Trening z psem - porady i korzyści z biegania z pupilem

Nawet niepozorny kundelek potrafi zmienić swoją właścicielkę z francuskiego buldożka kanapowca w smukłego, zwinnego charta. Tylko daj się wyciągnąć na spacer. Zobacz, jak trenować z psem.

trening z psem Shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Dbasz o siebie i o swojego psa, więc treningi i wychodzenie na spacery to Twój, nomen omen, psi obowiązek. Tak się składa, że czworonogi to rasowi sportowcy (nawet, a może zwłaszcza gdy są kundlami), więc może się okazać, że swojego najlepszego partnera treningowego masz na wyciągnięcie ręki (albo smyczy). Większość psów o każdej porze dnia i w każdych warunkach wykazuje entuzjazm na myśl o aktywności. Wykorzystaj to. Nie daj się dłużej wyciągać na trening na smyczy. Zacznij mieć z ruchu taką samą frajdę, jak Twój pies.

ZOBACZ KONIECZNIE: Poznaj zasady wzorowego biegania

Poznaj dowody naukowe, które potwierdzą, dlaczego hasło „spacerek” wywołuje u Twojego psa taką radość.

Bez limitu

Wystarczy niezbędne minimum: okrążenie bloku na podsiusianie kilku krzaczków, żeby poprawić swoje statystyki na Endomondo. Według badań właściciele czworonogów mają nawet o 77% większe szanse na wypełnienie zalecanej normy dziennej aktywności.

Na zdrowie

Cukrzyca, choroby serca, nadciśnienie – badania pokazują, że właścicieli czworonogów rzadziej dopadają te okropieństwa. Ryzyko spada bez względu na to, czy to zdrowsi ludzie częściej biorą pod opiekę psa, czy psy sprawiają, że ludzie prowadzą się zdrowiej.

ZOBACZ TEŻ: Jak adoptować psa?

Nieco odwagi

Wolisz ćwiczyć w zaciszu domu, bo biegając w legginsach po mieście, czułabyś się głupio? Dla niektórych to poważna bariera, a według Harvard Medical School psy najlepiej rozwiewają takie obawy (świeże powietrze dodatkowo obniża stres i podnosi poziom szczęścia).

Zero wymówek

Ludzie, którzy ćwiczą ze swoimi zwierzakami, są bardziej konsekwentni niż ćwiczący solo. Niewyczerpana energia i entuzjazm, machający ogon i wzrok kota ze Shreka sprawiają, że czworonogom nie odmawia się towarzystwa na spacerach.

Psia euforia

Po bieganiu czujesz się jak na haju? Euforia biegacza dotyczy też psów. Wg badań z „Journal of Experimental Biology” ich neurotransmitery szaleją po 30 minutach.

Nawadnianie psa

Nie pocą się jak ludzie, ale i tak potrzebują dużo wody (mniej więcej w ciągu dnia od 14 do 28 ml na kilogram masy ciała). Co około 15-20 minut rób przerwy na picie – izotonik dla pani, dla psa zwykła woda. No chyba że wcześniej uzna za niezbędne zaspokoić pragnienie w kałuży. Niektóre psy potrafią pić strużkę z bidonu, dla innych w sklepach zoologicznych dostępne są składane miski.

SPRAWDŹ, czym można się zarazić od zwierząt.

trening z psem Shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Trening na sześć nóg

Zobacz, jak trenować z psem, żeby jego ogon zawsze machał z entuzjazmem, gdy sięgasz po sportowe buty.

1. Zielone światło

Upewnij się u weterynarza, że Twój pupil może trenować. Niektóre rasy są lepiej predysponowane do różnych wysiłków od innych. Na przykład płaskonose mopsy czy buldogi nie należą do długodystansowców, bo szybko się przegrzewają, ale to nie znaczy, że ich miejsce jest wyłącznie na kanapie. Charty z natury są szybkie, a weimary wytrzymałe, ale u czworonożnych poza rodowodem ważny jest też temperament. I w tej kategorii często królują żwawe kundle. 

2. Czerwone światło

Psy nie potrafią narzekać, że są wykończone, ani rezerwować wizyt u masażysty, gdy są obolałe. Dlatego to na właścicieli spada obowiązek monitorowania samopoczucia psa i planowania mu odpowiednich przerw na odpoczynek. Jeżeli Twój pies dopiero zaczyna biegać, traktuj go jak początkującego biegacza. Najpierw marsz, potem bieg – 2 razy w tygodniu. Co tydzień wydłużaj go o 10 minut. Zwracaj uwagę na mowę ciała psa: zwalnianie, częste zatrzymywanie się i opuszczony ogon to sygnały, że pora na odpoczynek.

3. Na fali

Jeżeli Twój pies tak samo jak Ty uwielbia wodę i kocha pływać, możecie spróbować wspólnie SUP (stand-up paddleboard), czyli pływania na desce z wiosłem. Zanim wypłyniecie na głębokie wody, naucz psa spokojnego siedzenia podczas wiosłowania i reagowania na komendy, pozwalające mu wskoczyć do wody czy płynąć do brzegu. Warto też zaopatrzyć siebie i psa w kamizelkę ratunkową.

4. Na starcie

W Polsce organizowanych jest coraz więcej imprez dla psów i ich właścicieli na różnych dystansach (sprawdź np. na dogtrekking.com.pl). Nawet jeżeli Twój pies to urodzony zawodnik, musicie się do startu trochę przygotować, nie tylko fizycznie. Spędzajcie więcej czasu na uczęszczanych przez czworonogi trasach, żeby oswoić się z towarzystwem innych szczekających zawodników.

5. Na treningu

Ty potrzebujesz treningu siłowego i kardio, a Twój pies – oprócz aktywności – treningu posłuszeństwa. Najlepiej wszystko to połączyć w jedną sesję, po której oboje będziecie dyszeć z radością. Biegnijcie szybko przez minutę, potem każ psu usiąść lub się położyć i w tym czasie zrób jak najwięcej burpeesów w 60 sekund. Kontynuuj na zmianę bieg i ćwiczenia przez 10 minut. Powtórz jeszcze dwie takie serie, zamieniając burpees na przysiady, pompki czy wykroki. Gdy Ty wzmacniasz mięśnie, pies ćwiczy też charakter. Pamiętaj, że futro to nieoddychająca koszulka i psy mają utrudnione chłodzenie. Nie męcz go więc w upale, unikaj słońca i latem ogranicz treningi do poranków i wieczorów (o ile nie są gorące i parne). Weź pod uwagę, że jego łap przed rozgrzanym asfaltem czy piaskiem nie chronią podeszwy (chociaż na wyjątkowe sytuacje dostępne są psie buty chroniące przed ostrymi kamieniami, mrozem czy solą).

trening z psem Shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Akcesoria do biegania z psem

Jeżeli myślicie o wspólnych treningach na poważnie, zwykła smycz nie wystarczy.

Dla pani

Uprząż rozkłada siłę ciągnącej smyczy w okolicach miednicy, a właściciel ma wolne ręce. Niektóre pasy mają kieszenie na drobiazgi i miejsce na bidon. Ta Rock Empire Canicross jest za to bardzo lekka i przewiewna, więc nie pocą się pod nią plecy.

  • Cena: ok. 130 zł
  • rockice.pl

Dla obojga

Smycz amortyzująca chroni psa i właściciela przed nagłymi pociągnięciami. Np. Non- -stop Dogwear.

  • Cena: ok. 130 zł
  • non-stopdogwear.pl

Dla psa

Uprząż lub szelki są wygodniejsze i bezpieczniejsze niż obroża, muszą być tylko dopasowane do wymiarów psa, np. Zero DC Faster.

  • Cena: ok. 200 zł
  • zerodc.cz

WH 05/2017

REKLAMA