Vinyasa joga – dynamiczna praktyka w zgodzie z oddechem

Wyobraź sobie, że płyniesz – każdy Twój ruch musi być zgodny z oddechem, abyś mogła swobodnie przemieszczać się dalej. Teraz przenieś się na matę i zastosuj tę samą zasadę. Wykonuj płynne, ale dynamiczne przejścia między asanami zgodnie z rytmem Twojego oddechu. W ten sposób doświadczysz praktyki vinyasa jogi.

Vinyasa joga fot. shutterstock.com

Vinyasa joga – spis treści

Czym jest vinyasa joga?

Vinyasa joga, nazywana również jogą flow, polega na płynnym, dynamicznym przechodzeniu między asanami. Taka forma jogi daje nauczycielom dużą dowolność, dlatego prawdopodobnie spotkasz się z odmienną formą prowadzenia zajęć przez różnych nauczycieli – nawet jeśli zajęcia nazywają się „Joga flow” czy „Vinyasa joga”. Ekspertka, z którą rozmawiamy, na co dzień zajmuje się prana vinyasa jogą, czyli dynamiczną jogą, w której oddech jest fundamentem dla ruchu. „Założeniem prana vinyasy jest to, że jesteśmy zbudowani z wody i powinniśmy poruszać się tak, jakbyśmy w niej płynęli – płynny ruch powinien być dostosowany do oddechu, który nadaje tempa” – wyjaśnia nauczycielka Vinyasa Flow Yogi, Ewa Moroch. 

Vinyasa to opowieść o nas samych. Opowieść zamknięta w asanach. To emocje, myśli, i naturalność bycia tu i teraz, to cykl stawania się poprzez cyrkularność ruchów, ale przede wszystkim zdolność kreowania siebie w asanie, napędzana przez oddech i bicie serca.

Elementy vinyasa jogi:

  • Oddech – kontrolowany, zgodny z ruchem.
  • Asany – pozycje w jodze, w przypadku vinyasa jogi wykonywane zgodnie z oddechem.
  • Bandhy – grupa praktyk mająca na celu przeniesienie pracy mięśni szkieletowych na mięśnie głębokie (jest równie istotna co synchroniczny oddech z przejściami między asanami).
  • Sekwencje – schemat kilku następujących po sobie asan.
  • Sthira – stabilność ciała na macie.
  • Sukha – wygoda, której należy szukać płynnie, przechodząc między asanami, jak również będąc w danych pozycjach.

Gdzie i kiedy powstała vinyasa joga?

Nazwa vinyasa joga pochodzi od połączenia słów „vi” – oznaczającego „w oryginalny sposób” oraz „nyasa” – oznaczającego „postawić, położyć”. Wszystko zaczęło się w Indiach od Tirumalai Krishnamacharya, który przez niektórych nazywany jest ojcem współczesnej jogi, ponieważ stworzył nowoczesny system praktyk asan, znany jako hatha joga – vinyasa joga razem z jogą ashtanga i iyengara również do niego należą. „Dynamiczna joga ma na pewno w sobie dużo zachodnich modyfikacji – to pewnego rodzaju połączenie tradycji z nauką” – mówi Ewa Moroch.

Vinyasa joga – zalety

Ćwiczysz w zgodzie z własnym oddechem

Nie bez powodu oddech jest kluczowym elementem jogi. Jeśli jesteś w stanie go kontrolować, z łatwością zapanujesz nad całym ciałem podczas wykonywania serii asan.

Angażujesz mięśnie całego ciała

Podczas praktyki angażowane są mięśnie brzucha, rąk, nóg i pośladków. Poza tym regularna praktyka wpływa również na polepszenie gibkości oraz postawy ciała.

Trenujesz równowagę

Pozycje balansowe wymagają szczególnego zaangażowania psychicznego, jak również fizycznego. Po kilku próbach zobaczysz, że kluczem do równowagi jest porzucenie napięcia z zachowaniem koncentracji i stabilności.

Odpoczywasz podczas wysiłku

Praktyka jogi flow daje Ci czas na pozbycie się negatywnych emocji. Wystarczy, że skupisz całą swoją uwagę na macie, oddechu i płynnym przechodzeniu między asanami – nie będzie wtedy miejsca na kolejne myśli dotyczące tego, co dzieje się poza matą. „Człowiek się relaksuje, kiedy się poci, zmęczy, a czasem nawet pada ze zmęczenia” – dodaje ekspertka.

Przyspieszasz tętno

Vinyasa joga to pewnego rodzaju trening cardio – dynamiczne poruszanie się między asanami potrafi przyspieszyć bicie serca, nawet jeśli nie robisz tego w bardzo szybkim tempie.

SPRAWDŹ: Poranny rozruch – trening fokus pokus

Vinyasa joga – dla kogo?

Zarówno vinyasa joga, jak i prana vinyasa przeznaczone są dla osób, które lubią dynamiczne treningi oraz chcą nie tylko pracować nad gibkością i postawą swojego ciała, ale także chcą wzmocnić mięśnie oraz kręgosłup. Prana vinyasa jogę może praktykować każdy, bez względu na stopień zaawansowania – „U mnie nie ma podziału na poziomy. W każdej pozycji każdy radzi sobie inaczej i niezależnie od tego, czy robi to po raz pierwszy czy po raz setny, nadal może dołączyć do grupy” – mówi założycielka mohoyoga.pl.

Vinyasa joga – przeciwwskazania 

Odpowiednia technika to podstawa, dlatego zacznij swoją przygodę z jogą pod okiem wykwalifikowanego nauczyciela, który pokaże Ci, jak prawidłowo wykonywać poszczególne pozycje. Jeżeli zmagasz się z przewlekłą chorobą i masz wątpliwości, czy Twój stan zdrowia pozwala na praktykę jogi, skonsultuj się z zaufanym lekarzem. Poza tym obserwuj swoje ciało podczas ćwiczeń i wykonuj tylko te pozycje, na które pozwala Twoje ciało. „Nosiciel choroby jest największym ekspertem tej choroby, o czym często zapominamy” – dodaje nauczycielka jogi, Ewa Moroch. Pamiętaj, że okres menstruacji wcale nie jest przeciwwskazaniem do praktyki – wystarczy, że odpowiednio dobierzesz ćwiczenia, np. nie będziesz wykonywała pozycji odwróconych, jeśli nie czujesz się w nich komfortowo.

Vinyasa joga – strój i sprzęt

Strój do vinyasa jogi

Strój do vinyasa jogi powinien być przede wszystkim wygodny i elastyczny. Nawet najlepsze jeansy, w których na co dzień czujesz się bardzo komfortowo, nie zdadzą w tym przypadku egzaminu. Legginsy lub sportowe szorty, top i bose stopy – nie potrzebujesz nic więcej. „Im bardziej strój jest »przyklejony« do Twojego ciała lub im jest go mniej, tym lepiej” – podkreśla Ewa Moroch. Szarawary, znane również jako alladynki, też nie są dobre – „może i wyglądają jogowo, ale to się nie nadaje do aktywnej praktyki z ciałem” – dodaje.

Sprzęt do vinyasa jogi

W tym przypadku będziesz potrzebowała wyłącznie maty – vinyasa joga to dynamiczna praca ciałem bez wykorzystania dodatkowego sprzętu. „Możemy wspomóc się klockiem, jeśli pracujemy nad konkretną asaną, ale nie kiedy płynnie wykonujemy sekwencje” – wyjaśnia instruktorka Vinyasa Flow Yogi. – Z jakiegoś powodu ludzie przyjęli, że są to po prostu akcesoria do jogi, gdzie szkół jogi jest 149, a iyengara jest jedną z nich”. Wszystkie akcesoria typu: klocki, paski, krzesła itp. występują w jodze iyengara, a nie w jodze flow.

Jak przygotować się do zajęć z vinyasa jogi?

Przed praktyką

  1. Nie najadaj się!

Praktyka poranna powinna odbywać się na czczo, natomiast w ciągu dnia dobrze mieć „lekki brzuch” ze względu na komfort podczas wykonywania dynamicznych sekwencji. „Mówi się o 2-3 godzinach niejedzenia przed praktyką, ale ja sugeruję, żeby po prostu czuć lekki głód, bo wszystko zależy od tego, co zjesz w ciągu dnia” – sugeruje psycholog sportu, Ewa Moroch.

  1. Przygotuj wygodny strój – legginsy lub przylegające do ciała spodenki i top sportowy.

Podczas praktyki

  1. Praktykuj tylko dla siebie

Nie przejmuj się, że nie potrafisz zrobić tego, co robi cała grupa – każdy był kiedyś w takim miejscu. „Najważniejsza jest gotowość do autentycznego bycia na macie – dla siebie, nie dla innych” – podkreśla psycholog sportu.

  1. Staraj się nie pić

Zwykle podczas samej praktyki nie powinno się pić, ponieważ nie ćwiczy się przyjemnie z przelewającym się w żołądku płynem. Jednak nasza ekspertka podkreśla, że wszystko zależy od warunków, w jakich jesteś. „Ćwicząc latem, w temperaturze 35 stopni, mówię wszystkim, że przez 2h mają wypić 1,5 litra wody, bo i tak wszystko wyjdzie w pocie, a szczególnie w takim upale, nawodnienie to podstawa” – mówi nauczycielka Vinyasa Flow Yogi.

  1. Kontroluj oddech

Postaraj się dostosować każdy ruch do równomiernego oddechu, bo w tym przypadku to on (oraz jego integracja z ruchem) jest kluczowym elementem, a nie wzorowe wykonanie konkretnej asany.

Ekspertka

””

EWA MOROCH
nauczycielka Vinyasa Flow Yogi
Założycielka mohoyoga.pl – holistycznego projektu doradczo-szkoleniowego dla sportu i biznesu. Psycholog sportu i psycholog zdrowia, socjolog i badacz tożsamości. Studia doktoranckie ukończyła na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, gdzie obroniła doktorat z nauk o kulturze fizycznej.

ZOBACZ TEŻ: Aerial joga – korzyści z praktyki i praktyczne wskazówki dla początkujących

REKLAMA