Jak napisać swoje pierwsze CV

Skończyłaś edukację, marzysz o zatrudnieniu w renomowanej firmie i musisz stworzyć swoje pierwsze CV. Co w nim wpisać? – myślisz, bo do tej pory pracowałaś jedynie dorywczo. Jak pokazać potencjalnemu pracodawcy, że naprawdę nadajesz się na to stanowisko? Wbrew pozorom, jest to możliwe, nawet jeśli Twoje doświadczenie zawodowe obejmuje jedynie roznoszenie ulotek i pracę w gastronomii.

jak napisać dobre cv Shutterstock.com
Zobacz, na co warto zwrócić uwagę podczas pisania swojego pierwszego CV.

Od pucybuta…

Osoba, która dopiero wchodzi na rynek pracy, nie może mieć dużego doświadczenia zawodowego. W jego ramy wchodzą praktyki zawodowe podczas studiów, dorywcze prace sezonowe, ewentualnie też prace na etacie – jeśli studiowałaś zaocznie. Często jednak bywa tak, że wykonywane zajęcia nijak się mają do Twojego wykształcenia. Czy to znaczy, że nie należy wpisywać ich do CV? Wręcz przeciwnie. Bez względu na to, jaki rodzaj pracy wykonywałaś, zawsze zdobywałaś doświadczenie. Paradoksalnie, im mniej prestiżowa i trudniejsza praca, której się podejmowałaś, tym lepiej o Tobie świadczy.

W amerykańskim modelu kariery zaczynanie od najniższych stanowisk jest powszechnie praktykowane. Zakłada się, że ten, kto na własnej skórze przekonał się, jak to jest pracować na podrzędnych stanowiskach, nie tylko w ten sposób poznał firmę „od podszewki”, ale również będzie w przyszłości szanował podwładnych. Nie wstydź się więc zatrudnienia w KFC czy przy zbiorze warzyw. Na każdym stanowisku czegoś się uczymy, przede wszystkim dyscypliny, punktualności, a także kształtowania relacji z przełożonym i współpracownikami.

ZOBACZ TEŻ: 7 patentów na udaną rozmowę kwalifikacyjną

Nie bój się słowa „portfolio”

Określenie „portfolio” przez wiele lat było na rynku pracy używane głównie w stosunku do absolwentów szkół artystycznych, zwłaszcza plastycznych. Dziś już tak nie jest. Pod pojęciem „portfolio” kryje się cały dotychczasowy dorobek kandydata, ale rozumiany szerzej, nie tylko jako zbiór namalowanych obrazków czy wykonanych projektów. I nie tylko stricte zawodowy, ponieważ w przypadku absolwentów siłą rzeczy jest on niewielki. Portfolio to zaprezentowane w konkretnej, praktycznej lub użytkowej formie spectrum Twoich faktycznych możliwości.

Zamiast opisywać, czym się interesujesz i co możesz zrobić, pokaż to. Po prostu pokaż, co potrafisz. Zorganizowałaś w liceum akcję na rzecz bezdomnych zwierząt? Wyreżyserowałaś spektakl na podstawie wierszy Baczyńskiego? W ramach wolontariatu pomogłaś znaleźć mieszkanie dla eksmitowanej rodziny? Wszystko, co stanowi efekt Twojej pracy i zaangażowania, oczywiście odpowiednio opisane i udokumentowane, możesz dołączyć do CV. W ten sposób najlepiej zaprezentujesz swoje możliwości potencjalnemu pracodawcy.

Typowe albo oryginalne

Tworząc swoje pierwsze CV, możesz skorzystać z gotowych, dostępnych w Internecie szablonów. Minusem takiego rozwiązania jest fakt, że zapewne rekrutujący widzieli już setki, jeśli nie tysiące podobnych kwestionariuszy. Trudno zatem będzie w ten sposób się wyróżnić. Dobrym pomysłem jest stworzenie swojego własnego formularza na podstawie już istniejących – ze wzoru skorzystasz po to, by nie przeoczyć najważniejszych, niezbędnych do procesu rekrutacji danych, ale nadasz swojemu życiorysowi zawodowemu indywidualną, oryginalną postać.

Warto tu zaznaczyć, że istotne jest, na jakie stanowisko aplikujesz. Inne CV napisze osoba starająca się o pracę w charakterze księgowej, a inne – na pracownika agencji kreatywnej. Wbrew pozorom, nie na wszystkich stanowiskach oryginalność i wybujały indywidualizm są mile widziane. Na przykład, do wykonywania powtarzalnych, rutynowych obowiązków lepiej zatrudnić osobę, która nie chce zbytnio się wyróżniać.

ZOBACZ TEŻ: 4 zasady mądrego zarządzania pieniędzmi

Jakie zdjęcie?

Pomimo pojawiających się głosów, że zamieszczanie zdjęć w CV powinno odejść do lamusa – ze względu na wyrównywanie szans (wiadomo, ładni mają lepiej), nadal to u nas obowiązuje. Zanim zdecydujesz, jakie zdjęcie tam umieścić, dobrze się zastanów. Nie wrzucaj do życiorysu wykadrowanego zdjęcia z wakacji, tylko dlatego, że jesteś na nim opalona i atrakcyjnie wyglądasz. Nie umieszczaj też zdjęcia z kolczykiem w nosie, zafarbowaną na czerwono grzywką albo w imprezowym makijażu.

Najlepiej będzie, jeśli udasz się do fotografa, wcześniej porządkując fryzurę i zakładając odpowiedni strój. Włosy powinny w miarę gładko zaczesane, makijaż delikatny, a ewentualna biżuteria – dyskretna. Jeśli na zdjęciu widać kołnierzyk białej koszulowej bluzki w obramowaniu ciemnego żakietu – jest idealnie. Do tego lekki uśmiech, pogodny wyraz twarzy – i mamy przed sobą prawdziwą profesjonalistkę!

ZOBACZ TEŻ: Historie 2 Polek, które od marzeń przeszły do działania

REKLAMA