Jak odnieść sukces w pracy? 12 sposobów

Praca zespołowa, komunikatywność, pasja i entuzjazm – te i inne czynniki nie tylko sprawią, że staniesz się pracownikiem miesiąca, ale i kobietą spełnioną zawodowo. Zobacz, jak odnieść sukces w pracy.

fot. shutterstock.com fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Pewnie słyszałaś, że pokolenie millenialsów to ludzie żądni wrażeń, mocno skoncentrowani na sobie, którzy cały dzień spędzają przyklejeni do swojego iPhone'a w oczekiwaniu na kolejny awans.

Ale Ty nie musisz podążać za tym stereotypem, by odnieść sukces – sprawdź, co o pokoleniu 1980-1995 mówi Dan Schawbel, autor bestselleru "Promote Yourself: The New Rules For Career Success" i jakich rad na zabłyśnięcie w pracy nam udziela.

ZOBACZ TEŻ: 8 technik uczenia się [porady z najlepszych uniwersytetów na świecie]

Rada nr 1: wypełniaj obowiązki pracownika najlepiej jak potrafisz

Masz miliony pomysłów na ulepszenie firmy, w której pracujesz? To świetnie, ale miej pewność, że zanim je przedstawisz i wdrożysz, doskonale wywiążesz się z roboty, o której mowa w Twoim kontrakcie. "Zyskasz dobrą reputację, jeśli wzorowo wykonasz pracę, do której jesteś przypisana" – mówi Schawbel.

Rada nr 2: ułatwiaj pracę swojemu szefowi

"To właśnie Twój szef wpływa na to, jakie doświadczenie zdobędziesz w pracy" – wyjaśnia amerykański autor. Dlatego wspierające jego (lub ją), dajesz sobie kopa energii do pracy. Kiedy więc widzisz, że przełożony jest zawalony robotą – spróbuj go odciążyć, nawet, gdy o to nie prosi. Zyskacie na tym oboje.

Rada nr 3: zdobywaj wiedzę ekspercką

"Jeśli interesuje Cię konkretna wiedza – na przykład bezpieczeństwo danych w internecie czy obsługa Microsoft Excell – nie wahaj się i postaw na szkolenia, które podniosą Twoje kwalifikacje" – tłumaczy Schawbel. Taka wiedza nie tylko przyda Ci się na własny użytek, ale przyczyni się do tego, że będziesz wyróżniała się na rynku pracy.

praca, kariera fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Rada nr 4: postaw na przedsiębiorczość w Twojej firmie

"Zanim zdecydujesz się własny startup, poszukaj okazji, z których nie korzystają Twoi szefowie w obecnej pracy" – proponuje nasz ekspert. Na przykład, jeśli pracujesz w sklepie, który nie ma swojej strony na Facebooku, sama zajmij się prowadzeniem takiego profilu. Dzięki temu będzie jasne, że jesteś idealną osoba, która mogłaby zarządzać taką inicjatywą.

Rada nr 5: trenuj umiejętności społeczne

Bez względu na to, jak dobrze jesteś zorganizowana, nikt nie będzie chciał z Tobą pracować, jeśli jesteś kiepska w relacjach międzyludzkich. Schawbel mówi, że jeśli chcesz to podszkolić, najlepszym pomysłem będzie wplątywanie się w rozliczne sytuacje towarzyskie – spotkania z kolegami z pracy, sponsorowane eventy czy konferencje. Zrób wszystko, by zawsze być w dobrym miejscu i o dobrym czasie.

Rada nr 6: kiedy ponosisz porażkę, sprawdź, co sądzi o tym Twój szef

Rozważ poproszenie szefa o feedback, kiedy wiesz, że Twoje ostatnie zadanie nie poszło Ci najlepiej. "Wtedy będziesz wiedzieć, co dokładnie poszło źle, a także, jak w przyszłości wystrzegać się takich sytuacji" – radzi Schawbel. Wyciągając do szefa rękę, mimo porażki, i tak nabijesz sobie punkty.

kariera, businesswoman, szef Jack Frog / shutterstock
fot. Jack Frog 2015/shutterstock

Rada nr 7: znajdź sposób, by urozmaicić sobie najnudniejsze zadania

Każdy w swojej pracy ma takie zadania, które go po prostu nudzą. Dlatego ciężko udawać entuzjazm, kiedy uzupełnia się szczegółowy raport. "Ale pozytywne nastawienie może nas zmotywować" – wyjaśnia Schawbel. Staraj się więc robić wszystko, by nawet mało atrakcyjne projekty stały się czymś ciekawym, na przykład po każdej turze pracy nad czymś żmudnym, nagradzaj się filiżanką ulubionej kawy. To podkręci motywację i skróci Twój czas pracy!

Rada nr 8: bądź zawsze do usług

"Staraj się nigdy, przenigdy, nie poddawać – mówi nasz ekspert. – Inaczej ludzie do Ciebie nie wrócą i nie zaufają Ci na tyle, żeby powierzyć Ci więcej pracy". Jeśli masz nawał roboty, spróbuj tego sposobu: wpisz wszystkie terminy do kalendarza, ustaw przypominajki z kilkudniowym wyprzedzeniem. W ten sposób nic Ci się nie prześlizgnie przez palce.

Rada nr 9: wiedz, kiedy prośba o podwyżkę jest niestosowna

Nie proś o podwyżkę lub awans, dopóki nie zaczniesz wykonywać pracy dedykowanej wyższym stanowiskom. "Kiedy spotkasz się z szefem, będziesz musiała mu udowodnić, dlaczego jesteś warta większej pensji" – tłumaczy Schawbel.

Żeby zwiększyć szanse na to, by Twoja prośba o podwyżkę zakończyła się pozytywnie, kieruj się wskazówkami z artykułu "Prośba o podwyżkę: 4 dobre rady".

praca, kariera fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Rada nr 10: poznaj osobę, która pracuje na Twoim wymarzonym stanowisku

A gdy już ją poznasz  "wycofaj się i spróbuj rozgryźć, jak ostatecznie przejąć jej stanowisko" – wyjaśnia amerykański autor. Obserwując taką osobę dowiesz się, nad czym musisz popracować i czego jeszcze się nauczyć.

Rada nr 11: nie rezygnuj z zachcianek

Jeśli nie przepadasz za swoją pracą, nie daj tego po sobie poznać za szybko. "Rozejrzyj się dookoła, wcale nie musisz porzucać tego miejsca pracy. Może w tej firmie masz inne szanse na rozwój zawodowy?" – sugeruje Schawbel. Spróbuj rozszerzyć swoje kompetencje lub po prostu przenieść się do innego działu. To będzie cenną lekcja, także na przyszłość.

Rada nr 12: zawalcz o sukces

"Weź sprawy w swoje ręce i zawalcz o to, na czym Ci zależy" – mówi Schawbel. Pamiętaj, jesteś kowalem własnego losu i to Ty decydujesz o tym, jak będzie wyglądała Twoja ścieżka rozwoju zawodowego. Zobacz też, jak zagrać o lepszy fotel - w tym artykule mamy parę porad dla gotowych na to, by wspiąć się wyżej po szczeblach kariery.

REKLAMA