Trening w domu to same oszczędności: zyskujesz czas na dojazdach i pieniądze z karnetu. Jednak żeby przejście z klubu fitness na mieszkanie odbyło się bez strat dla Twojej formy, potrzebujesz dobrego planu i kilku patentów. O to już my zadbamy, Tobie pozostaje pokonać wymówki, by oprzeć się sile przyciągania kanapy. Jeżeli chciałabyś się wykręcić brakiem czasu, to powstrzymaj się – te minitreningi zajmą Ci zaledwie kilka minut.
Trening w domu – spis treści
- Trening w domu – czy jest mniej efektywny od treningu w siłowni?
- Trening w domu – czego potrzebujesz
- Trening w domu – jak się do niego przygotować
- Trening w domu – zestaw ćwiczeń
- Trening w domu – skomponuj swój plan treningowy
Trening w domu – czy jest mniej efektywny od treningu w siłowni?
Siłownie i kluby fitness dają mnóstwo korzyści – od dostępu do różnorodnego sprzętu, przez możliwość ćwiczenia ze znajomymi, po motywację. Ale to nie znaczy, że efektywny trening można wykonać tylko w specjalnie do tego stworzonym miejscu i po opłaceniu abonamentu. Tak naprawdę jedyne, czego do tego potrzebujesz, to Twoje ciało i odrobina motywacji, bo często właśnie podniesienie czterech liter z kanapy okazuje się być najtrudniejszym ćwiczeniem do wykonania w domu. Nawet mała dawka aktywności może natychmiast poprawić nastrój i dodać energii, zmniejszyć zmęczenie i zredukować niepokój. A odpowiednie ćwiczenia potrafią dużo więcej.
Trening w domu – czego potrzebujesz
Taki właśnie skondensowany zestaw znajdziesz na kolejnych stronach. Składa się z ośmiu ćwiczeń, które wzmacniają najważniejsze grupy mięśniowe. I nie potrzebujesz do nich żadnego sprzętu poza podstawowym wyposażeniem każdego pokoju: krzesłem, oparciem kanapy lub krawędzią łóżka. Zostały starannie dobrane, by były wszechstronne i do wykonania na najmniejszej nawet przestrzeni ciasnego pomieszczenia. To tylko 8 ćwiczeń, ale dających wiele możliwości: 4 propozycje ułożonych z nich treningów zobaczysz za chwilę. Sprawdziliśmy: to zestaw, który sprawdzi się nie tylko w czasie domowej kwarantanny, ale też w hotelu na wyjazdach służbowych czy wakacjach. Jeżeli będziesz chciała z nich korzystać dłużej, dołóż kilka powtórzeń więcej lub po 10-20 s do każdej serii. To teraz czas, żeby wstać z kanapy.
Trening w domu – jak się do niego przygotować
Wyznacz przestrzeń
Nie musisz mieć specjalnego pomieszczenia, ale znajdź miejsce, które pozwoli Ci w miarę swobodnie wykonać każde ćwiczenie bez ryzyka, że w coś uderzysz, poślizgniesz się albo będziesz musiała się co chwila przesuwać, żeby inni domownicy mogli dostać się do lodówki.
Załóż strój sportowy
Po pierwsze, to przestawi Cię na tryb aktywności i zmobilizuje, a po drugie, pozwoli ćwiczyć efektywniej. Stanik sportowy, legginsy – to wystarczy, żebyś nie musiała co chwila poprawiać luźnej gumki dresów.
Wyłącz rozpraszacze
Tak, na siłowni też są monitory, ale w strefie kardio, by urozmaicić nabijanie kilometrów w miejscu. Efektywny trening w domu wymaga skoncentrowania się na ruchach, a nie na fabule serialu czy wieściach ze świata. Nie mamy tylko sposobu na zapauzowanie dzieci. Sorry.