NASZ TIP: Jeśli chcesz ćwiczyć koncentrację na pracy mięśni, najlepiej nie trenuj przed lustrem. Może to torpedować Twoje wysiłki i rozpraszać uwagę. Doświadczeni trenerzy podpowiadają, że ten element treningowego rzemiosła najlepiej szlifować bez zbędnych rozpraszaczy. Jeśli jesteś początkująca, najpierw przypilnuj poprawnej techniki, w czym lustro może Ci się jednak przydać.
1. Prostowanie tułowia
Cel: pośladki, ścięgna podkolanowe, korpus
Zrób: 3 serie po 12 powtórzeń
(a) Zajmij pozycję na ławce, kierując się twarzą w stronę podłogi. Kostki unieruchom o podkładkę, a stopy ułóż stabilnie na podnóżku. Ręce skrzyżuj na klatce piersiowej. Głowa i kark powinny znajdować się w jednej linii z tułowiem. Z tej pozycji opuść się w dół, zginając całe ciała w literę „L”. (b) W drugiej fazie wykonaj wydech, napnij mocno pośladki i podnieś się, napierając biodrami na ławkę.
Skoncentruj się: Podczas drogi w górę skoncentruj się na napięciu korpusu i powolnym napinaniu pośladków. Gdy się opuszczasz, nadal kontroluj cały korpus, ale przełączaj też uwagę na ścięgna stawu podkolanowego, które mogą trochę „ciągnąć”.
2. Unoszenie bioder
Cel: pośladki, ścięgna podkolanowe, korpus
Zrób: 3 serie po 15 powtórzeń
(a) Usiądź na podłodze ze sztangą opartą na biodrach i łopatkami usytuowanymi na krawędzi siedziska ławki. Twoje stopy powinny być szeroko rozstawione, a kolana zgięte pod kątem 90°. Plecy trzymaj prosto, łopatki zrotuj. Delikatnie pochyl podbródek. (b) Z powyższej pozycji unieś biodra, by całe Twoje ciało od barków po kolana utworzyło jedną linię.
Skoncentruj się: Podczas unoszenia sztangi skup się na napięciu mięśni po zewnętrznej stronie bioder. Ani na sekundę nie trać też „z oczu” napiętych niczym skała mięśni brzucha. Możesz zwizualizować sobie gorset z własnych mięśni, który trzyma wszystko do kupy.
3. Ściąganie drążka
Cel: najszerszy grzbietu, biceps
Zrób: 3 serie po 12 powtórzeń
(a) Złap drążek nachwytem nieco szerszym niż szerokość barków. Odchyl się do tyłu, ustawiając drążek na wysokości obojczyka. (b) Podczas przyciągania drążka do klatki wydychaj powietrze i ściągaj łopatki. W końcowej fazie ruchu drążek powinien znaleźć się na wysokości Twojej klatki piersiowej, poniżej linii obojczyka. Gdy ciężar wraca do góry, kontroluj jego ruch i wydychaj powietrze.
Skoncentruj się: Nie oszukuj i nie nachylaj się w stronę drążka – to on ma przyjść do Ciebie. Skup się na pracy mięśni najszerszych grzbietu – niech one odwalają całą robotę, a ramiona niech tylko im pomagają.