Suplementy diety: żele energetyczne

Najczęściej stosuje się je przed i w trakcie zawodów sportowych, żeby dostarczyć organizmowi energii. Żele energetyczne zwiększają wytrzymałość i pozwalają na dłuższy i bardziej intensywny trening. Zobacz, jak i kiedy jeszcze warto wybrać te suplementy diety.

żel energetyczny fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Suplement nie zastępuje, tylko uzupełnia dietę i treningi. Stosuj go zgodnie ze swoim celem, a szybciej zobaczysz efekty.

Twój cel: wytrzymałość

Co: żel energetyczny

Dlaczego: jeśli odżywiasz się prawidłowo i Twój wysiłek trwa mniej niż godzinę, wcale nie potrzebujesz takiej dawki energii. Większość żeli zawiera głównie łatwo przyswajalne węglowodany: glukozę, fruktozę, maltodekstrynę. Są one łagodniejsze dla żołądka.

Badania opublikowane w „Journal of Strenght and Conditioning Research” pokazały, że żele mogą zwiększyć wytrzymałość o 13%. Na długie wycieczki biegowe (gdy masz czas je pogryźć) zabieraj batony z dodatkiem białka, np. Mule- Bar ReFuel (13% białka), by przyspieszyć regenerację mięśni.

Jak/kiedy: co godzina jedz 1–1,5 g węglowodanów na kg wagi (na treningach zacznij od mniejszych porcji, zanim weźmiesz kilka żeli na zawody). Zaleca się też popijanie 200-300 ml izotoniku co 10-20 minut długiego biegu czy jazdy na rowerze.

Produkt: Trec Nutrition, Trec Extreme Long Energy Gel, 90 g – cena: ok. 8 zł.

Jeśli bieganie to Twoja pasja, przejrzyj nasz poradnik i dowiedz się, jak podkręcić tempo, spalić tłuszcz i bić rekordy. Dla początkujących biegaczek także przygotowaliśmy coś specjalnego. Rzuć okiem na nasz plan biegowy dla nowicjuszek i zakochaj się w bieganiu.

WH 05/2015

REKLAMA