiach. Znajdź również swojego mentora – osobę, która jest dla Ciebie autorytetem i potrafi zmotywować Cię do opuszczenia strefy komfortu. I pamiętaj o sieci: obecność na portalach typu LinkedIn lub Goldenline to dzisiaj obowiązek. 53% kobiet jest wśród szeregowych pracowników firm, ale w skład zarządów wchodzi jedynie 19% pań.

Dowiedz się, jak zbudować sieć kontaktów biznesowych.

4. Bądź odważna!

Oczywiście nie zachęcamy do szaleńczych inwestycji na giełdzie bez podstawowej wiedzy, ale musisz uzmysłowić sobie jedno: to kobiety czynu zarabiają naprawdę wielkie pieniądze. Nie bój się ryzykować i podejmuj decyzje. Jednym z największych grzechów przeciw własnemu szczęściu jest strach przed porażką. Potknięcia i dołki są po prostu naturalnie wpisane w historię sukcesu (są na to liczne przykłady). Nie mylą się tylko ci, którzy nic nie robią, dlatego działaj i bądź aktywna.

Nie bój się też poprosić o podwyżkę, bo nikt raczej sam Ci jej nie przyzna. Wcześniej poznaj 4 dobre rady dotyczące rozmowy o podwyżce z szefem.

Zobacz również:
REKLAMA