Dobierz strój
Zrób dzień wcześniej rekonesans i przyjrzyj się, jaki dress code panuje w tej firmie. Tak by na pierwszy rzut oka było widać, że pasujesz do nich.
Dopięcie
Zadyszka, rozwiane włosy, otwarta torebka, kluczyki w ręku, okulary słoneczne na czubku głowy sprawiają że wyglądasz nieprofesjonalnie. Przyjedź wcześniej, tak by mieć czas się ogarnąć.
Wejście
Spójrz prosto w oczy osobie przeprowadzającej rozmowę, uśmiechnij się lekko i przywitaj się mocnym uściskiem ręki. Z badań wynika, że kobiety witające się mocnym i ciepłym uściskiem ręki były odbierane jako „bardziej profesjonalne”.
Zobacz: Jak być pewną siebie
Small talk
Zawsze dobrze mieć przygotowanych kilka zdań, którymi zagaisz rozmowę, podczas gdy osoba przeprowadzająca wywiad prowadzi Cię do pokoju konferencyjnego. Dobrze brzmi np. „Dziękuję, że znalazła pani czas dla mnie”, a także miłe uwagi na temat czegoś, co zauważyłaś w otoczeniu – wystroju wnętrza, okolicy itp.
Okaż zainteresowanie
Podczas rozmowy przechyl się leciutko do przodu, to natychmiast sprawi, że będziesz wyglądała na bardziej zaangażowaną. Utrzymuj kontakt wzrokowy, zarówno gdy mówisz, jak i słuchasz.
Mów o konkretach
Musisz wcześniej przygotować sobie listę swoich mocnych stron i osiągnięć. Oszczędź im ogólników. Mów o konkretnych działaniach w poprzedniej firmie. Używaj słów „aktywnych” typu: zorganizowałam, przeprowadziłam, kierowałam, poprawiłam.
Zadawaj pytania
Na zakończenie mogą dać Ci szansę zapytania o to, co Cię interesuje w związku z tą pracą. Skorzystaj z niej koniecznie (wcześniej zrób reaserch w internecie), bo to szansa, aby wykazać się zaangażowaniem i profesjonalnym podejściem do pracy.
Sprawdź, jak Twój organizm reaguje na stres związany z rozmową kwalifikacyjną.
Zobacz też: Praca i życie osobiste: jak to pogodzić?