Nie ma bardziej przyjaznego lockdownowi sprzętu do ćwiczeń niż taśmy oporowe. Są uniwersalne, małe, lekkie, tanie i – używane we właściwy sposób – gotowe, by rozpalić mięśnie do czerwoności. Większość z nas na szczęście znajdzie je gdzieś w domu pokryte warstwą kurzu, a niektórym szczęściarom udało się zamówić je, kiedy hantle znikały z magazynów jak papier toaletowy z półek.
Ten kawałek gumy po prostu powinien być podstawowym elementem wyposażenia domowej siłowni. Efektywność każdego ćwiczenia zależy od ruchomości naszych stawów i umiejętności kontrolowania tego ruchu. Taśmy oporowe pomagają pracować nad zakresem ruchu w stawach i jego kontrolą, pozwalając budować siłę w większych zakresach ruchu.
Guma pozwala robić niemal dowolny, nawet wyizolowany ruch, który może nam umykać podczas tradycyjnych, bardziej złożonych ćwiczeń angażujących wiele stawów i grup mięśniowych. Dzięki temu masz lepszą kontrolę, zyskujesz więcej siły i sprawności. Naprawdę nie potrzebujesz ciężkiego sprzętu, by stymulować mięśnie do wzmacniania i swoje ciało do lepszego poruszania się.
Mamy dla Ciebie gotowy plan, aby to sprawdzić. To 4-tygodniowe wyzwanie bez ciężkiego sprzętu sprawi, że poprawisz formę, będziesz się lepiej ruszać i mieć więcej energii.
Plan zakłada 3 sesje w tygodniu z gumami, a do tego streczing, marsze lub bieganie, HIIT, ćwiczenia oddechowe lub medytacje. To wszechstronny plan na aktywny styl życia nie tylko w dobie pandemii. Nie miej oporów, by z niego korzystać.
Dla początkujących i... dla każdego
Treningi są zaplano- wane tak, żeby móc ćwiczyć na swoim poziomie, w swoim rytmie. Poziom wzrasta z tygodnia na tydzień, żeby widzieć postępy, kiedy forma idzie w górę. Weź pod uwagę, że każda guma ma inny opór; wiele zależy też od tego, jak ją chwycisz. Dostosuj te parametry do swoich możliwości.
Strefa komfortu
Jeżeli borykasz się z kontuzją, unikaj ruchów, które powodują ból. Jeżeli od siedzenia w domu już bolą Cię plecy, możesz zacząć od ćwiczeń bez dodatkowego oporu, jedynie z masą własnego ciała.
Ćwiczenia w ciąży
Pomijaj ćwiczenia, które nie są dla Ciebie komfortowe lub skupiają się na wzmacnianiu core’u (np. deski, pompki, martwy robak). Nie musimy przypominać, że powinnaś słuchać nie tylko lekarza, ale też własnego ciała?

Trening 1 - dół ciała
Wykonaj trening jako obwód (5 ćwiczeń = 1 obwód). Jeśli jesteś początkująca, powtarzaj go 3 razy, w innym wypadku rób 5 rund. Odpocznij 90 sekund po każdej. Co tydzień czas pracy będzie się wydłużał.
Tydzień 1: 30 s pracy, 30 s przerwy
Tydzień 2: 40 s pracy, 30 s przerwy
Tydzień 3: 50 s pracy, 30 s przerwy
Tydzień 4: 60 s pracy, 30 s przerwy

1. Wznosy bioder
Cel: pośladki, tył ud, dół pleców
(a) Oprzyj plecy o ławeczkę lub stabilne krzesło czy stolik. Umieść gumę tuż nad kolanami. Unieś pośladki nad ziemię. Wciśnij pięty w podłogę i napnij pośladki, unosząc biodra do poziomu kolan.
(b) Opuść biodra, następnie unieś je i jednocześnie podnieś lewą nogę zgiętą pod kątem prostym (podudzie ma być równolegle z podłogą). Obniż ciało i powtórz od początku, tym razem z prawą nogą.

2. Krok w bok
Cel: przywodziciele, pośladki
(a) Stań ze stopami na szerokość bioder i taśmą owiniętą nad stawami skokowymi. Lekko ugnij kolana.
(b) „Otwórz” klatkę piersiową i przestaw nogę w bok, by stopy znalazły się szerzej niż na szerokość barków. Po chwili dostaw drugą nogę bliżej, by wrócić do pozycji startowej. Zrób 5 kroków w jedną stronę, a potem zmień kierunek. Maszeruj tak, aż upłynie wyznaczony czas. Utrzymuj wyprostowaną sylwetkę.

3. Krok odstawny z taśmą
Cel: przywodziciele, pośladki
(a) Umieść gumę nad kolanami i rozstaw stopy nieco szerzej niż biodra.
(b) Lekko ugnij kolana i zrób duży krok w bok lewą nogą, dostaw prawą, utrzymując napięcie gumy. Po 5 krokach w lewo zrób 5 w prawo. Kontynuuj aż do upłynięcia czasu. Pilnuj, by kolana nie schodziły się do środka.