Druk 3D - jak wygląda praca w świecie nowych technologii?

Inżynieria biomedyczna, nowe technologie i modelowanie inżynierskie - jak można połączyć te trzy pasje? U Elizy padło na druk 3D. 

Kamil Majdański/MPP

Od śrubki do ucha

Wydrukować można dziś prawie wszystko: narzędzia, brakującą śrubkę, makiety budynków, biżuterię, buty czy protezę ucha... Ale jak właściwie jest to możliwe? Druk 3D to proces tworzenia fizycznych obiektów na podstawie ich komputerowego modelu. „Modele takie odzwierciedlają zaprojektowaną geometrię oraz wymiary, wystarczy więc odpowiedni projekt, by drukarka po wgraniu pliku wytworzyła nam obiekt, który chcemy z konkretnego materiału, w wybranym przez nas kolorze i zdefiniowanym ułożeniu” – mówi Eliza Wróbel, która od 4 lat zawodowo zajmuje się drukiem 3D.

Wydruk ortezy

Jej pasja do tworzenia modeli komputerowych zrodziła się w trakcie studiów (inżynieria biomedyczna). W ramach magisterki zaprojektowała model ortezy rehabilitacyjnej, pozwalającej na chwyt osobom z niedowładem kończyny górnej. „Z racji wysokich kosztów rozwiązań medycznych postanowiłam wykorzystać technologie przyrostowe i zaprojektować model 3D” – wyjaśnia Eliza. Projekt okazał się zbyt kosztowny, aby wykonać prototyp na uczelni, więc Eliza zaczęła szukać firm, które by to umożliwiły. Wylądowała na praktykach w ZMorphie – wrocławskiej firmie, zajmującej się produkcją i sprzedażą drukarek 3D.

ZOBACZ TEŻ: Wege Siostry: z pasji do zdrowego sera

Wszystko o druku

Przez 3 lata pracowała jako specjalistka ds. druku 3D. W firmowym warsztacie przygotowywała wydruki i nadzorowała cały proces. Potem awansowała na stanowisko product managera, czyli opiekuna danego produktu, w tym przypadku drukarek 3D. Teraz Eliza musi wiedzieć wszystko o druku 3D: monitoruje rynek drukarek, wyłapuje wszelkiego rodzaju nowinki, globalne trendy i preferencje zakupowe.

„Mój typowy dzień to komunikacja z klientami, tworzenie zestawień i porównań drukarek 3D z całego świata, spotkania produktowe oraz organizacja zadań w zespole projektowym” – opowiada Eliza. Za najfajniejsze w tym zawodzie uznaje znajomość nowoczesnych technologii oraz bycie częścią gałęzi przemysłu, która rozwija się w zawrotnym tempie. Minusy? Jak wszędzie: duża odpowiedzialność i wielozadaniowość. W branży nie ma na razie wielu kobiet, ale pojawia się ich coraz więcej.

Modelowo

„Aktualnie nie mam już tak dużej styczności z modelowaniem w pracy, ale ciągle towarzyszy mi hobbystycznie w domu” – opowiada Eliza. Na Insta i w sieci działa jako Sparrow Manufactory. W wolnych chwilach projektuje i wycina na frezarce drewniane łapacze snów i inne dekoracje ścienne. Ma też w domu własną drukarkę 3D, na której drukuje wszystko, co tylko przyjdzie jej do głowy (np. brakującą część od odkurzacza). Na tym właśnie polega urok 3D: wystarczy wymyślić dowolną rzecz i dobrze ją zaprojektować. O resztę zadba już technologia.

Rada dla dziewczyn, które też chciałyby pracować nad nowymi technologiami?

Odkąd świat technologii otworzył się dla wszystkich, nie bójcie się drążyć, doświadczać oraz odkrywać. Niemożliwe nie istnieje!

Gdzie ją znaleźć?

W firmie ZMorph, a po pracy na sparrowmanufactory.pl

ZOBACZ TEŻ: Najlepsze książki na czas kwarantanny - #zostajęwdomu i czytam

Zobacz również:
REKLAMA