Instagram szybko podłapał skakankową rewolucję, inspirując nas coraz bardziej fantazyjnymi układami. Ale skakanka to nie tylko świetna zabawa, to też prawdziwa maszyna do spalania i budowania kondycji. Np. jak donosi „International Journal of Sports Physiology and Performance”, biegacze, którzy zmienili swoją tradycyjną przedbiegową rutynę na tę podwórkową aktywność, po 10 tygodniach poprawili swoje czasy na 3 km. Każdy obrót rączki angażuje łydki, uda, pośladki, brzuch, barki i ręce. Poprawia balans, zwinność i koordynację. Jak na tak wysoką intensywność, jest niezłą rozrywką (pamiętasz z dzieciństwa?) i do tego dającą dużo satysfakcji. Idealna zabawka dla walczących o formę w domu (albo w parku, bo mieści się w kieszeni). Zobacz, jak możesz z niej efektywnie korzystać, i wypróbuj 10-minutową sesję, która sprawdzi się zawsze i wszędzie.
Coś na rozgrzewkę
Skakanie na skakance bywa traktowane jako rozgrzewka przed innymi treningami. Jedną z zalet tej aktywności jest to, że można niemal z marszu zacząć trening. Wciąż jednak lepiej przygotować do skoków biodra, uda i łydki. Wykonaj chociaż krótkie, dynamiczne rozciąganie, zanim chwycisz za sznurek. Przejdź 3 rundy skłonów, głębokich przysiadów i wspięć na palce. Zrób 20 powtórzeń, zatrzymując się na 1-2 s przed przejściem do kolejnego ćwiczenia. Potem możesz już skakać, trzymając się kilku patentów, które znajdziesz poniżej.
Kiedy skaczesz...
Skup uwagę
Utrzymuj wzrok na punkcie przed sobą. Kiedy skaczesz, podbródek powinien być mniej więcej równolegle do podłogi.
Kręć swobodnie
Rozluźnij nadgarstki i nie podciągaj barków do uszu, by zmniejszyć napięcie szyi i pleców.
Zbliż łokcie
Trzymaj ramiona blisko ciała, kiedy obracasz skakanką, żeby nie zmęczyły się szybciej niż Ty.
Sznuruj buty
Zwiąż sznurówki podwójnie, a luźne końcówki wsadź pod język, żeby się nie przewrócić z nadmiaru sznurków.
SPRAWDŹ: Przeskok małpy - jak to zrobić?
Szybki skok na formę
4 tygodnie treningu ze skakanką wzmocnią Twoje płuca.
Źródło: „Journal of Physical Therapy Science”
Kluczowe jest, żebyś dawała z siebie wszystko podczas skakania (na odpoczynek masz wyznaczone przerwy). Bez wątpienia łatwiej powiedzieć, niż zrobić, ale dasz radę.