To nie życiorys
List motywacyjny nie jest, jak niektórzy uważają, skróconą formą życiorysu. Można w nim wprawdzie powtórzyć niektóre informacje zawarte w CV – czasem jest to konieczne – ale cel pisania listu jest inny. Potencjalny szef powinien na podstawie jego lektury dowiedzieć się, dlaczego chcesz być zatrudniona w tej właśnie firmie i na tym akurat stanowisku. Jakie cele zawodowe i rozwojowe chcesz realizować dzięki tej pracy i jakie korzyści z przyjęcia Ciebie może mieć pracodawca. Poprawnie napisany list motywacyjny musi spełniać kilka warunków.
ZOBACZ TEŻ: 7 sposobów na wyższe IQ
Przeanalizuj ofertę
Zanim zabierzesz się do pisania listu motywacyjnego (a zasada jest taka, że najpierw przygotowujemy CV, potem list), przeanalizuj dokładnie ofertę pracy i postaraj się jak najwięcej dowiedzieć o firmie, w której chcesz się zatrudnić – w liście powinnaś wykazać się znajomością jej specyfiki. Zastanów się, jakich umiejętności, kompetencji i doświadczenia wymaga pracodawca. Jakie swoje mocne strony możesz wykorzystać na stanowisku, na które aplikujesz. Nie oszukujmy się: nie zawsze startujemy tylko na wymarzone przez nas miejsca pracy. Czasami musimy dostosować nasze kompetencje i motywacje do wymagań pracodawcy. List musi być spersonalizowany – nie wysyłasz tego samego listu do kilku różnych pracodawców, to duży błąd. W nagłówku umieszczamy nazwisko naszego przyszłego pracodawcy – nie kierujemy listu np. do działu kadr.
Kompozycja
List motywacyjny – jak każdy inny – powinien mieć odpowiedni układ treści, czyli zawierać wstęp, rozwinięcie i zakończenie. We wstępie postaraj się przyciągnąć uwagę adresata, opisz w krótkich, klarowny zdaniach, dlaczego odpowiadasz właśnie na tę ofertę. W tym wypadku używamy standardowych formułek: „W odpowiedzi na ofertę, zamieszczoną…, zgłaszam swoją kandydaturę na stanowisko…”. W rozwinięciu krótko opisz posiadane doświadczenie zawodowe istotne dla danego stanowiska, wspomnij o dodatkowych kursach i kwalifikacjach. Zamiast ogólników używaj konkretów, czyli napisz na przykład: „Prowadziłam z sukcesem 10-osobowy zespół sprzedażowy” zamiast: „Posiadam wysokie kwalifikacje w zakresie zarządzania zespołem”. W zakończeniu wspomnij o gotowości bezpośredniej rozmowy z pracodawcą i poproś o wyznaczenie terminu spotkania.
ZOBACZ TEŻ: 15 patentów na efektywność w pracy
Krótko i na temat
Pamiętaj, że list motywacyjny nie może być zbyt długi – tekst powinien zmieścić się na jednej stronie A4. Musi zawierać skondensowane, bardzo konkretne i sprofilowane pod kątem firmy i danego stanowiska informacje. Unikaj pisania w nim o rzeczach, które nie mają bezpośredniego związku z funkcją, jaką chcesz w firmie pełnić, za to podkreśl te elementy doświadczenia zawodowego, które mają zasadnicze znaczenie dla wykonywania określonych obowiązków. Jeśli na przykład startujesz stanowisko menedżerskie, pisz tylko o swoich doświadczeniach w roli szefowej. Wszystkie inne informacje będą „zaśmiecały” list i niepotrzebnie wydłużały przekaz. W bogatych zasobach Internetu znajdziesz mnóstwo stron, na których zamieszczone są gotowe schematy listów motywacyjnych i życiorysów. Możesz z nich skorzystać, zwłaszcza że warto, aby oba te dokumenty odpowiadały nowoczesnym standardom i uzupełniały się również wizualnie.
Bądź grzeczna
W liście motywacyjnym należy używać zwrotów grzecznościowych. Rozpocznij list od zwrotu „Szanowni Państwo!”, a zakończ słowami: „Z poważaniem” lub „Z wyrazami szacunku”. Na końcu listu umieść listę załączników, czyli życiorys zawodowy, świadectwa ukończenia kursów, portfolio itp. Jeśli wysyłasz list i CV elektronicznie, co dziś jest powszechną praktyką, zadbaj o właściwe nazwanie plików. Warto w nazwie pliku umieścić nazwisko osoby, do której kierujemy list. Ważne jest, aby pracodawca odebrał wyraźny sygnał, że zwracasz się właśnie do niego. Świadczy to o Twojej kulturze osobistej, a także o umiejętnościach komunikacyjnych i kompetencjach społecznych. A właśnie tzw. kompetencje „miękkie” są w ostatnich latach bardzo cenione na rynku pracy.
Pamiętaj, że od tego, jak napiszesz list motywacyjny, wiele zależy. Odpowiednio przygotowany i dobrze napisany list motywacyjny jest dla pracodawcy bardzo cenną informacją o kandydacie i może okazać się decydujący w procesie rekrutacji.
ZOBACZ TEŻ: Jak uniknąć zwolnienia z pracy - 3 porady