6 oznak, że możesz niedługo dostać wypowiedzenie

Zwolnienie z pracy to jeden z trudniejszych momentów w życiu. Ciężko pogodzić się z faktem, że Cię to spotkało, a przecież tak się starałaś. Zobacz, co zwiastuje zbliżające się wypowiedzenie.

fot. Lucky Business 2015/shutterstock.com fot. Lucky Business 2015/shutterstock.com

Powodów, jak i sposobów, w jakie możesz zostać zwolniona jest całe mnóstwo. Bywa, że wypowiedzenie jest wręczane nagle, bez żadnego ostrzeżenia, a bywa też tak, że pewne zachowania osób w Twoim otoczeniu mogę podsunąć Ci myśl, że chyba "coś się święci", i to z pewnością nie jest awans. Vicki Salemi, autorka książki "Big Career in the Big City" mówi na co zwrócić uwagę, by w razie czego móc przygotować się na zwolnienie i zacząć szukać nowej pracy.

ZOBACZ TEŻ: Wellbeing za biurkiem, czyli co powinien zapewniać pracodawca przyszłości

Shutterstock

1. Twój zakres pracy się zmniejsza

„Jeżeli ktoś z Twojego zespołu zaczyna wykonywać obowiązki, które jeszcze niedawno należały do Ciebie albo Twój szef przekazuje komuś innemu zadanie, zwykle powierzane Tobie, prawdopodobnie niedługo nastąpi całkowite odsunięcie Cię od wszystkich obowiązków” – mówi Salemi. Być może proces ten będzie trwał jakiś czas, jednak jest to oczywisty znak, że szef ma zamiar przygotować firmę do sprawnego funkcjonowania bez Ciebie.

To samo możesz przeczuwać, jeśli zmniejsza się liczba godzin Twojej pracy, choć wcale o to nie prosiłaś. Załóżmy, że jesteś kelnerką. „Jeżeli dostajesz coraz mniej zmian, może być to subtelny znak, zwiastujący to, co ma właśnie nadejść, czyli niestety zwolnienie” – dodaje Salemi. Innymi słowy, to nie przypadek, że (nie z Twojej woli) jest Cię w pracy coraz mniej. „Jeśli nie znasz przyczyny redukcji, być może szef planuje zatrudnić nową osobę albo po prostu Twoje wyniki nie są zadowalające. Możesz spróbować zapytać szefa, dlaczego ogranicza Twoje godziny” – radzi Salemi.

Shutterstock

2. Znajomi zaczynają Cię unikać

Cóż, nie każdy posiada umiejętność zachowania twarzy pokerzysty, kiedy wie o czymś, o czy w sumie wolałby nie wiedzieć. Jeżeli któraś Twoja koleżanka lub kolega wie, że prawdopodobnie zostaniesz zwolniona, może mieć problem z zachowywaniem się w stosunku do Ciebie tak jak wcześniej. „Najbardziej optymistyczna wersja zakłada, że Twoi współpracownicy będą tylko unikać kontaktu wzrokowego, kiedy będziesz przechodziła obok, ale możliwe też, że przestaną zapraszać Cię na wspólne wyjścia na obiad – mówi Salemi. – Jeśli wydaje Ci się, że znajomi zaczęli zachowywać się dziwnie, prawdopodobnie tak rzeczywiście jest i prawdopodobnie oznacza to, że coś niedobrego wisi w powietrzu”. Jeżeli pojawi się u Ciebie stres, postaraj się go zwalczyć i ze stoickim spokojem dalej rób swoje. Sprawdź 3 sposoby radzenia sobie ze stresem.

Shutterstock

3. Nie uczestniczysz w zebraniach

Być może zdarzyło się, że widziałaś wszystkich pracowników zmierzających do gabinetu, w którym odbywało się zebranie, a Ty nie zostałaś zaproszona? Albo, jeżeli pracujesz zdalnie, dawno nie odbyła się żadna wideokonferencja na Skype z Twoim udziałem? „Jeżeli Twoja firma uważa Cię za zbędnego pracownika podczas zebrań, możliwe, że uważają Cię za zbędnego pracownika w ogóle” – twierdzi Salemi.

ZOBACZ TEŻ: Ch**owa Pani Domu - Do pięciu razy sztuka

szef, praca, rozmowa Shutterstock

4. Kiedy pytasz o urlop, szef nie wie, co powiedzieć

Wymarzyłaś sobie wypad do ciepłego kraju i wolisz już uprzedzić szefa, że przyda Ci się urlop? Jeżeli powiesz mu o tym, a w odpowiedzi usłyszysz, że właściwie nie wiadomo jeszcze, co będzie się działo latem w firmie, a później po prostu zamilknie, możliwe, że zakłada Twoje pożegnanie się z firmą do tego czasu. Po prostu nie wie jeszcze, jak Ci to przekazać.

firma, biuro, rozmowa Shutterstock

5. Twoja firma została sprzedana

Niezależnie od tego, gdzie pracujesz – w gazecie, czy w barze – jeżeli Twoją firmę kupuje inny właściciel, zwykle nie zwiastuje to niczego dobrego dla Twojej dalszej kariery. „Zawsze dochodzi do roszad wśród pracowników, kiedy zarząd firmy się zmienia – mówi Salemi. – To oznacza, że prawdopodobnie zatrudnią ludzi, którzy pracowali dla nich do tej pory, a pozbędą się starego zespołu. To prawie pewne, że ktoś zostanie zwolniony. Niestety, powinnaś się przygotować na to, że to możesz być Ty”.

praca, szef Shutterstock

6. Szef stale Cię nadzoruje

Jeżeli masz wrażenie, że szef przygląda się Twojej pracy bardziej niż zwykle, możliwe, że niedługo wręczy Ci wypowiedzenie. Prawdziwy powód, dla którego jesteś pod stałą kontrolą, może być taki, że kiedy już rzeczywiście szef postanowi Cię zwolnić, nie będziesz mogła bronić się, że „czegoś nie wiedziałaś” lub „nie byłaś świadoma pewnych zasad”. On będzie wiedział dokładnie, czy byłaś.

Podsumowując, zwolnienie z pracy z pewnością nie jest niczym przyjemnym. Stres, którego wtedy doświadczasz, poczucie niesprawiedliwości i pojawiający się problem z szukaniem nowej pracy mogą naprawdę uprzykrzyć życie i spowodować, że odechciewa się czegokolwiek. I choć wiemy, że zabrzmi to jak największy banał, uwierz nam, że czasami taka, podjęta za Ciebie, decyzja może wyjść Ci na dobre. Nikt nie powiedział, że masz przepracować w jednej firmie całe życie. Otwórz się na nowe możliwości. Możesz też spróbować utrzymać swoją pozycję w firmie, tylko weź się w garść. Zobacz, jak pracować na szóstkę i mieć awans w zasięgu ręki.

REKLAMA