Jak napisać list motywacyjny [sprawdzone techniki]

Napisanie zwykłego listu bywa dla niektórych sporym wyzwaniem, a co dopiero listu motywacyjnego do przyszłego pracodawcy… Mamy dla Ciebie parę wskazówek, które pomogą Ci przejść bez bólu przez ten etap rekrutacji.

kobieta idąca do celu Shutterstock.com
List motywacyjny może okazać się decydujący w procesie rekrutacji na wymarzone stanowisko.

To nie życiorys

List motywacyjny nie jest, jak niektórzy uważają, skróconą formą życiorysu. Można w nim wprawdzie powtórzyć niektóre informacje zawarte w CV – czasem jest to konieczne – ale cel pisania listu jest inny. Potencjalny szef powinien na podstawie jego lektury dowiedzieć się, dlaczego chcesz być zatrudniona w tej właśnie firmie i na tym akurat stanowisku. Jakie cele zawodowe i rozwojowe chcesz realizować dzięki tej pracy i jakie korzyści z przyjęcia Ciebie może mieć pracodawca. Poprawnie napisany list motywacyjny musi spełniać kilka warunków.

ZOBACZ TEŻ: 7 sposobów na wyższe IQ

Przeanalizuj ofertę

Zanim zabierzesz się do pisania listu motywacyjnego (a zasada jest taka, że najpierw przygotowujemy CV, potem list), przeanalizuj dokładnie ofertę pracy i postaraj się jak najwięcej dowiedzieć o firmie, w której chcesz się zatrudnić – w liście powinnaś wykazać się znajomością jej specyfiki. Zastanów się, jakich umiejętności, kompetencji i doświadczenia wymaga pracodawca. Jakie swoje mocne strony możesz wykorzystać na stanowisku, na które aplikujesz. Nie oszukujmy się: nie zawsze startujemy tylko na wymarzone przez nas miejsca pracy. Czasami musimy dostosować nasze kompetencje i motywacje do wymagań pracodawcy. List musi być spersonalizowany – nie wysyłasz tego samego listu do kilku różnych pracodawców, to duży błąd. W nagłówku umieszczamy nazwisko naszego przyszłego pracodawcy – nie kierujemy listu np. do działu kadr.

Kompozycja

List motywacyjny – jak każdy inny – powinien mieć odpowiedni układ treści, czyli zawierać wstęp, rozwinięcie i zakończenie. We wstępie postaraj się przyciągnąć uwagę adresata, opisz w krótkich, klarowny zdaniach, dlaczego odpowiadasz właśnie na tę ofertę. W tym wypadku używamy standardowych formułek: „W odpowiedzi na ofertę, zamieszczoną…, zgłaszam swoją kandydaturę na stanowisko…”. W rozwinięciu krótko opisz posiadane doświadczenie zawodowe istotne dla danego stanowiska, wspomnij o dodatkowych kursach i kwalifikacjach. Zamiast ogólników używaj konkretów, czyli napisz na przykład: „Prowadziłam z sukcesem 10-osobowy zespół sprzedażowy” zamiast: „Posiadam wysokie kwalifikacje w zakresie zarządzania zespołem”. W zakończeniu wspomnij o gotowości bezpośredniej rozmowy z pracodawcą i poproś o wyznaczenie terminu spotkania.

ZOBACZ TEŻ: 15 patentów na efektywność w pracy

Krótko i na temat

Pamiętaj, że list motywacyjny nie może być zbyt długi – tekst powinien zmieścić się na jednej stronie A4. Musi zawierać skondensowane, bardzo konkretne i sprofilowane pod kątem firmy i danego stanowiska informacje. Unikaj pisania w nim o rzeczach, które nie mają bezpośredniego związku z funkcją, jaką chcesz w firmie pełnić, za to podkreśl te elementy doświadczenia zawodowego, które mają zasadnicze znaczenie dla wykonywania określonych obowiązków. Jeśli na przykład startujesz stanowisko menedżerskie, pisz tylko o swoich doświadczeniach w roli szefowej. Wszystkie inne informacje będą „zaśmiecały” list i niepotrzebnie wydłużały przekaz. W bogatych zasobach Internetu znajdziesz mnóstwo stron, na których zamieszczone są gotowe schematy listów motywacyjnych i życiorysów. Możesz z nich skorzystać, zwłaszcza że warto, aby oba te dokumenty odpowiadały nowoczesnym standardom i uzupełniały się również wizualnie.

Bądź grzeczna

W liście motywacyjnym należy używać zwrotów grzecznościowych. Rozpocznij list od zwrotu „Szanowni Państwo!”, a zakończ słowami: „Z poważaniem” lub „Z wyrazami szacunku”. Na końcu listu umieść listę załączników, czyli życiorys zawodowy, świadectwa ukończenia kursów, portfolio itp. Jeśli wysyłasz list i CV elektronicznie, co dziś jest powszechną praktyką, zadbaj o właściwe nazwanie plików. Warto w nazwie pliku umieścić nazwisko osoby, do której kierujemy list. Ważne jest, aby pracodawca odebrał wyraźny sygnał, że zwracasz się właśnie do niego. Świadczy to o Twojej kulturze osobistej, a także o umiejętnościach komunikacyjnych i kompetencjach społecznych. A właśnie tzw. kompetencje „miękkie” są w ostatnich latach bardzo cenione na rynku pracy.

Pamiętaj, że od tego, jak napiszesz list motywacyjny, wiele zależy. Odpowiednio przygotowany i dobrze napisany list motywacyjny jest dla pracodawcy bardzo cenną informacją o kandydacie i może okazać się decydujący w procesie rekrutacji.

ZOBACZ TEŻ: Jak uniknąć zwolnienia z pracy - 3 porady

REKLAMA