Vinyasa joga – spis treści
- Czym jest vinyasa joga?
- Gdzie i kiedy powstała vinyasa joga?
- Vinyasa joga – zalety
- Vinyasa joga – dla kogo?
- Vinyasa joga – przeciwwskazania
- Vinyasa joga – strój i sprzęt
- Jak przygotować się do zajęć z vinyasa jogi?
- Ekspertka
Czym jest vinyasa joga?
Vinyasa joga, nazywana również jogą flow, polega na płynnym, dynamicznym przechodzeniu między asanami. Taka forma jogi daje nauczycielom dużą dowolność, dlatego prawdopodobnie spotkasz się z odmienną formą prowadzenia zajęć przez różnych nauczycieli – nawet jeśli zajęcia nazywają się „Joga flow” czy „Vinyasa joga”. Ekspertka, z którą rozmawiamy, na co dzień zajmuje się prana vinyasa jogą, czyli dynamiczną jogą, w której oddech jest fundamentem dla ruchu. „Założeniem prana vinyasy jest to, że jesteśmy zbudowani z wody i powinniśmy poruszać się tak, jakbyśmy w niej płynęli – płynny ruch powinien być dostosowany do oddechu, który nadaje tempa” – wyjaśnia nauczycielka Vinyasa Flow Yogi, Ewa Moroch.
Vinyasa to opowieść o nas samych. Opowieść zamknięta w asanach. To emocje, myśli, i naturalność bycia tu i teraz, to cykl stawania się poprzez cyrkularność ruchów, ale przede wszystkim zdolność kreowania siebie w asanie, napędzana przez oddech i bicie serca.
Elementy vinyasa jogi:
- Oddech – kontrolowany, zgodny z ruchem.
- Asany – pozycje w jodze, w przypadku vinyasa jogi wykonywane zgodnie z oddechem.
- Bandhy – grupa praktyk mająca na celu przeniesienie pracy mięśni szkieletowych na mięśnie głębokie (jest równie istotna co synchroniczny oddech z przejściami między asanami).
- Sekwencje – schemat kilku następujących po sobie asan.
- Sthira – stabilność ciała na macie.
- Sukha – wygoda, której należy szukać płynnie, przechodząc między asanami, jak również będąc w danych pozycjach.
Gdzie i kiedy powstała vinyasa joga?
Nazwa vinyasa joga pochodzi od połączenia słów „vi” – oznaczającego „w oryginalny sposób” oraz „nyasa” – oznaczającego „postawić, położyć”. Wszystko zaczęło się w Indiach od Tirumalai Krishnamacharya, który przez niektórych nazywany jest ojcem współczesnej jogi, ponieważ stworzył nowoczesny system praktyk asan, znany jako hatha joga – vinyasa joga razem z jogą ashtanga i iyengara również do niego należą. „Dynamiczna joga ma na pewno w sobie dużo zachodnich modyfikacji – to pewnego rodzaju połączenie tradycji z nauką” – mówi Ewa Moroch.
Vinyasa joga – zalety
Ćwiczysz w zgodzie z własnym oddechem
Nie bez powodu oddech jest kluczowym elementem jogi. Jeśli jesteś w stanie go kontrolować, z łatwością zapanujesz nad całym ciałem podczas wykonywania serii asan.
Angażujesz mięśnie całego ciała
Podczas praktyki angażowane są mięśnie brzucha, rąk, nóg i pośladków. Poza tym regularna praktyka wpływa również na polepszenie gibkości oraz postawy ciała.
Trenujesz równowagę
Pozycje balansowe wymagają szczególnego zaangażowania psychicznego, jak również fizycznego. Po kilku próbach zobaczysz, że kluczem do równowagi jest porzucenie napięcia z zachowaniem koncentracji i stabilności.
Odpoczywasz podczas wysiłku
Praktyka jogi flow daje Ci czas na pozbycie się negatywnych emocji. Wystarczy, że skupisz całą swoją uwagę na macie, oddechu i płynnym przechodzeniu między asanami – nie będzie wtedy miejsca na kolejne myśli dotyczące tego, co dzieje się poza matą. „Człowiek się relaksuje, kiedy się poci, zmęczy, a czasem nawet pada ze zmęczenia” – dodaje ekspertka.
Przyspieszasz tętno
Vinyasa joga to pewnego rodzaju trening cardio – dynamiczne poruszanie się między asanami potrafi przyspieszyć bicie serca, nawet jeśli nie robisz tego w bardzo szybkim tempie.