Pierwsza rada – stój zawsze mocno i poruszaj się pewnym krokiem. Aby to uzyskać, wciągnij delikatnie dół brzucha, lekko napnij pośladki, podciągnij rzepki kolanowe. Tak! Nawet taki szczegół spowoduje, że będziesz wyglądała na bardziej zdecydowaną i dynamiczną. Wyprostuj kręgosłup, opuść ramiona, wyciągnij szyję, delikatnie ściągnij łopatki. A teraz do dzieła. Masz broń, by podbić słuchaczy.
Etap pierwszy: zrób wejście
Mówi się często: „Ale miała wejście!”. Tak, to jak wkraczasz, ma kluczowe znaczenie. My, ludzie, instynktownie reagujemy na ruch żywej istoty w polu widzenia i jest to pierwszy ważny sygnał w komunikacji. Ruch budzi uwagę, wyostrza zmysły odbiorcy. Na ogół widzimy ruch, zanim zrozumiemy, co go wywołało. Dlatego rytm, tempo i siła kroków, balans ciała oraz energia (lub jej brak!) pojawiającej się osoby są uważnie rejestrowane przez innych i w znacznym stopniu decydują o odbiorze komunikatu.
Ćwicz jogę, tańcz, niech sprawne ciało będzie Twoim narzędziem.
To, czy wkraczasz do pokoju lub na podium pewnym krokiem, czy też się wleczesz, jest dla obserwatora znakiem, na podstawie którego Cię ocenia. Często także decyduje o tym, czy odczuwa on wobec Ciebie sympatię i ciekawość, czy niechęć. Poruszaj się spokojnie i pewnie: Twój krok powinien być energiczny, zdecydowany.
Buty dobierz tak, aby stukot obcasów nie był zbyt intensywny, ale jednak słyszalny. Zwiększy to wrażenie, że jesteś energiczna. Pamiętaj: buty to podstawa. Wybierz takie, w których czujesz się stabilnie. Szpilki? Oczywiście! Ale takie,w których umiesz chodzić jak Sharon Stone.
ZOBACZ TEŻ: Jak zyskać pewność siebie.
Etap drugi: stań
A teraz stań. Gdy spotykasz swojego rozmówcę lub wpatrzone w siebie oczy audytorium, poświęć chwilę na ustabilizowanie ciała. Niech ciężar rozkłada się równo na stopach. Trzymaj je lekko rozsunięte (nigdy tuż obok siebie, to zmniejsza stabilność). Ze stabilnego ustawienia stóp płynie poczucie siły i równowagi. Twoje własne i odbiorców.
Podciągnięte rzepki kolanowe sprawią, że wydasz się wyższa. To ważne, bo wzrost podświadomie kojarzony jest z autorytetem. Staraj się też wyobrazić sobie, że jesteś wyższa niż w rzeczywistości. Kręgosłup i ramiona trzymaj tak jak podczas chodzenia. Łopatki ściągnięte, ramiona opuszczone, ale w naturalny sposób.
Postawa może wiele powiedzieć o Twoim nastawieniu. Pełna gotowości, wyprostowana, wyraża zainteresowanie i zaangażowanie. Niedbała mówi: „Nie jestem zainteresowana”, sztywna: „Nie czuję się dobrze przy tobie”. Stabilność i utrzymywanie wszystkich odcinków kręgosłupa w prawidłowej pozycji będzie punktem wyjścia do swobodnego gestu i mocnego głosu. Wszelkie napięcia są źródłem blokady.