Trening obwodowy - instrukcja obsługi, zalety i wady

Trening obwodowy to masa możliwości budowania nie tylko masy, ale też kondycji i zdrowia. Możesz ćwiczyć krótko i intensywnie lub dłużej, ale lżej. Ze sprzętem albo ciężarem własnego ciała. Zobacz, jak zaplanować trening stacyjny, żeby osiągnąć swój cel.

trening obowodowy fot. shutterstock.com
trening obowodowy

Na czym polega trening obwodowy?

Trening obwodowy, czasem zwany też stacyjnym jest starą, ale wciąż bardzo skuteczną metodą treningową. Ostatnio przeżywa renesans i wiele fitness klubów dodało go do oferty swoich zajęć. Nic dziwnego – plan treningowy oparty o obwody to setki możliwości komponowania różnych ćwiczeń i sprzętów do budowania siły i wytrzymałości. Pozwala dobierać długość i intensywność sesji do swoich potrzeb. Dowiedz się, czym są obwody i stacje, jakie są rodzaje treningu obwodowego i jak wykorzystywać je dla dobra swojej sylwetki i zdrowia.

Trening obwodowy polega na wykonywaniu ćwiczeń jedno po drugim. W tradycyjnych metodach, zazwyczaj wykonujemy każde ćwiczenie w kilku seriach i dopiero przechodzimy do następnego. W treningu obwodowym minimalizujemy przerwy między ćwiczeniami do minimum. Po wykonaniu całego obwodu, czyli jednej serii z każdego ćwiczenia, robimy przerwę na odpoczynek i zaczynamy kolejny obwód od początku.

Jeden obwód może składać się z ćwiczeń na wszystkie partie ciała tzw. FBCW (z ang. Full Body Circuit Workout, czyli obwodowy trening całego ciała) lub może być skierowany na specyficzne cele czy partie ciała. Najlepiej kiedy następujące po sobie ćwiczenia różnią od siebie pozycją czy wykorzystywanym do nich sprzętem. Efekt? Spalenie sporej ilości kalorii w trakcie i po treningu.

 

Trening obwodowy siłowy

W przypadku obwodu siłowego planujemy zazwyczaj około 5-7 ćwiczeń, a cały obwód powtarzamy około 5-6 razy. Pierwsza seria jest tak zwaną rozgrzewkową i wykonuje się ją na mniejszym obciążeniu niż następne.

Długość przerw i ilość powtórzeń danego ćwiczenia zależą od celu treningowego i periodyzacji treningu ćwiczącej osoby. Ale zazwyczaj przerwa jest dość długa - ma podobny czas trwania do czasu wykonania obwodu.

Trening ten nie trwa długo, a skutecznie poprawia siłę i podkręca metabolizm. Nie bez przyczyny jest uważany za jedną z najbardziej skutecznych metod na zrzucanie zbędnych kilogramów i modelowanie sylwetki.

Brzmi jak skład panaceum na Twoje bolączki? Gdyby trening obwodowy był lekiem, na jego ulotce napisane byłoby, żeby przed zastosowaniem skonsultować się z trenerem lub fizjoterapeutą. Bo nie jest to metoda dla wszystkich, którzy mają do zrzucenia parę centymetrów tu i ówdzie.

Nie zabieraj się za obwody, jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z aktywnością. Trening ten powinien być stosowany u osób, które mają już doświadczenie i znają technikę ćwiczeń. Musisz być do niego przygotowana kondycyjnie i technicznie.

Efekt zmęczenia przy kolejnych seriach będzie powodował, że coraz trudniej będzie Ci prawidłowo wykonać ćwiczenia, a to jest ważne nie tylko ze względu na lepsze efekty, ale przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Warto dobrze znać zaplanowane ćwiczenia i mieć wcześniej wypracowaną bazę siłową oraz umiejętność stabilizacji kręgosłupa nawet przy dużym zmęczeniu.

Trening obwodowy fitnessowy

W tym rodzaju treningu obwodowego, stosowanym częściej, jak sama nazwa wskazuje, na zajęciach fitness, wykonuje się większą liczbę ćwiczeń i powtórzeń (około 16 i więcej). Wynika to z używania mniejszych obciążeń lub jedynie obciążenia ciężarem własnego ciała.

Wykonuje się też mniej obwodów, ok. 3-4. Przerwa między nimi jest krótsza ponieważ obciążenie jest mniejsze. Wszystko to sprawia, że jest to trening bardziej wytrzymałościowo-siłowy. Poprawia kondycję i wytrzymałość siłową.

Czasem ten rodzaj obwodów wykonywany jest na czas – wtedy nazywany jest stacyjnym. Stacja to ćwiczenie, które wykonujesz przez określony czas (np. 30 sekund), po czym masz około 10 sekund na przejście do następnego ćwiczenia – stacji i tak dalej. Odpoczywasz dopiero po wykonaniu całego obwodu, którego długość zależy od celu treningu.

Trening stacyjny jest wymagający, ale będziesz tak pochłonięta kolejnymi „przystankami”, że nie zdąży Cię znużyć. Przemieszczając się między stacjami, zmieniasz ćwiczone partie ciała, pozycje, sprzęty. Do jego wykonania przyda się trochę więcej miejsca, ale dzięki temu na treningu nie będzie miejsca na nudę.

Przekonaj się na własnej skórze o skuteczności treningu obwodowego.

Zobacz również:
REKLAMA