Dobre relacje ze współpracownikami - jak je wypracować?

Kiedy koleżanki i koledzy z pracy stoją z Tobą twarzą w twarz, są zwykle grzeczni, mili i uśmiechnięci. Zastanawiasz się jednak pewnie, co mówią, kiedy odwracasz się do nich plecami? Oto odpowiedź i rady, jak poprawić swój wizerunek w oczach współpracowników.

Shutterstock

Nie musisz czekać na imprezę firmową, żeby w rozluźnionej alkoholem atmosferze dowiedzieć się od kogoś, jak jesteś postrzegana w pracy. "Każdego dnia otrzymujemy komunikaty niewerbalne od osób nas otaczających. Często po prostu nie zwracamy na nie uwagi" – mówi prof. Mariusz Pasierski ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Dzięki naszemu przewodnikowi dowiesz się, co naprawdę myślą o Tobie współpracownicy.

Jesteś lubiana?

1. Jeśli zagadują cię na korytarzu.

Spotkania na kawie w kuchni czy wyjścia na papierosa powoli odchodzą w zapomnienie. Obecnie najczęściej rozmawiamy przy pomocy e-maili, komunikatorów internetowych lub telefonicznie.

"Jeśli więc ktoś zagaduje Cię na korytarzu, oznacza to, że przerywa codzienną rutynę specjalnie dla Ciebie. To oznaka sympatii" – twierdzi Patryk Wężowski, ekspert mowy ciała, autor książki "Mowa ciała. Praktyczne wprowadzenie". Ale jeśli do tego ucieka wzrokiem i spogląda na zegarek podczas rozmowy, to raczej nie jest nią specjalnie zainteresowany.

2. Jeśli reagują na to, co mówisz.

Czy podczas rozmowy w cztery oczy Twoja koleżanka ze zrozumieniem kiwa głową i aktywnie bierze udział w rozmowie? Czy kąciki jej oczu marszczą się, gdy uśmiecha się w odpowiedzi na Twoje zabawne komentarze? "Im bardziej ruchliwa jest twarz twojego rozmówcy, tym bardziej jest on emocjonalnie zaangażowany w rozmowę" – mówi Wężowski.

3. Jeśli rozmawiają na luzie.

"Ludzie mówią inaczej, gdy są zdenerwowani lub nie czują się swobodnie" – tłumaczy Wężowski. Kiedy ktoś, kto normalnie mówi w umiarkowanym tempie, zaczyna mówić bardzo szybko, albo odwrotnie – osoba zwykle mówiąca szybko nagle robi długie pauzy podczas wypowiedzi – to dla Ciebie znak, że coś jest na rzeczy. Jeśli Cię lubią i są zainteresowani rozmową, nie powinnaś zauważać różnicy w sposobie mówienia.

kariera, spotkanie, zebranie, praca fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Szanują Cię?

1. Jeśli Cię słuchają.

Pytanie o Twoje zdanie na jakieś temat to oczywista oznaka szacunku. Mniej widocznym dowodem na to, że rozmówca ceni to, co masz do powiedzenia, jest pozwolenie na przejęcie przez Ciebie kontroli nad rozmową.

"Łatwo zauważyć, w jakim stopniu inni Cię szanują, obserwując, jak często oczekują od ciebie reakcji lub zwracają się do Ciebie po pomoc" – mówi psycholog prof. Pasierski.

A żeby zyskać pogłos i dobrze wypadać podczas prezentacji czy zebrań, musisz nauczyć się dobrze przemawiać. Z naszym kursem wystąpień publicznych na pewno się uda!

2. Jeśli ustępują ci miejsca.

"Gdy zajmujesz miejsce przed zebraniem, rozejrzyj się, czy Twoi sąsiedzi przysuwają do siebie swoje rzeczy, żeby Ci nie przeszkadzały, lub czy odsuwają krzesło po to, żeby zrobić Ci miejsce – radzi prof. Pasierski. – To również oznaka szacunku".

3. Jeśli Cię naśladują.

To, co mówi się o naśladowaniu i pochlebstwach, to prawda. "Podświadomie staramy się naśladować ludzi, których lubimy i szanujemy" – twierdzi Wężowski.

Jeśli więc zauważysz, że koleżanka podobnie do Ciebie podnosi długopis lub podpiera dłońmi podbródek tak jak Ty – możesz być pewna, że Cię podziwia.

randka, para, kariera, przerwa, kawa, kawiarnia, praca, spotkanie biznesowe fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Zakochał się w Tobie kolega z pracy?

1. Jeśli jest uprzejmy bardziej niż zwykle.

Przez godzinę walczy z Twoim zawieszonym komputerem, oddaje Ci swoje krzesło na zebraniu lub oferuje się skoczyć dla Ciebie po kawę podczas przerwy w pracy? Albo jest po prostu bardzo miłym facetem, albo (co bardziej prawdopodobne) zwyczajnie leci na Ciebie.

2. Jeśli często powtarza Twoje imię.

Zwroty typu: "Cześć, Ewa" czy: "Jak się masz, Ewa?" mogą brzmieć jak zwykła uprzejmość, ale tak naprawdę są bardzo intymnym gestem. Uznaj to za werbalny ekwiwalent dotyku, a tym samym jego sposób na zbliżenie się do Ciebie.

3. Jeśli pręży się przed Tobą.

W cywilizowanym świecie, tak samo jak w dżungli, dziki, silny i dobrze zbudowany fizycznie samiec alfa ma większe powodzenie u kobiet. "Dlatego faceci instynktownie starają się właśnie tak wypadać w towarzystwie kobiet, które ich interesują" – mówi Pasierski.

Jeśli więc nagle zatrzyma się koło Ciebie, pozornie niedbale się przeciągając i prezentując napięte mięśnie – zastanów się, co to może naprawdę oznaczać. A jeśli to Ty chcesz go poderwać, zobacz, jak flirtować z facetem i poznaj nasze wskazówki.

Shutterstock

Sztuka dyplomacji

Dzięki tym prostym trikom zrobisz na współpracownikach dobre wrażenie.

1. Kiedy mówisz… Nie wierzę, że ją zatrudnili!

 • Oni myślą… Że jesteś złośliwa i zawzięta
 • Powiedz lepiej… Myślę, że w czasie rekrutacji okazali się bardzo przewidujący.

2. Kiedy mówisz… Jestem przepracowana

 • Oni myślą… Że narzekasz i nie dajesz sobie rady z szerokim zakresem obowiązków
 • Powiedz lepiej… Czy możecie pomóc mi ustalić hierarchię zadań?

3. Kiedy mówisz… Dlaczego tego e-maila nie wysłano też do mnie?

 • Oni myślą… Że się złościsz, bo czujesz się wykluczona.
 • Powiedz lepiej… Fajnie by było, gdybym od tej pory również dostawała e-maile na ten temat.

4. Kiedy mówisz… Ten projekt odniósł sukces, bo przygotował go świetny zespół.

 • Oni myślą… Czy ty w ogóle przyczyniłaś się do osiągnięcia sukcesu
 • Powiedz lepiej… Część pochwał za projekt powinna spłynąć na zespół.

5. Kiedy mówisz… Może nie jest to najlepszy pomysł, ale...

 • Oni myślą… Że Twoja idea jest naprawdę beznadziejna.
 • Powiedz lepiej… Mam coś, co naprawdę może wypalić.

6. Kiedy mówisz… To było udane spotkanie, prawda?

 • Oni myślą… Że wcale nie jesteś tego pewna.
 • Powiedz lepiej… Myślę, że to było udane spotkanie. A jak wy uważacie?

Tekst: Magdalena Sadowska

WH

Zobacz również:
REKLAMA