Mam czas tylko w weekendy, ale zastanawia mnie, czy ćwiczenie przez 3 dni z rzędu ma sens?
Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś ćwiczyła przez 3 dni z rzędu. „Angażowanie codziennie tych samych partii ciała może jednak przyczyniać się do przetrenowania i zniechęcenia do dalszych ćwiczeń - mówi profesor wrocławskiej AWF Tadeusz Stefaniak. - Dzieje się tak z powodu superkompensacji, czyli niepełnej regeneracji układu mięśniowego”.
Dlatego pamiętaj, żeby za każdym razem angażować inne partie mięśni. Wyjątek stanowią mięśnie brzucha, które z reguły są najsłabsze i zdarza się, że pokrywa je tkanka tłuszczowa. Ich dobre ukrwienie sprzyja szybszej regeneracji.
Jak rozłożyć sobie trening na 3 dni?
- Pierwszy dzień: profesor Stefaniak radzi zacząć od mięśni klatki piersiowej, tricepsów, środkowej część mięśni naramiennych i mięśni brzucha.
- Drugi dzień: mięśnie pleców, bicepsów, tylna część mięśni naramiennych oraz mięśnie brzucha.
- Trzeci dzień: to czas na mięśnie prostowników grzbietu, mięśnie pośladkowe oraz brzucha.
Szukasz pomysłów na konkretne ćwiczenia? Zajrzyj do działu „Plany treningowe” , a z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Polecamy przede wszystkim ekspresowe zestawy, które być może uda Ci się wcisnąć w rozkład zajęć w trakcie tygodnia. Co powiesz np. na 15-minutowy zestaw ćwiczeń na ramiona? Powodzenia!
Uwaga: powyższe pytanie zostało wysłane na naszą facebookową skrzynkę. Jeśli Ty również chcesz nas o coś zapytać, powiedzieć, o czym chciałabyś przeczytać w WH, zajrzyj na naszego fanpejdża na Facebooku. Żadnej wiadomości nie zostawiamy bez odpowiedzi, a na ciekawe pytania, które do nas trafiają, często odpowiadamy na łamach papierowego wydania magazynu.