Trickboard - ćwiczenia na desce

Trickboard, inaczej deska balansująca, to nie tylko przyrząd do wykonywania freestyle’owych trików, ale również sprzęt do treningu z zakresu czucia głębokiego (propriocepcji), a tym samym koordynacji nerwowo-mięśniowej. Zobacz, dlaczego warto urozmaicić codzienne treningi o ćwiczenia z deską i wałkiem.

Trickboard fot. shutterstock.com

Trickboard – spis treści

Czym jest deska trickboard?

Początkowo trickboard, czyli specjalnie wyprofilowana deska balansująca na wałku, wykorzystywany był do letnich przygotowań na zimową jazdę na snowboardzie, a także zimowych treningów przed letnim sezonem deskorolkowym czy surfingowym. Jednak treningi z wykorzystaniem deski i wałka szybko zyskały na popularności i przerodziły się w odmienną dyscyplinę sportową oraz stały się uzupełnieniem codziennych treningów fitnessowych. „Trickboard pomaga również w nauce jazdy na łyżwach, rolkach czy wrotkach. Dzięki niestabilnemu podłożu wymaga od osoby korzystającej uruchomienia mięśni głębokich ciała, przez to poprawia koordynację ruchową, równowagę i balans” – mówi trenerka personalna i instruktorka TrickBoard, Katarzyna Zapała.

Trickboardowy sprzęt

Do wykonania ćwiczeń lub trików w domu potrzebujesz: specjalnie wyprofilowanej deski oraz gumowego wałka. Warto wyposażyć się również w matę, która zapewnia odpowiednią przyczepność, tłumi dźwięk uderzającej o podłogę deski, a także chroni podłoże przed uszkodzeniem. 

Rodzaje desek trickboard

Wyróżniamy cztery rodzaje desek typu trickboard:

  • Classic – deska o wymiarach 87cm x 27 cm – z dwóch stron jest taka sama. Sprawdzi się zarówno przy ćwiczeniach podstawowych, jak i skomplikowanych trickach.
  • Junior – z dwóch stron jest taki sam, mniejszy i lżejszy od trickboardu classic – przeznaczony jest dla dzieci i osób o wadze nieprzekraczającej 60 kilogramów.
  • Pro – szersza deska, z większymi hamulcami, na której łatwiej balansuje się ciałem, gdy trickboard ułożony jest wzdłuż wałka. Najlepsza dla osób początkujących.
  • Rocker – nie posiada hamulców bezpieczeństwa i jest wygięty twintipowo (z obu stron), dlatego dużo trudniej wykonuje się na nim ćwiczenia. Przeznaczony jest głównie dla profesjonalistów, którzy wykonują zaawansowane tricki.

Każda z desek trickboardowych pokryta jest powierzchnią antypoślizgową, a trzy (oprócz deski typu rocker) mają na końcach hamulce bezpieczeństwa, które zapobiegają całkowitemu osunięciu się deski z wałka.

Trickboard – zalety

Umożliwia ćwiczenie równowagi

Trickboard to sprzęt wręcz stworzony do treningu koordynacji ruchowej i równowagi ciała – nie bez powodu nazywany jest również deską do balansowania. To także fantastyczna forma trening obu półkul mózgu i całego układu nerwowego. Równowaga to pierwszy etap nauki trickboardowej – bez utrzymanego balansu nie będziesz w stanie wykonać innych ćwiczeń.

Poprawia zdolności motoryczne i wzmacnia mięśnie

W zależności od tego, jakie ćwiczenia wykonujesz, na desce typu trickboard możesz wzmocnić mięśnie całego ciała (gównie core). Tak naprawdę liczba ćwiczeń, które możesz wykonać w wykorzystaniem trickboardu, jest nieograniczona, a trudność poszczególnych ćwiczeń możesz zwiększać wraz z poziomem zaawansowania.

Wzmacnia stawy

Regularne ćwiczenia z wykorzystaniem trickboardu wzmacniają stawy i ścięgna, a tym samym zmniejszają ryzyko urazów i poważnych kontuzji. Poza tym trenując z deską na wałku, ćwiczysz także refleks, dzięki czemu będziesz w stanie zapobiec upadkom.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: W formie bez bólu – ćwiczenia zapobiegające kontuzjom

Uniwersalny sprzęt

Ćwiczenia z trickboardem to rewelacyjne uzupełnienie treningów w wielu dyscyplinach sportowych – nie tylko windsurfingu, kitesurfingu, snowboardzie czy jeździe na deskorolce, ale również w tenisie, sztukach walki czy jeździe na rolkach.

Możesz trenować w wielu miejscach

Ćwiczenia z wykorzystaniem trickboardu możesz wykonywać w wielu miejscach – nie tylko w sali sportowej, ale także w mieszkaniu, na tarasie, w centrum miasta czy w parku. Najważniejsze, żebyś znalazła kawałek płaskiej i utwardzonej powierzchni.

SPRAWDŹ: Sporty wodne: 12 aktywności do wypróbowania latem

Dla kogo jest trickboard?

Ćwiczenia i freestyle’owe triki na desce z wałkiem mogą wykonywać osoby w każdym wieku, pod warunkiem, że nie mają do tego przeciwwskazań, np. poważnych kontuzji, schorzeń układu ruchu, złamań czy skręcenia stawu skokowego.

Trickboard jest również wykorzystywany podczas rehabilitacji i leczenia wad postawy – zarówno u dzieci, jak i dorosłych. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie deski trickboard?

Podczas zakupu trickboardu powinnaś kierować się przede wszystkim swoim poziomem zaawansowania. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z balansującą na wałku deską, wybierz trickboard pro. Z kolei, jeśli bez problemu trzymasz równowagę i wykonujesz na niej ćwiczenia, możesz od razu przejść do zakładki „Trickboard rocker”, gdzie znajdziesz deski dla zaawansowanych. Kiedy decydujesz się na kupno trickboardu, pamiętaj że wybór powinien być także uwarunkowany Twoją wagą. Jeśli ważysz mniej niż 60 kg, sięgnij po deskę trickboard junior.

Trickboard – ćwiczenia

Nasza ekspertka, instruktorka TrickBoard – Katarzyna Zapała, przygotowała dla Was przykładowy zestaw ćwiczeń z wykorzystaniem trickboardu.

Trickboard - ćwiczeniaMPP

Ćwiczenie: Przysiad

Stań na szerokość obręczy barkowej na trickbordzie, napnij mięśnie core oraz pośladki, zrotuj delikatnie kolana na zewnątrz i utrzymuj równowagę. Jeżeli w pozycji poczujesz się stabilnie poprzez zgięcie w stawie kolanowym i biodrowym, zacznij wykonywać ruch przysiadu, schodząc pośladkami mniej więcej na wysokość kolan – zrób niewielką pauzę 1-2 sekundy i wyjdź kontrolowanym ruchem do pozycji wyjściowej.

Trickboard - ćwiczeniaMPP

Trickboard - ćwiczeniaMPP

Ćwiczenie: Plank

Przejdź do klęku podpartego twarzą zwróconą prostopadle do deski, następnie połóż dłonie na desce na jej krańcach i staraj się znaleźć balans. Wyprostuj jedną nogę napinając mięśnie core oraz pośladki następnie dostaw drugą.

Trickboard - ćwiczeniaMPP

Ćwiczenie: Pompka

Przyjmij pozycje plank, następnie poprzez ugięcie łokci zejdź klatką piersiową do deski i wróć do pozycji wyjściowej.

Trickboard - ćwiczeniaMPP

Trickboard - ćwiczeniaMPP

Ćwiczenie: Bieg górski

Przyjmij pozycję plank, następnie oderwij stopę od podłogi i przyciągnij kolano do klatki piersiowej, wróć do pozycji wyjściowej i wykonaj powyższą sekwencję na drugą stronę.

Trickboard - ćwiczeniaMPP

Trickboard - ćwiczeniaMPP

Ćwiczenie: Wykrok

Stań na desce na szerokość obręczy barkowej, następnie zmień ustawienie stóp i biodra tak, aby były skierowane w lewą lub prawą stronę. Wykonaj ruch zgięcia kolana i zejdź nim do deski, utrzymując równowagę, następnie wyjdź do pozycji wyjściowej. 

Trickboard - ćwiczeniaMPP

Trickboard – opinia trenerki

Instruktorka TrickBoard: Katarzyna Zapała

Ćwiczenia wykonywane na desce wpływają na prioprocepceję, czyli wyspecjalizowaną odmianę zmysłu dotyku, która obejmuje „czucie ruchu w stawie”. Receptory propriocepcji znajdują się w mięśniach, stawach, wiązadłach, ścięgnach oraz w skórze. Wszystkie razem przenoszą informację do centralnego układu nerwowego o zmianach zachodzących w tkankach.

Trickbord dzięki swojej prostocie może być używany w każdych warunkach – wystarczy gładka powierzchnia, podłoga lub tartan. Zajmuje niewiele przestrzeni, dzięki czemu możemy zabierać go ze sobą i używać w dowolnym miejscu. Z funkcjonalności deski trickboard może korzystać każdy – bez względu na wiek czy stopień zaawansowania.

Ćwiczenia, jakie można wykonywać na desce, obejmują najprostsze, czyli balans z utrzymaniem spionizowanej postawy ciała, poprzez wykonywanie podstawowych wzorców ruchowych takich jak – przysiad, przysiad jednonóż, stanie na jednej stopie, po bardziej zaawansowane tricki, które mogą okazać się ciekawym wyzwaniem dla każdego.

Trickboard – cena

  • Trickboard Classic
  • Cena: 240-340 zł
  • Trickboard Pro
  • Cena: 365 zł
  • Trickboard Junior
  • Cena: 299 zł
  • Trickboard Rocker
  • Cena: 375 zł

Deski dostępne są również w zestawach: trickboard z wałkiem oraz specjalnym dywanem.

Cena zestawu trickboard Classic: 350-500 zł

Ekspertka

””

KATARZYNA ZAPAŁA
trenerka personalna, instruktorka TirckBoard, dietetyczka w Body Change Center Wrocław

Instruktorka kettlebell, worków bułgarskich, fitness. Współzałożycielka grupy Konkret Team. Wykładowca na kierunku Trener Personalny w Szkołach Europejskich. 

 

ZOBACZ TEŻ: Trening z longboardem [#jestem fit]

REKLAMA