Home office: zobacz, jak ogarnąć domowe biuro

Nauka i praca zdalna to już nie pieśń przyszłości, a nasza codzienność. Zobacz, jak ogarnąć home office.

Home office fot. shutterstock.com

Wirus nie odpuszcza, co oznacza, że praca zdalna zostanie z nami na dłużej, a w niektórych firmach pewnie i na stałe. Co ciekawe, według jednego z najnowszych raportów (badanie ManpowerGroup i HRlink) aż 75% ankietowanych chciałoby łączyć pracę w biurze z pracą z domu.

Nic dziwnego, bo model hybrydowy ma wiele plusów, ot chociażby oszczędności czasu i pieniędzy na dojazdy. Oczywiście nie ma róży bez kolców i każdy, kto z braku miejsca swój kącik pracy musiał zorganizować na kuchennym blacie, wie, o czym mowa.

Jednak biorąc pod uwagę prognozy specjalistów (tych od badania rynku pracy i tych od monitorowania sytuacji epidemiologicznej), warto podejść do tematu na poważnie i wygospodarować w domu miejsce do pracy czy nauki.

Idealną sytuacją jest osobne pomieszczenie, bardziej realistyczną – wydzielenie kawałka przestrzeni w salonie. W drugim przypadku postaraj się oddzielić gabinet od reszty pokoju regałem, parawanem lub ścianką działową. Będzie Ci łatwiej skoncentrować się na pracy, a chodzi przecież o to, żeby pracy nie zabierać do domu, nawet jeśli wciąż mowa o tym samym pomieszczeniu.

Biurko

Ustaw je bokiem do okna. Jeśli ustawisz biurko tyłem, będziesz miała problem z odbijającym się w monitorze światłem. Mebel powinien być dopasowany do Twojego wzrostu (optymalna wysokość blatu to 70 cm dla osoby mierzącej 170 cm). Przydadzą się też szuflady do przechowywania niezbędnych akcesoriów biurowych i dokumentów.

ZOBACZ TEŻ: Jak nie przytyć podczas pracy w domu?

Krzesło

Dla Twojego kręgosłupa najważniejsze jest, byś siedząc na fotelu, mogła ułożyć nogi pod kątem 90 stopni (warto więc zainwestować w fotel z regulowanym siedziskiem). Ważne jest też oparcie wyprofilowane odpowiednio do lordozy lędźwiowej. Gdy go brakuje, dokup pod- pórkę osobno.

Elektronika

Monitor trzymaj w odległości około 60 cm od oczu (to mniej więcej długość ramienia) odrobinę poniżej linii wzroku, a nie na wprost. Górna krawędź monitora może się znajdować nieco powyżej linii wzroku. Nie zapomnij o bezprzewodowej myszce (kabli i tak masz pewnie sporo), oraz podkładce z żelowym podparciem na nadgarstek.

Roślinki

Od suszonych kwiatów lepiej sprawdzą się rośliny doniczkowe. Dzięki nim będziesz oddychać lepszej jakości powietrzem. Poza tym mniej zmęczy Ci się wzrok – często oczy swędzą i pieką, gdy są za suche. Powodem może być za rzadkie mruganie, ale i przesuszone powietrze. Na pierwsze pomogą przerwy od pracy, na drugie właśnie roślinki.

Oświetlenie

Domowe biuro urządź tak, by mieć dostęp do okna (im więcej światła dziennego, tym lepiej). Zadbaj też o niezbędne minimum sztucznego światła, czyli lampę centralną i biurkową. Lampa sufitowa nie może być umieszczona tuż nad biurkiem, bo będzie się odbijać w monitorze komputera. Z kolei lampka biurkowa powinna być regulowana. Ustaw ją z boku monitora po lewej stronie, jeśli jesteś praworęczna, lub po prawej, gdy jesteś leworęczna.

Planner

Dopasuj metodę planowania pracy do swoich preferencji. Jeśli od aplikacji na telefonie wolisz wpisywać zadania do papierowego kalendarza biurkowego – śmiało. Ważne, by listę sporządzać regularnie, a potem się jej trzymać.

ZOBACZ TEŻ: Home office: w czym pracować z domu?

Zobacz również:
REKLAMA