Trening przed triathlonem: jazda na rowerze

Nasz trening pozwoli Ci pedałować efektywniej, dzięki czemu wymodelujesz zgrabne nogi i dobrze przygotujesz się do triathlonu. Zobacz, jaka technika jazdy na rowerze będzie najskuteczniejsza i jak powinny wyglądać ćwiczenia na jednośladzie.

rower fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Pływanie, jazda na rowerze i bieganie. Jedno po drugim. Triathlon – kiedyś sport dla młodych atletów, dziś coraz częściej dla ustatkowanych kobiet około czterdziestki. Jeśli szukasz kolejnych wyzwań i chcesz przeżyć niesamowitą przygodę powinnaś wystartować. Zobacz, jak wspominają triathlon jego uczestniczki.

Większość z nas nauczyła się śmigać na dwóch kółkach jeszcze z kompletem mleczaków w uzębieniu. Nawet jeśli opanowałaś tę sztukę w przedszkolu, przyda Ci się kilka trików, które przeniosą te umiejętności na triathlonowy grunt. Odrobina treningu pozwoli Ci pedałować (a przy okazji wysmuklać nogi) efektywniej.

Technika

Ręce

Twój rower jest napędzany siłą mięśni nóg i korpusu, więc staraj się utrzymywać górną część tułowia rozluźnioną i bez ruchu.

Przerzutki

Ty też masz swoją ulubioną? Nic dziwnego: najczęściej przemieszczamy się na miejskim rowerze, na krótkich odległościach i w mało zróżnicowanym terenie. Jeżeli myślisz o poważnej jeździe, nie przywiązuj się do jednej, ale wykorzystuj całą gamę przerzutek.

Na podjazdach zmniejsz opór (przerzuć na niższą). To samo zrób przed każdym zatrzymaniem – ruszenie jest dużo łatwiejsze z niższej przerzutki. Na płaskiej trasie lub zjeździe wrzuć wyższe przerzutki, żeby nie kręcić bez sensu pedałami, tylko rozpędzać rower.

Kręcenie

Pedałowanie to nie tylko naciskanie na pedał, ale też ciągnięcie go w górę. Dlatego przydają się buty rowerowe z systemem SPD, które mocują stopę do roweru. Pedałując efektywnie po okręgu, Twoje biodra, tułów i barki pozostają bez ruchu.

rower fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Twój plan

Jeżeli ostatni rower, na którym siedziałaś, był różowy, miał 4 kółka i misia w koszyku, odśwież sobie ten sport na zajęciach spinningu (nawet jeśli wydaje Ci się, że to było wczoraj).

30 minut 2 razy w tygodniu przypomni Twoim mięśniom, co to pedałowanie, i będziesz mogła ruszyć w teren. Tam staraj się wybierać jak najbardziej urozmaicone trasy.

Koniecznie sprawdź nasz program treningowym przed triathlonem, który pokaże Ci, jak przez najbliższe 12 tygodni pokonywać kilometry, budując przed zawodami formę życia.

WH 05/2015

Zobacz również:
REKLAMA