Jak dostać podwyżkę [4 wskazówki od eksperta]

Lubisz swoją pracę, ale nie do końca jesteś zadowolona z wypłaty. Mamy dla Ciebie dwie wiadomości. Pierwsza: podwyżki nie spadają z nieba. Druga: podpowiemy Ci, jak ją zdobyć.

jak rozmawiać o podwyżce Shutterstock.com

Chciałabym prosić szefa o podwyżkę, ale nie wiem, jak to skutecznie zrobić. Jakieś wskazówki?

Na pytanie naszej Czytelniczki odpowiada ekspert WH – psycholog Violetta Nowacka z poradni Self – Przyjazne Terapie w Poznaniu. Oto 4 wskazówki, które zapewnia Ci sukces:

1. Przekonanie

Najpierw popracuj nad przekonaniem, że podwyżka Ci się należy. „Wiara w powodzenie misji to klucz do sukcesu – mówi psycholog Violetta Nowacka z poradni Self – Przyjazne Terapie w Poznaniu. – Ma wpływ na poziom entuzjazmu, mimikę i intonację głosu, które są ważne w byciu wiarygodną i przekonującą”.

ZOBACZ TEŻ: 6 wskazówek, jak nabrać pewności siebie

2. Konkretne argumenty

Znajdź trzy argumenty mówiące o korzyściach, jakie firma zyskała przez Twoje umiejętności lub osiągnięcia. Idealnie, gdybyś operowała konkretami – statystykami oraz nazwami projektów, które przyniosły wymierne zyski.

3. Jak mówić o pieniądzach

Rozmowę z szefem najlepiej zacznij formułą: „Chciałabym porozmawiać o mojej podwyżce w kwocie x”. Ważne, aby kwota była o 20% większa od tej, którą zaakceptujesz po negocjacjach.

4. Kilka sztuczek

Nie tylko jeśli szykujesz się do rozmowy o podwyżce, ale także kiedy np. chcesz zdobyć nową pracę lub czeka Cię ważną prezentacja, naucz się technik aktorskich, które pomogą Ci stworzyć wizerunek, dzięki któremu osiągniesz swój cel.

Zobacz również:
REKLAMA