3 kroki, dzięki którym będziesz bardziej produktywna

Brakuje Ci pomysłów? Gdy siadasz do swojego biurka, nagle tracisz ochotę do pracy? A może nie potrafisz się oderwać od telefonu? Oto rozwiązanie problemów!

kobieta siedząca przy biurku z laptopem Shutterstock

Problem: Biuro zabija kreatywność

Albert Einstein miał kiedyś powiedzieć: „Jeżeli zabałaganione biurko jest oznaką zabałaganionego umysłu, oznaką czego jest biurko puste?”. I okazuje się, że miał trochę racji. Dr Craig Knight, psycholog z University of Exeter, który badał produktywność, doszedł do zaskakującego wniosku. „Najgorzej pracuje się w idealnie czystych przestrzeniach” – mówi. Powstaje pytanie, jak wygląda Twoje biurko. Nie jest czasem idealnie czyste?

Rozwiązanie: Panuj nad chaosem

Koniec z krępującymi przekonanami. „Niech Twoje biurko wygląda tak, jak zawsze chciałaś, żeby wyglądało” – radzi dr Knight. Chcesz mieć na nim ramkę ze zdjęciem? Albo sukulent? A może zostawić papiery, nad którymi cały dzień pracowałaś? Niezależnie od tego, jakie panują w Twojej firmie zasady, spróbuj przez jeden dzień i zobacz, co się wydarzy. Może nikt nie będzie się czepiał? A może okaże się, że rozrzucone papiery to przesada, ale kwiatek jest jak najbardziej na miejscu. Daj sobie tę szansę

ZOBACZ TEŻ: Efektywna praca – jak pozbyć się przeszkadzajek

Problem: Brakuje ci pomysłów

Być może nie dostarczasz swojemu umysłowi ciekawych inspiracji. W końcu to one pobudzają go do pracy. Albo brakuje Ci witaminy B12. Jej poważne deficyty prowadzą do anemii. W przypadku mniejszych braków mózg zaczyna pracować wolniej. Zgodnie z zaleceniami jako osoba dorosła powinnaś dostarczać sobie dawkę 2,4 mikrogramów dziennie. Dzięki temu Twój umysł będzie zawsze gotowy do działania.

Rozwiązanie: Więcej witaminy

Prawdziwe twardzielki mogą sięgnąć po podroby. Wątroby i nerki to bardzo dobre źródło witaminy B12. Pytanie tylko, kto chciałby je jeść? Są jeszcze małże i ostrygi, ale najlepiej zdecydować się na ryby. Dla wegetarian zostają jajka i sery, chociaż w zdecydowanie mniejszych ilościach. Oczywiście, możesz witaminę B12 również przyjmować wraz z suplementami. Warto jednak pamiętać, że jej nadmiar w dłuższej perspektywie może u niektórych przyczyniać się do powstawania uczulenia i krwotoków z nosa.

ZOBACZ TEŻ: Jak przestać odkładać wszystko na później?

Problem: Całe życie z komórką

Smartfon przez cały czas znajduje się w zasięgu Twojej ręki? W czasach gdy zabieramy telefon ze sobą nawet do łazienki, nie jest to zaskakujące, chociaż naukowcy mają swoje do powiedzenia na ten temat. Badacze z University of Illinois dowiedli, że ciągłe używanie komórki prowadzi do zmęczenia, rozdrażnienia i depresji. Naukowcy z Hokkaido dodają, że sama obecność telefonu, np. na zebraniu, wpływa niekorzystnie na koncentrację

Rozwiązanie: Cyfrowy detoks

Zrób prosty eksperyment. Przez jeden dzień notuj, ile razy korzystałaś z telefonu, co robiłaś oraz ile zajęło Ci to czasu. Sama będziesz zaskoczona. Prawdopodobnie na jedno sensowne działanie przypadają 2-3 takie, które są całkowicie zbędne. Teraz pomyśl o przeciwdziałaniu. Kup sobie prawdziwy budzik, żeby od rana nie sięgać po smartfon. Przy łóżku połóż sobie ciekawe książki albo WH. Pomyśl o sobocie bez komórki. Nie chodzi o to, aby odcinać się od zdobyczy technologicznych – po prostu warto mieć nad nimi kontrolę.

ZOBACZ TEŻ: Czy jesteś uzależniona od smartfona? [TEST]

Zobacz również:
REKLAMA