Wyrzut endorfin

Saucony Endorphin Pro 3 to model o nazwie adekwatnej do emocji, jakie wywołuje szybki bieg w tych butach. Do truchtania po prostu ich szkoda, bo te karbonowe startówki są butami dla biegaczek, którym niestraszne kilometry pokonywane w czasie krótszym niż 5 min/km. Dopiero wtedy te buty niosą, a endorfiny zalewają mózg.

Saucony Endorphin PRO 3 Max Pflegel/MPP

Endorphin Pro 3 marki Saucony to zaawansowane buty do biegów ulicznych,  półmaratonów i maratonów. Są niewiarygodnie lekkie, sprężyste, dobrze amortyzują stopę na twardych nawierzchniach. Ja próbowałam ich możliwości biegając interwały i muszę przyznać, że profesjonalna technologia robi swoje: gdy przyspieszasz, but dodaje twoim krokom niesamowitej dynamiki – im szybciej biegniesz, tym pomoc buta jest większa. A wszystko przez…

Włókno węglowe 

Saucony Endorphin PRO 3Max Pflegel/MPP

Kawałek czarnej karbonowej płytki możesz zobaczyć w okienkach na podeszwie buta. W rzeczywistości płytka znajduje się na całej jej długości i jest zatopiona w sprężystej piance. Jak przeczytałam na stronie producenta, płytka w przekroju poprzecznym ma kształt litery S, co z jednej strony ułatwia przetaczanie stopy, a z drugiej – poprawia ekonomię biegu. Gdy stopa ląduje na podłożu, płytka karbonowa ugina się i pochłania energię uderzenia. Zanim stopa zdąży przetoczyć się do palców, płytka wraca do poprzedniego kształtu i oddaje tę energię, wyrzucając nogę do przodu. Żeby pytka karbonowa mogła tak zadziałać, potrzebna jest odpowiednia prędkość; im wolniej biegniemy, tym but mniej nam pomaga, dlatego w tych butach ma się ochotę przyspieszać póki starcza paliwa w mięśniach i powietrza w płucach.

Sprężysta pianka 

Saucony Endorphin PRO 3Max Pflegel/MPP

Płytka karbonowa otoczona jest z dwóch stron pianką PWRRUN PB. W pięcie ma około 39-40 mm (w zależności od rozmiaru buta), w palcach o 8 mm mniej, zatem drop w tym modelu wynosi 8 mm. Pianka jest bardzo lekka i sprężysta, współpracuje z karbonową płytką poprawiając dynamikę biegu. Ma również wpływ na amortyzację stopy i jej zabezpieczenie podczas pokonywania wielu kilometrów po twardej nawierzchni.

Na amortyzację i komfort biegu – i to niezależnie od prędkości – wpływa również odpowiednie wyprofilowanie podeszwy. Na odcinku od śródstopia do palców podeszwa ma kształt łódki, co bardzo ułatwia przetaczanie stopy i – chociaż but ma profil neutralny – w sposób intuicyjny przetacza się stopę po jej zewnętrznej krawędzi. Słowem, Speedroll, bo tak nazywa się ta technologia, zapobiega wykoślawianiu stopy do wewnątrz i pozytywnie wpływa na płynność ruchu.


W założeniu producenta Speedroll ma również podnieść responsywność buta co oznacza, że w razie przyspieszenia, but natychmiast reaguje zwiększając dynamikę biegu.

Elastyczna podeszwa zewnętrzna 

Saucony Endorphin PRO 3Max Pflegel/MPP

Endorphin Pro 3 ma podeszwę typowo wyścigową, co oznacza płytki bieżnik i dużą ilość gumy, zwłaszcza w przedniej części buta. Co nie dziwi, bo podczas biegów po twardej nawierzchni przednia część stopy jest mocniej obciążona i wymaga większej ochrony. W podeszwie zastosowano gumę węglową XT-900, która jest bardzo odporna na ścieranie. Na pięcie jest jej mniej, ale jak wspomniano wcześniej, podczas startów na ścieranie narażona jest przede wszystkim przednia część buta. 

Cholewka, której… nie ma. 

Saucony Endorphin PRO 3Max Pflegel/MPP


Przynajmniej takie odnosi się wrażenie, gdy obejrzy się but pod światło. Cholewka jest wykonana z siatki (uwaga na kolor skarpetek, bo je widać!), nawet język wygląda, jakby miał więcej otworów niż materiału. Całość jest przez to superlekka i przewiewna, co ma znaczenie zwłaszcza podczas długich biegów.

Saucony Endorphin Pro 3Maks Pflegel/MPP


Cholewka została wykonana na bazie systemu FORMFIT, oznaczającego trójwymiarowe kształtowanie góry buta – włókna siatki pracują we wszystkich kierunkach zapewniając idealne dopasowanie. Zapiętki pozbawione są wzmocnień, zostały tylko lekko usztywnione w górnej części i mają odblaskowe szwy. Klasyczne w Endorphin Pro 3 są chyba tylko sznurówki…

Ultralekki efekt 

Saucony Endorphin PRO 3Max Pflegel/MPP

Przyznam, że but ważyłam tylko w dłoni, ale i tak sprawia wrażenie niewiarygodnie lekkiego. Według producenta model damski w moim rozmiarze (US 9) waży zaledwie 176 gramów, czyli model Endorphin Pro 3 mieści się w czołówce ultralekkich butów. Poza tym, to but wysoki, sprężysty, dobrze amortyzuje wstrząsy i chroni stopy podczas długich dystansów. Co najważniejsze, swoją dynamiką zachęca do szybkich biegów i bicia własnych rekordów. 

Dane techniczne

Marka – Saucony
Model – Endorphin Pro 3
Typ buta – startowy
Nawierzchnia – asfalt
Amortyzacja – bardzo dobra
Profil buta – neutralny
Drop – obniżony 8 mm
Waga – 176 g
Cena katalogowa – 1099 zł [do kupienia m.in. tutaj