8 technik uczenia się [porady z najlepszych uniwersytetów na świecie]

Zebraliśmy porady z najlepszych uniwersytetów na świecie. Oto recepta na eliksir mądrości. A przynajmniej na zdany egzamin.

Shutterstock

W szkole uczą nas różnych rzeczy. Historii, matematyki, chemii. Ale nie ma zajęć z technik uczenia się. Układający programy zakładają chyba, że każdy człowiek rodzi się z wrodzoną umiejętnością wchłaniania wiedzy. O ile do nauczenia się obsługi żelazka nie są potrzebne żadne wyrafinowane metody, to już do zapamiętania 300 stron najeżonych faktami i liczbami ta naturalna umiejętność już nie wystarczy. Najpierw trzeba nauczyć się uczyć.

Kto jest mistrzem świata w uczeniu się? Bez wątpienia studenci najlepszych uczelni na świecie. To oni, żeby tam trafić, musieli się wykazać zdumiewającą pamięcią, umiejętnością łączenia i analizy informacji. Dlatego zajrzeliśmy do poradników przygotowanych właśnie dla studentów tych uczelni. Oxford, Harvard, Yale, UCLA – wszystkie te uniwersytety radzą swoim studentom, jak efektywnie przygotowywać się do egzaminów. Dlaczego więc i Ty nie miałabyś skorzystać z ich doświadczeń? Zobacz, jakie patenty szybkiego i trwałego zapamiętywania wyszukaliśmy dla Ciebie, przyswój tę wiedzę i wykorzystaj na najbliższym egzaminie. Jak się uczyć, to od najlepszych. 

ZOBACZ TEŻ: 5 książek, które zmienią Twoje życie na lepsze

Raz to, a raz tamto

Badania wykazały, że jeśli w czasie jednego posiedzenia uczysz się na zmianę, np. trochę matmy, trochę polskiego i znów matmy, przynosi to lepsze efekty niż wkuwanie monotematyczne. Zapamiętujesz wówczas w sumie więcej informacji. Pomyśl o takiej nauce jak o crosstreningu – połączenie ćwiczeń wytrzymałościowych z siłowymi zapewnia lepszą sprawność i siłę niż nudne powtarzanie wciąż tego samego rodzaju ćwiczeń. Swoją drogą, regularna aktywność fizyczna również wspomaga mózg. (Harvard Summer School)

Notuj z sensem

W czasie wykładu nie próbuj zapisywać wszystkiego. Człowiek mówi w tempie około 100 słów na minutę, pisze czterokrotnie wolniej. Zapisuj więc tylko najważniejsze elementy, ale rób to konsekwentnie. Nie przejmuj się błędami stylistycznymi czy interpunkcją, ale pisz czytelnie: notatki, które trudno odcyfrować, są bezużyteczne. (Stanford University)

Nie jesteś sama

Jeśli mieszkasz w akademiku lub mieszkaniu studenckim, szanuj potrzeby innych. W czasie sesji oni też są zestresowani, więc nie utrudniaj im życia i przestrzegaj ciszy nocnej. W zamian spodziewaj się takiego samego traktowania. Aha, i pamiętaj, że w akademikach najciszej i najspokojniej jest rano. (Yale University) 

Dziel i rządź

Jeśli masz do wkucia dużą porcję materiału, podziel ją na mniejsze części. Prawdopodobnie wiesz, jak długo jesteś w stanie się skoncentrować, i dobierz ilość materiału do tego właśnie czasu. Nikt nie jest w stanie czytać w skupieniu godzinami. Po każdym fragmencie zrób notatki własnymi słowami. Nie ograniczaj się do podkreślania fragmentów: samo podkreślanie to za mało. (University of Guelph) 

ZOBACZ TEŻ: Kate Middleton zdradziła swój sposób na relaks

Ucz się z kimś

Po pierwsze, od innego człowieka możesz się nauczyć sztuczek zakuwania, po drugie, nawet gdy zadajesz pytanie, musisz wiedzieć, o co zapytać, więc przy okazji sama powtarzasz. Wspólna nauka zmniejsza też ryzyko przegapienia jakiejś części materiału. Odkryjesz dziurę, gdy kumpela zapyta Cię o coś, a Ty nie będziesz w ogóle wiedziała, o co jej chodzi. Oby starczyło Ci czasu na uzupełnienie wiedzy. (Harvard Summer School)

Sprawdzaj się

Przeprowadzone w 2013 roku badanie wykazało, że regularne robienie próbnych testów jest skuteczniejsze niż zwykłe podkreślanie i wielokrotne czytanie tego samego materiału czy notatek. Zrób sobie tzw. fiszki – z jednej strony pytanie, z drugiej odpowiedź. Tasuj je tak, żeby raz zaczynać od pytania, a potem od odpowiedzi (i odtworzyć sobie pytanie, np.: Z jednej strony „kto napisał Dumę i uprzedzenia?”, a z drugiej „Jane Austin”. Nieźle działają też quizy z przyjaciółmi. (Princeton Review)

Wysil się!

Odruchowo chętniej uczymy się rzeczy, które nam łatwiej „wchodzą do głowy”. Ale to nie jest dobry pomysł. Generalnie – im bardziej mózg musi się wysilić, żeby coś zapamiętać, tym dłużej będziesz to pamiętać. Jeśli wiesz, że coś czytałaś, ale nie możesz sobie przypomnieć, nie sprawdzaj od razu w książce, notatkach czy Google’u, tylko skup się i spróbuj jednak wydobyć tę informację z pamięci. Gdy Ci się uda, masz sukces – raz wydobyta zostanie w pamięci na dłużej. (University of California w Los Angeles)

ZOBACZ TEŻ: Słowa, po których twój związek nie będzie już taki sam. Jak się ich wystrzegać?

Nie rozpraszaj się

Wyłącz wszystkie powiadomienia w smartfonie, a najlepiej wyłącz go całkiem. Włączaj jedynie podczas przerw: mniej więcej co 45 minut i nie na dłużej niż 10 minut. (Yale University)

REKLAMA