Bitcoin – cyfrowe złoto – czym ono jest?

Obok walut fiducjarnych, czyli takich, jakimi posługujemy się w rozliczeniach transakcji na co dzień – euro, dolarów, złotówek, franków czy funtów i jenów, od pewnego czasu pojawiły się inne „waluty”. To właściwie kryptowaluty, których funkcjonowanie jest skomplikowane.

Obok walut fiducjarnych, czyli takich, jakimi posługujemy się w rozliczeniach transakcji na co dzień – euro, dolarów, złotówek, franków czy funtów i jenów, od pewnego czasu pojawiły się inne „waluty”. To właściwie kryptowaluty, których funkcjonowanie jest skomplikowane. Najważniejszą kryptowalutą jest aktualnie Bitcoin, nazywany cyfrowym złotem. Czym on właściwie jest i z czego wynika jego fenomen?

Bitcoin – czołowa kryptowaluta w skali światowej

Zrozumienie istoty Bitcoina wymaga najpierw wspomnienia, czym są kryptowaluty. Określane są one jako waluty cyfrowe, które nie mają swoich fizycznych odpowiedników, ale zbyt dużym uproszczeniem byłoby nazwanie ich jedynie pieniądzem wirtualnym. To cyfrowy środek płatniczy, który opiera się na technice kryptograficznej, czyli szyfrowania danych. Kryptowaluty wykorzystywane są nie tylko do płatności jako takich i rozliczania wszelkiego rodzaju transakcji, ale do tego, by weryfikować je oraz tworzyć nowe jednostki, nazywane monetami.

Obecnie kryptowaluty kupuje się z wykorzystaniem tradycyjnych środków pieniężnych, czyli walut fiducjarnych, ale część z nich podlega „kopaniu”, inaczej wydobywaniu. Tak jest w przypadku Bitcoina (sprawdź: https://www.xtb.com/pl/edukacja/bitcoin). Kopanie, z języka angielskiego proces miningu wymaga wykorzystania specjalistycznego sprzętu, umiejętności górników kryptograficznych oraz wysokiej mocy obliczeniowej. Specjalne maszyny rozwiązują złożone problemy matematyczne, co pozwala na wydobywanie zaawansowanych pod względem technologicznym kryptowalut.

Dlatego też Bitcoin jest kryptowalutą, która opiera się na technologii łańcucha bloków, tj. Blockchain. Jego zaletą jest to, że jest to waluta anonimowa, którą można posługiwać się przy użyciu portfeli kryptograficznym. Jest odporny na ataki hakerskie i politykę pieniężną prowadzoną przez różne państwa. Ma charakter waluty cyfrowej zdecentralizowanej. Ponieważ nie ma jednej, centralnej instytucji, która regulowałaby np. ilość Bitcoinów na rynku. Wynika ona jedynie z tego, jak pracują kryptograficzni górnicy. Jest też ograniczona ilość Bitcoinów, jaką będzie można wydobyć.

Fenomen Bitcoina – dlaczego stał się „cyfrowym złotem”?

Nie bez powodu Bitcoin określany jest powszechnie jako „cyfrowe złoto”. Jego wartość rośnie w okresie, kiedy na tradycyjnych rynkach finansowych trwa bessa. Wówczas inwestorzy poszukują sposobu na to, by z korzyścią inwestować swoje pieniądze. Wybierają złoto, jako bezpieczną przystań finansową, ale coraz częściej owym złotem nie jest szlachetny kruszec, ale najbardziej popularna kryptowaluta świata – Bitcoin.

BTC stało się inspiracją do powstania kolejnych kryptowalut. Opierają się one na technologii blockchain, ale żadna nie zagroziła jeszcze pozycji BTC na kryptowalutowym rynku. 

W świecie Bitcoina jest wiele elementów, które wydają się niezrozumiałe dla przeciętnej osoby. Trzeba powiedzieć, że Bitcoin nie ma materialnego odpowiednika. Pozostaje więc jedynie zapisem księgowym w łańcuchu bloków. Podstawową jednostką rozliczeniową w systemie Bitcoina jest on sam i monety BTC, ale dzieli się on aż do ósmego miejsca po przecinku, a najmniejszą jego jednostką jest „satoshi”, nazwany tak od nazwiska założyciela sieci Bitcoin.

Kiedy użytkownik wykopie lub kupi Bitcoiny na giełdzie kryptowalutowej, są one zapisywane w portfelu kryptowalutowym. Najlepiej wybrać taki portfel, który nie będzie powiązany z giełdą, a będzie dobrze zabezpieczony przed atakami hakerów. Najczęściej portfel kryptowalutowy ma postać aplikacji mobilnej, prostej w obsłudze. W celu posługiwania się Bitcoinami należy znać adres publiczny portfela – ciąg znaków i cyfr, który można przyrównać do numeru konta bankowego. Z kolei PIN-em do konta bitcoinowego jest tzw. klucz prywatny, który ma postać 12 lub 24 losowo wybranych wyrazów – tzw. seed. Jest on tworzony i przechowywany w portfelu kryptowalutowym.