Podstawowe pomiary
Nie wymyślono wciąż prostego sposobu na określenie wagi idealnej aktywnej kobiety. W kilku krokach możesz jednak poznać zbliżoną wartość tej liczby.
Podstawa
Zmierz swój wzrost w centymetrach, odejmij od rezultatu 152, a wynik pomnóż przez 1,97. Otrzymany teraz wynik dodaj do 100, a następnie podziel całość przez 2,2, by uzyskać uśrednioną (!) „idealną wagę” dla osoby o Twoim wzroście (w kilogramach, rzecz jasna).
Jeśli np. mierzysz 166 cm, pomnóż 14 przez 1,97, dodaj 100, a wynik (127,58) podziel przez 2,2. Ostateczny rezultat? Niemal 58 kg. Pamiętaj jednak, że wzrost to niejedyny czynnik, jaki ma i powinien mieć tu znaczenie.
Struktura kości
„Jesteś po prostu grubokoścista” bywa delikatną wersją przytyku „Jesteś gruba”. Twoja budowa jednak istotnie może być grubo-, średnio- lub drobnokoścista, i to bez względu na wzrost (a to nawet dodatkowe 4,5 kg, które pozostają bez żadnego negatywnego wpływu na Twoje zdrowie).
Do wyniku z punktu A dodaj więc 2,3-4,5 kg dla grubszego kośca i odejmij 2,3-4,5 kg dla drobniejszego. Zanim to zrobisz, sprawdź, do której kategorii należysz (patrz poniżej).
Zawartość tłuszczu
By sprawdzić, jak wiele tłuszczu musisz się pozbyć, zmierz się najpierw centymetrem krawieckim w biodrach. Stojąc prosto, złap tłuszczyk na brzuchu palcem wskazującym i kciukiem. Jeśli w pasie masz więcej niż 80 cm i możesz złapać nawet 5 cm tłuszczyku, musisz zrzucić co najmniej 4,5 kg.
Jeśli łapiesz wałeczek o rozmiarze 2,5 cm, powinnaś pozbyć się 2,25 kg. Jeśli nie jesteś pewna, czy mierzysz się dokładnie, skorzystaj ze specjalnej wagi z funkcją pomiaru składu ciała.
A jeśli chciałabyś także dowiedzieć się, czy jesteś tak fit, jak powinnaś być w swoim wieku, wykonaj nasz test sprawnościowy – aktywna w każdym wieku.