Trening siłowy czy ćwiczenia kardio: co lepsze?

Trening siłowy i kardio walczą z ciemną stroną Twojej figury. Chcesz wiedzieć, który z nich lepiej radzi sobie na tej wojnie? Zobacz, co wybrać, gdy chcesz budować kondycję i zgrabną sylwetkę, a co, gdy Twoim celem są mięśnie i intensywny trening.

skakanka fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Kardio

Spalanie tłuszczu

Mistrz spalania. Według badań aeroby pozwalają pozbyć się do 4 razy więcej fałdek w krótszym czasie (w porównaniu z osobami ćwiczącymi wyłącznie siłowo). Kardio nie musi się dłużyć jak „Moda na sukces”. HIIT, czyli interwały wysokiej intensywności, stymulują enzymy mięśniowe pobudzające spalanie. Jeżeli Twoje mięśnie są (za) głęboko ukryte, zacznij od spokojnych, ciągłych wysiłków.

ZOBACZ TEŻ: 12 zasad płaskiego brzucha [patenty na sześciopak]

Kontrola apetytu

Po rowerze czy pływaniu masz ochotę zjeść konia z kopytami? Śmiało. Wg badań osoby po intensywnej 15-min sesji kardio jadły o 11% mniej niż zwykle w ciągu kolejnych 24 godzin. W opinii naukowców może to być efekt przesunięcia większej ilości krwi do pracujących mięśni. Słabiej ukrwiony układ pokarmowy mniej angażuje się w pracę i nie domaga się tak bardzo dostaw jedzenia. Jazda do lodówki!

Kształtowanie sylwetki

Podczas badań na Penn State University badani zrzucili po 10 kg – jedni robiąc kardio, drudzy ćwicząc siłowo. Różnica polegała na tym, że grupa aerobowa zgubiła przy tym 3 kg mięśni, a „ciężarowcy” pozbyli się wyłącznie tłuszczu. Wniosek? Podczas kardio nie Ty decydujesz, co tracisz ani z jakiego obszaru. Pewnie dlatego zazwyczaj trafia na piersi. A niech to cholera!

trening siłowy, hantle Shutterstock

Ciężary

Spalanie tłuszczu

Zanim kupisz rower, sprawdź ceny kettlebella. Trening siłowy da Ci prawdziwego metabolicznego kopa, i to po treningu, gdy rusza proces odbudowy mikrouszkodzeń mięśni. Ich tkanka jest bardziej aktywna metabolicznie niż tłuszczowa, więc im większe muskuły, tym więcej spalanych kalorii, a więc większe szanse, że boczki będą się topić jak śnieg na wiosnę.

Kontrola apetytu

Trening siłowy też zmniejsza łaknienie i na początku możesz nie mieć na nic apetytu. Niestety, to wrażenie znika po około godzinie, gdy organizm jak szalony zużywa energię, żeby naprawić i budować sterane mięśnie. Lodówka się nie zamyka (bo kobiecy instynkt każe nam gromadzić zapasy chociażby na wypadek macierzyństwa), no i cały wysiłek idzie na marne.

Kształtowanie sylwetki

W odróżnieniu od tłuszczu nad większością mięśni mamy kontrolę. Dzięki temu możesz kształtować konkretną partię ciała, na której najbardziej Ci zależy. Wciąż jednak musisz dołożyć do tego kardio, by wydobyć wypracowane kształty spod warstwy tłuszczu. Jedne z badań wykazały, że łącząc bieganie z dźwiganiem żelastwa, sylwetka staje się o 3% lepiej zarysowana. To robi różnicę.

trening fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Wygrywa: mix

Korzystaj z dobrodziejstwa obu. Budujesz kondycję i szczupłą sylwetkę? Sięgaj po lżejsze hantle, a potem rób kardio. Wtedy nie zabraknie Ci energii, by biec, biec, biec... i spalać. Jeżeli stawiasz na mięśnie i intensywny trening z ciężarami, to najwyżej rozgrzej się na bieżni, a odpuść długie kardio po, bo z braku energii organizm zacznie czerpać z tego, co zbudowałaś. 

ZOBACZ TEŻ: Układ odpornościowy - co jeść, żeby nie chorować?

REKLAMA