Trening z linami i inne ciekawostki fitnessowe

Jak wygląda trening z linami? Dlaczego warto ćwiczyć jogę? Po jakim czasie udać się do lekarza z kontuzją, jeśli ból nie ustaje? Odpowiedzi znajdziesz wśród najnowszych ciekawostek fitnessowych wybranych przez naszych redaktorów.

trening z linami fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Trening z linami

REKLAMA

Przycumuj na chwilę przy tych linach na siłowni. Wg naukowców z University of Minnesota liny treningowe (czyli battle ropes) są równie skuteczne w budowaniu formy, jak kettlebell. Liny poprawiają kondycję, siłę i koordynację ruchów. Pracujesz nad lepszym ciałem? Nie przechodź obok nich obojętnie, a budowa pójdzie jak po sznurku.

1. Falowanie

trening z linami

(a) Stań w rozkroku. Złap końce liny w wyciągniętych rękach na wysokości bioder i rozstaw dłonie na szerokość barków.

(b) Ugnij kolana, cofnij biodra. Na zmianę unoś i opuszczaj liny. Zacznij powoli, złap rytm i przyspieszaj.

Ćwicz przez 1 min.

2. Uderzanie

trening z linami

(a) Podobnie jak wcześniej, stań w obniżonej pozycji.

(b) Unieś oba końce liny wysoko nad prawy bark. Z całej siły uderz liną po skosie w dół i w lewo. Powtórz na drugą stronę.

Kontynuuj na zmianę przez kolejne 60 sekund.

3. Zbliżanie

trening z linami

(a) Rozstaw stopy nieco szerzej niż barki. Zejdź do półprzysiadu. Ręce powinny być równolegle do podłoża.

(b) Złącz dłonie, zbliżając do siebie liny i dynamicznie rozłóż ręce, oddalając od siebie sznury.

Powtarzaj przez 1 min.

 

REKLAMA

REKLAMA

joga, pozycja dziecka fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Joga bez recepty

Paluszek i główka to nie wymówka? Jeśli przed treningiem boli Cię głowa, nie sięgaj po ibuprofen. Badania wykazały, że łykanie uśmierzacza bólu przed lub w trakcie intensywnego wysiłku podrażnia układ pokarmowy. A przez osłabienie bariery ochronnej łatwiej złapać zarazki, które na siłowni nie rzucają się w oczy jak pakerzy, ale jest ich tam znacznie więcej.

Spróbuj rozluźnić się w pozycji dziecka (przyjmij ją 3 razy na 5-10 głębokich oddechów). A jeśli lubisz jogę, zobacz też, cały zestaw ćwiczeń.

REKLAMA

płuca, alergia, powietrze, kwiaty fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Odetchnij

Twoja forma i zdrowie rozkwitną na wiosnę, jeśli urządzisz płucom małą siłownię. Mięśnie oddechowe też można wzmacniać. Dzięki ćwiczeniom możesz nabierać więcej powietrza, dotleniając całe ciało i poprawiając swoje możliwości treningowe (to oznacza mniej sapania i zipania).

Zacznij od uruchomienia przepony – to duży, silny mięsień, a większość z nas go rozleniwia. Staraj się, wciągając powietrze, napełniać nim brzuch, a nie klatkę piersiową.

Trenuj oddech, zanurzając się w wodzie, która zwiększa pracę przepony i mięśni międzyżebrowych lub nadmuchując balony. Bez okazji.

 

REKLAMA

REKLAMA

Shutterstock fot. Maridav 2014/shutterstock.com
fot. Maridav 2014/shutterstock.com

69

Bez skojarzeń: tym razem chodzi o bieganie. Wg badań właśnie taki procent kontuzji znika po 10 dniach odpoczynku. Jeżeli po tym czasie ból nie przechodzi, biegnij do lekarza.

Przy okazji zobacz też, jak ochronić kolana i przeczytaj nasz poradnik biegacza dotyczący kontuzji.

Zobacz również:
Okulary HTC Vive Flow lekko, łatwo i przyjemnie przenoszą w wirtualną rzeczywistość, która pomaga realnie się zrelaksować.
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA