Co ma Grumpy Cat do wydajnej pracy? [WH NEWS]

Czy oglądanie śmiesznych filmików z kotami powinno być dozwolone w pracy? Ile godzin po nauce pójść na trening, żeby najlepiej zapamiętać informacje? Co Ci da praca na stojąco i przebalowana noc w klubie?

grumpy cat fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Kototerapia

Zestresowana? Zmartwiona? Zła? Zrób sobie przerwę w pracy, wejdź na YouTube i włącz na chwilę śmieszny filmik z kotami. Jak podaje magazyn „Computers in Human Behavior”, obejrzenie wideo z tymi futrzakami w roli głównej wywiera taki sam efekt, jak terapia z udziałem zwierząt: obniża poziom stresu, poprawia nastrój oraz zmniejsza ilość negatywnych emocji, tj. gniewu, smutku i lęku. To pewnie stąd bierze się ogromna popularność nagrań z udziałem kotów, a niektóre z nich – tak jak Grumpy Cat – stają się gwiazdami internetu. I co wy na to, psiarze?

Poza tym badania naukowe udowadniają, że dobry humor i śmiech są czynnikiem zwiększającym IQ.

fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Kujonka na treningu

Ważny egzamin nie powinien być wymówką od treningów, i to nawet jeśli nad zgrabną sylwetkę przedkładasz dobre oceny w indeksie. Najnowsze badania holenderskich uczonych z Radboud University, opublikowane w czasopiśmie „Current Biology”, wykazały, że wysiłek fizyczny po nauce ułatwia zapamiętywanie informacji.

Badacze zaznaczają, że najlepszy efekt daje trening cztery godziny po nauce – taka przerwa sprawia, że przyswaja się najwięcej wiedzy. W skrócie: do książek siadasz rano, potem robisz sobie przerwę i po 4 godz. ruszasz na siłkę. Następnego dnia egzamin zdajesz śpiewająco.

Zestawy ćwiczeń znajdziesz na naszej stronie w zakładce "Trening siłowy".

fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Tańcz, głupia

Karnawał to dobry okres dla mózgu. Długoletnie badania sprawdzające związek między zajęciami rekreacyjnymi a ryzykiem zachorowania na demencję wykazały bowiem, że osoby, które regularnie tańczą, są aż o 76% mniej narażone na ubytki pamięci w podeszłym wieku.

Chciałabyś na starość być błyskotliwą babcią z poczuciem humoru? Zapisz się na kurs tańca i zrób furorę na parkiecie. Wysiłek umysłowy, który jest niezbędny, żeby np. zapamiętać kroki, pobudza mózg do wytworzenia nowych połączeń neuronowych. Przygotowałyśmy dla Ciebie wideo-trening Zumby.

biurko do pracy na stojąco fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Praca stojąca

50 kcal – tyle więcej w ciągu godziny spalisz, zamieniając zwykłe biurko na dostosowane do pracy na stojąco (kupisz je np. w Ikei). Spokojnie, nikt nie każe Ci od razu stać przez 8 godzin – jeśli się zmęczysz, bez problemu obniżysz blat biurka do zwykłej wysokości.

WH 03/2017

REKLAMA