Czasami trenujemy za szybko, zapominając nie tylko o prawidłowej technice, ale i o oddechu. Spieszymy się, spoglądamy na stoper, pędzimy, walcząc o jak najwięcej powtórzeń w jak najkrótszym czasie. To efekt trochę treningowej mody, a trochę naszego stylu życia. Dlatego proponujemy zmianę – trening siłowy w wersji slow, podczas którego donikąd nie musisz się spieszyć, musisz za to cały czas być skupiona i rozluźniona jednocześnie, wyraźnie kontrolując wszystkie mięśnie i oddech. Po kolejnych sesjach będziesz nie tylko w lepszej formie, ale też zdecydowanie bardziej zrelaksowana.
1. Zacznij od rozgrzewki, po której uspokój oddech, i przejdź do treningu właściwego. Każde ćwiczenie wykonuj powoli, oddychając w pełni świadomie i pilnując każdej kolejnej fazy ruchu. Oddechu pilnuj zwłaszcza w kluczowych momentach następnych ćwiczeń.
2. Ćwiczenia wykonuj w podanej kolejności i przechodź do kolejnego dopiero po zaliczeniu wszystkich serii poprzedniego. Jeśli któreś stanowi dla Ciebie zbyt duże wyzwanie, maksymalnie je sobie uprość. Z czasem będzie Ci szło coraz lepiej.
3. Wykonuj ten trening co najmniej raz w tygodniu – włączając go w swój dotychczasowy program. Jeśli w tej chwili nie wykonujesz żadnego, ćwicz według tego planu nawet trzy razy w tygodniu, odpoczywając dzień między sesjami.
1. Dżdżownica z dotknięciem kostki
Mięśnie: całe ciało
Rób: 3 serie po 8-12 powtórzeń
(a) Stań prosto, stopy rozstawiając na szerokość barków. Z wydechem zrób skłon w przód, dłonie układając na podłodze (ugnij kolana, jeśli to konieczne). Powoli, robiąc małe „kroki” dłońmi, przejdź do klasycznej deski (podpór przodem jak przy pompce).
(b) Weź najpierw głęboki wdech, a następnie z wydechem przejdź do pozycji psa z głową w dół. Mając biodra wysoko w górze, oderwij od podłogi prawą dłoń i sięgnij nią lewej kostki. Z kolejnym wdechem wróć do deski i powtórz psa z głową w dół, tym razem lewą dłonią dotykając prawej kostki. Wróć do deski, a następnie do stania. To dopiero jedno powtórzenie.

2. Martwy ciąg na jednej nodze
Mięśnie: uda, pośladki, plecy, korpus + balans
Rób: 3 serie po 8-12 powtórzeń na obie nogi
(a) Stań prosto w lekkim rozkroku. Delikatnie ugnij kolana. Przenieś ciężar ciała na lewą nogę.
(b) Z kolejnym wydechem unieś delikatnie za siebie prawą nogę, zegnij się w biodrach i prowadząc prawą nogę w jednej płaszczyźnie z tułowiem, pochyl tułów do przodu, aż znajdzie się w pozycji równoległej do podłoża. Balansuj cały czas na lewej nodze. Możesz pomagać sobie utrzymać równowagę rękoma albo trzymać dłonie oparte na biodrach – Twój wybór. Z wdechem wróć do pozycji startowej. Po 8-12 powtórzeniach zrób to samo na drugą nogę.