Dbasz o siebie i o swojego psa, więc treningi i wychodzenie na spacery to Twój, nomen omen, psi obowiązek. Tak się składa, że czworonogi to rasowi sportowcy (nawet, a może zwłaszcza gdy są kundlami), więc może się okazać, że swojego najlepszego partnera treningowego masz na wyciągnięcie ręki (albo smyczy). Większość psów o każdej porze dnia i w każdych warunkach wykazuje entuzjazm na myśl o aktywności. Wykorzystaj to. Nie daj się dłużej wyciągać na trening na smyczy. Zacznij mieć z ruchu taką samą frajdę, jak Twój pies.
ZOBACZ KONIECZNIE: Poznaj zasady wzorowego biegania
Poznaj dowody naukowe, które potwierdzą, dlaczego hasło „spacerek” wywołuje u Twojego psa taką radość.
Bez limitu
Wystarczy niezbędne minimum: okrążenie bloku na podsiusianie kilku krzaczków, żeby poprawić swoje statystyki na Endomondo. Według badań właściciele czworonogów mają nawet o 77% większe szanse na wypełnienie zalecanej normy dziennej aktywności.
Na zdrowie
Cukrzyca, choroby serca, nadciśnienie – badania pokazują, że właścicieli czworonogów rzadziej dopadają te okropieństwa. Ryzyko spada bez względu na to, czy to zdrowsi ludzie częściej biorą pod opiekę psa, czy psy sprawiają, że ludzie prowadzą się zdrowiej.
ZOBACZ TEŻ: Jak adoptować psa?
Nieco odwagi
Wolisz ćwiczyć w zaciszu domu, bo biegając w legginsach po mieście, czułabyś się głupio? Dla niektórych to poważna bariera, a według Harvard Medical School psy najlepiej rozwiewają takie obawy (świeże powietrze dodatkowo obniża stres i podnosi poziom szczęścia).
Zero wymówek
Ludzie, którzy ćwiczą ze swoimi zwierzakami, są bardziej konsekwentni niż ćwiczący solo. Niewyczerpana energia i entuzjazm, machający ogon i wzrok kota ze Shreka sprawiają, że czworonogom nie odmawia się towarzystwa na spacerach.
Psia euforia
Po bieganiu czujesz się jak na haju? Euforia biegacza dotyczy też psów. Wg badań z „Journal of Experimental Biology” ich neurotransmitery szaleją po 30 minutach.
Nawadnianie psa
Nie pocą się jak ludzie, ale i tak potrzebują dużo wody (mniej więcej w ciągu dnia od 14 do 28 ml na kilogram masy ciała). Co około 15-20 minut rób przerwy na picie – izotonik dla pani, dla psa zwykła woda. No chyba że wcześniej uzna za niezbędne zaspokoić pragnienie w kałuży. Niektóre psy potrafią pić strużkę z bidonu, dla innych w sklepach zoologicznych dostępne są składane miski.