Trening na sześciopak - co robić, a czego unikać?

Oto sześć przykazań 6-paka.

GettyImages

To rób

Stawiaj na ćwiczenia całego ciała

Bardziej niż izolowane. Badania pokazały, że ruchy rekrutujące mięśnie naramienne i pośladki mocniej aktywują mięśnie brzucha niż brzuszki. Bonus: ćwiczenia wielostawowe, jak np. martwy ciąg, to większe spalanie = szybsze osiągnięcie estetycznego celu.

ZOBACZ TEŻ: 5 wariacji na temat pompki [wejdź na wyższy poziom]

Ćwicz oddychanie

Dzięki temu mocniej zaangażujesz korpus. Jak? Połóż się na brzuchu z dłońmi pod czołem.Weź wdech nosem, wypełniając brzuch (nie klatkę) przez 5 sekund. Zatrzymaj się na sekundę i zrób wydech, licząc do 3. Spróbuj, ćwicząc: wydychaj w fazie największego napięcia.

Otwieraj klatkę

Ćwiczenia wzmacniające tył i otwierające przód ciała poprawią siłę korpusu i postawę. Zaangażują mięśnie pośladkowe i przykręgosłupowe. Tego typu ćwiczenia pomogą Ci cofnąć wysuniętą przez większość dnia nad monitorem głowę i przywrócić sylwetce zdrowy balans.

Tego unikaj

Nie marnuj czasu na setki brzuszków

Nie są tego warte. Po prostu nie robią dla Twojego korpusu wiele ponad wzmacnianie mięśnia prostego brzucha. Poza tym, jeśli pół dnia spędzasz zgięta nad komputerem, ostatnie, czego potrzebujesz po pracy, to więcej ruchów zgięciowych.

Strzeż się „deskowych” maratonów

Utrzymanie pozycji deski przez 4 minuty brzmi jak niezła rozrywka na spotkanie z kumpelami, ale nie przekłada się na codzienne funkcjonowanie czy nawet sportowy użytek. Stawiaj na różnorodność, rotacje, ruchy przeciwstawne, trening koordynacji.

Nie ćwicz na obie strony jednocześnie

Wykonując ćwiczenia jedną (brzydko, ale fachowo mówiąc) kończyną, w prosty sposób zwiększysz aktywację korpusu. Zmuszasz go tak do dodatkowej pracy przy stabilizowaniu postawy. Spróbuj unoszenia bioder w leżeniu z jedną nogą w górze, wchodzenia na stopień, przysiadów bułgarskich.

ZOBACZ TEŻ: Trening na pupę rodem z Hollywood

Zobacz również:
REKLAMA