W szkole uczą nas różnych rzeczy. Historii, matematyki, chemii. Ale nie ma zajęć z technik uczenia się. Układający programy zakładają chyba, że każdy człowiek rodzi się z wrodzoną umiejętnością wchłaniania wiedzy. O ile do nauczenia się obsługi żelazka nie są potrzebne żadne wyrafinowane metody, to już do zapamiętania 300 stron najeżonych faktami i liczbami ta naturalna umiejętność już nie wystarczy. Najpierw trzeba nauczyć się uczyć.
Kto jest mistrzem świata w uczeniu się? Bez wątpienia studenci najlepszych uczelni na świecie. To oni, żeby tam trafić, musieli się wykazać zdumiewającą pamięcią, umiejętnością łączenia i analizy informacji. Dlatego zajrzeliśmy do poradników przygotowanych właśnie dla studentów tych uczelni. Oxford, Harvard, Yale, UCLA – wszystkie te uniwersytety radzą swoim studentom, jak efektywnie przygotowywać się do egzaminów. Dlaczego więc i Ty nie miałabyś skorzystać z ich doświadczeń? Zobacz, jakie patenty szybkiego i trwałego zapamiętywania wyszukaliśmy dla Ciebie, przyswój tę wiedzę i wykorzystaj na najbliższym egzaminie. Jak się uczyć, to od najlepszych.
ZOBACZ TEŻ: 5 książek, które zmienią Twoje życie na lepsze
Raz to, a raz tamto
Badania wykazały, że jeśli w czasie jednego posiedzenia uczysz się na zmianę, np. trochę matmy, trochę polskiego i znów matmy, przynosi to lepsze efekty niż wkuwanie monotematyczne. Zapamiętujesz wówczas w sumie więcej informacji. Pomyśl o takiej nauce jak o crosstreningu – połączenie ćwiczeń wytrzymałościowych z siłowymi zapewnia lepszą sprawność i siłę niż nudne powtarzanie wciąż tego samego rodzaju ćwiczeń. Swoją drogą, regularna aktywność fizyczna również wspomaga mózg. (Harvard Summer School)
Notuj z sensem
W czasie wykładu nie próbuj zapisywać wszystkiego. Człowiek mówi w tempie około 100 słów na minutę, pisze czterokrotnie wolniej. Zapisuj więc tylko najważniejsze elementy, ale rób to konsekwentnie. Nie przejmuj się błędami stylistycznymi czy interpunkcją, ale pisz czytelnie: notatki, które trudno odcyfrować, są bezużyteczne. (Stanford University)