Perfekcjonistko, musisz to jakoś przełknąć: Twoje ciało jest dalekie od symetrii. I to jest zupełnie normalne. Piszesz jedną ręką, piłkę kopiesz dominującą nogą, na deskorolce także preferujesz jedną ze stron. Między lewą a prawą nigdy nie zapanuje zasada równości. Warto jednak dążyć do harmonii między nimi.
Tak naprawdę to samo życie doprowadza u nas do powstania dysbalansów mięśniowych. Siedząc za biurkiem od 8 do 16, prawdopodobnie nie jesteś w stanie korzystać z zakresu ruchów, do których Twoje ciało zostało stworzone. A będąc miłośniczką jakiejś dyscypliny sportowej, nadużywasz niektórych mięśni i stawów, innym serwując dużo mniej obciążeń. Dysbalans nie powstaje tylko na skutek tego, co świadomie robimy, bo np. czy tego chcemy czy nie, wątrobę mamy po prawej stronie, a każde płuco ma inną budowę płatów. Wszystkie te uwarunkowania oddziałują na pracę przepony i klatki piersiowej podczas oddechów, co wpływa na to, jak się poruszamy i jak działają nasze mięśnie.
Zidentyfikowanie i korekta pewnych dysproporcji może pomóc nam poruszać się efektywniej i bez bólu. A kiedy poruszanie się jest dla nas łatwiejsze, to robimy to chętniej, jesteśmy sprawniejsze, mniej podatne na pobolewania wynikające z braku ruchu, więc w konsekwencji możemy czuć się młodziej i żyć dłużej. I tak nakręca się ta spirala aktywnego stylu życia. Daj się wciągnąć, zaczynając od testu, który pomoże Ci wykryć pewne dysproporcje w ciele i jednocześnie zmniejszyć je, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Gdy ciało traci równowagę
Najbardziej oczywistym sygnałem zachwiania harmonii w ciele jest ból podczas ruchu albo zauważalna różnica między stronami podczas wykonywania ćwiczeń. Jeśli ból uniemożliwia Ci np. wykonywanie przysiadów albo jesteś w stanie zrobić więcej powtórzeń martwego ciągu na jednej nodze na jedną ze stron – to wyraźne coś nie gra. Niektóre zaburzenia balansu mogą być mniej odczuwalne albo mylące. Np. słabe mięśnie w obrębie szyi czy łopatki mogą skutkować napięciem pasma biodrowo-piszczelowego (biegnącego po zewnętrznej stronie uda) – to problem znany wśród biegaczy. W organizmie wszystko jest połączone i dobry fizjoterapeuta jest w stanie dotrzeć do, nawet bardzo oddalonego, źródła problemu. Oprócz różnic między lewą a prawą stroną, może być też zachwiany balans między siłą grup mięśniowych, np. kiedy łańuch tylny (tył ciała) jest silniejszy niż przedni (przód). Albo dół ciała jest nieproporcjonalnie mocniej rozbudowany niż góra. Lustro i wideo – to narzędzia, które pomogą Ci dostrzec brak równowagi.
Równowaga – spis treści
- Przód ciała
- Tył ciała
- Stabilizacja tylna
- Stabilizacja boczna
- Wspięcia na palce
- Stabilizacja środkowa
Trening równych szans
Gotowa, by sprawdzić, czy jesteś mocno zwichrowana? Te 5 testów na ławeczce stworzyła fizjoterapeutka Benita deWitt, by ocenić, czy mięśnie danej taśmy anatomicznej (grupy połączonej ze sobą powięzią, która otacza je ciasno jak folia spożywcza i którą łączy m.in. wzorzec przenoszenia sił) są w równowadze. Dodatkowy test w staniu gwarantuje, że będziesz sprawdzona od stóp do głów. Stawiamy na linię powięziową zamiast testowanie pojedynczych mięśni, bo zależy nam na sprawdzeniu, jak ciało radzi sobie jako całość, a nie grupy mięśni, gdy są wyizolowane. Do wykonania testów wystarczy Ci niska ławeczka. Celem jest utrzymanie każdej pozycji przez 40 sekund. Jeśli któraś ze stron (lub obie) okażą się za słabe, włącz te testy jako ćwiczenia do treningu 2-3 razy w tygodniu.
Przód ciała
Co testuje
Ta pozycja weryfikuje, jak mięśnie brzucha, zginacze bioder, czworogłowe i podudzi współpracują ze sobą. Silny przód ciała pomaga kontrolować ruchy wyciskania i zginania, jak np. w przysiadach. Korzystamy z nich podczas chodzenia, biegania, skakania i stabilizowania ciała, by utrzymywało balans i obciążenia.
Jak to zrobić
Zacznij na przedramionach na czworakach przed ławką. Przenieś grzbiet lewej stopy na ławkę, utrzymując prawe kolano, piszczel i przedramiona płasko na ziemi. Łokcie powinny być na szerokość barków i bezpośrednio pod nimi, a głowa i szyja w prostej linii z pośladkami i lewą piętą (A). Napnij mięśnie, by unieść prawe kolano z podłogi i umieścić prawą nogę koło lewej (B). Unieś prawą nogę na kilka centymetrów, tak by całe ciało wspierało się na lewej nodze (C). Jeśli Twoja pozycja się chwieje albo czujesz ból, skończ i sprawdź, ile czasu wytrzymałaś.

Inne kluczowe ruchy
Różne warianty desek i brzuszków.
Tył ciała
Co testuje
Zyskasz wgląd w to, czy tył Twojego ciała, zwłaszcza mięśnie przykręgosłupowe i najszerszy, pracują jak zgrany team. Za każdym razem, kiedy łamiemy się w biodrach i schylamy się, by po coś sięgnąć albo coś przyciągnąć do siebie (np. wciągnąć walizki po schodach), musimy stabilizować kręgosłup m.in. tymi mięśniami. Jeśli nie jesteś w stanie wytrwać w tej pozycji zbyt długo, może to sygnalizować słabość w tym obszarze, a to kluczowe w chodzeniu, bieganiu czy skakaniu.
Jak to zrobić
Usiądź na podłodze z wyprostowanymi równolegle do siebie nogami i piętami na ławeczce. Biodra, łokcie i przedramiona oprzyj na ziemi. Rozluźnij szyję i nie wyginaj jej. Unieś lewą nogę nad ławkę (A). Unieś ciało z podłogi, napinając wspomniane mięśnie. Kolana prosto. Ciało wsparte na prawej nodze. Utrzymaj tę pozycję (B).

Inne kluczowe ruchy
Wznosy bioder na jednej nodze.
Stabilizacja tylna
Co testuje
Tylną część nóg i wewnętrzną część ud. Dzięki nim możemy zacisnąć nogi, ale one też dbają o stabilną sytuację bioder i pleców. Jeśli w tym obszarze masz właściwą siłę i kontrolę, jest mniejsza szansa na kontuzje i ból kolan, dołu pleców i bioder.
Jak to zrobić
Usiądź z kolanami zgiętymi między 60 a 90 stopni, piętami na ławeczce a biodrami, łokciami i przedramionami na podłodze. Rozluźnij szyję, trzymaj uszy w linii barków. Unieś lewą, zgiętą nogę (A). Oderwij ciało od podłogi, wciskając prawą piętę i mocno angażując mięśnie. Kolana utrzymuj zgięte. Unieś lewą nogę kilka cm wyżej, by ciało opierało się na prawej (B).

Inne kluczowe ruchy
Różne warianty wznosów bioder, na przykład z gumą do ćwiczeń.
Stabilizacja boczna
Co testuje
Przyglądamy się tu mięśniom w okolicy szyi i łopatek, a precyzyjniej mówiąc, chodzi o górną część mięśnia czworobocznego, mięsień najszerszy grzbietu i zębaty przedni. Ich siła i napięcie skutkują nie tylko konsekwencjami w tej okolicy, bo mogą mieć wpływ nawet na pasmo biodrowo-piszczelowe, więc warto wykryć wszelkie słabości w tym obszarze, zwłaszcza jeśli dużo biegasz.
Jak to zrobić
Zacznij, leżąc na boku z wyprostowanymi nogami – dolną opartą zewnętrznym bokiem na ławce. Łokieć i przedramię spoczywają na ziemi. Górną rękę ułóż wzdłuż ciała lub na krzyż, sięgając dolnego biodra (A). Unieś ciało z podłogi, opierając się dolną stopą i stawem skokowym na ławeczce, a ręką na ziemi. Oderwij prawą nogę od lewej, by ciało wsparte było tylko na lewej (B). Spróbuj się nie poruszać. Jeśli się chwiejesz lub czujesz ból, przerwij ćwiczenie i zanotuj uzyskany czas.

Inne kluczowe ruchy
Różne warianty deski, np. deska bokiem.
SPRAWDŹ: Trening na mocny core dla początkujących i zaawansowanych