Strój sportowy: jak często go wymieniać

Czy Twój strój sportowy jest w tak dobrej formie jak Ty? Sprawdzamy, jak często wymieniać odzież kompresyjną, buty do biegania, strój kąpielowy, stanik sportowy i inne elementy treningowego outfitu. Zobacz, czy wciąż możesz liczyć na komfort i wsparcie swojego sprzętu.  

strój sportowy fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Strój sportowy - Odzież kompresyjna

W akcji: 6 miesięcy do roku. Usprawnia krążenie, pracę mięśni i ich regenerację. Rozciągnięta traci swoje działanie.

Game over: spełnia zadanie tylko kiedy ściśle opina ciało. Takie podkolanówki czy opaski trudno założyć i ściągnąć – właśnie podczas tych czynności i w czasie prania ich ciasny splot się rozluźnia, więc dość szybko tracą swoje właściwości. Kiedy wciągasz je łatwo jak rajstopy albo zauważysz rozciągnięte lub pęknięte włókna, to znak, że przestają już uciskać i czas je wymienić.

Stare jak nowe: pierz je po każdym użyciu, bo spocone, natłuszczone i ubrudzone włókna tracą elastyczność. Nie wyciskaj ich i nie wykręcaj.

Zobacz także, jak wybrać najlepszą siłownię i przeczytaj porady dotyczące udanego treningu z kettlebellem.

trening fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Strój sportowy - Biustonosz

W akcji: około roku. Przy każdym ruchu walczy z grawitacją, co powoli go rozciąga.

Game over: pożegnaj się ze stanikiem, kiedy ramiączka są wyciągnięte, pas pod biustem zaczyna obcierać albo przemieszczać się np. podczas unoszenia rąk.

Stare jak nowe: od nowości pierz go ręcznie i susz bez wyżymania. Jeżeli nie masz na to czasu, przed wrzuceniem do pralki zapnij haftki i wsadź stanik do woreczka do prania bielizny.

skarpetki fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Strój sportowy - Skarpety

W akcji: 1-3 lata. Wysłużona para = odparzenia, odciski i czarne paznokcie.

Game over: wyrzuć je, jeśli zauważysz przetarcie lub luźną gumkę wokół kostki.

Stare jak nowe: nie noś skarpet sportowych na co dzień. Nie czekaj z praniem, jak facet, aż zesztywnieją. Wybielacze niszczą naturalne włókna, więc do prania zimowych skarpet z wełną używaj delikatnych środków.

fot. YanLev 2015/shutterstock.com fot. YanLev 2015/shutterstock.com
fot. YanLev 2015/shutterstock.com

Strój sportowy - Kostium kąpielowy

W akcji: 6 miesięcy do 2 lat Sama wiesz, jak chlor niszczy włosy. Tak samo działa na włókna stroju kąpielowego.

Game over: sfatygowany kostium zwiększy Twój opór w wodzie. Odstawanie, wyblakłe lub prześwitujące miejsca i wystające białe niteczki to oznaki jego starzenia. Nawet botoks go nie uratuje.

Stare jak nowe: po kąpieli wypłucz go dokładnie pod kranem, ściśnij (nie wykręcaj) i ułóż płasko, na ręczniku do wyschnięcia.

kurtka sportowa fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Strój sportowy - Kurtka wodoodporna

W akcji: ponad 5 lat. Techniczne tkaniny chronią przed deszczem wiatrem i chłodem, a przy tym „oddychają”, nie zatrzymując potu.

Game over: jeśli będąc w kurtce jesteś mokra, od deszczu albo od potu, to znaczy, że kurtka już nie działa.

Stare jak nowe: deszcz nie tworzy dużych kropel na powierzchni kurtki? Zaimpregnuj ją. Brud zatyka membrany, więc pranie jest wskazane, ale jednak nie częściej niż 2 razy do roku. Używaj specjalistycznych detergentów do tkanin oddychających. 

strój sportowy fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Strój sportowy - Koszulka szybko schnąca

W akcji: pół roku – kilka lat. Pomaga regulować temperaturę ciała.

Game over: syntetyczne tkaniny nie tracą kształtu, więc koszulka może służyć latami. Jednak pot robi swoje i z czasem trudno przywrócić jej świeżość.

Stare jak nowe: zwykłe płyny do płukania zmniejszają skuteczność transportowania potu. Używaj płynów do tkanin funkcyjnych. Nie czekaj długo z praniem – to służy bakteriom odpowiedzialnym za przykry zapach.

bieganie shutterstock.com

Strój sportowy - Buty sportowe

W akcji: rok do kilku lat W wysłużonych butach możesz jeszcze pochodzić. Ale nie na treningi.

Game over: nie ćwicz już w nich, jeśli mają odkształcone podeszwy, zdarty zapiętek, a Ty masz odciski. W parze biegowej sprawdź, czy warstwa podeszwy nie jest starta i pianka pod piętą się nie ubiła, tworząc zmarszczki na boku.

Stare jak nowe: mają specyficzne właściwości, więc nie używaj butów do innych niż zalecana dyscyplin. Szybkie suszenie odkształca buty. Susz je z dala od grzejnika i czyść szczoteczką. Wg producentów dopuszczalny przebieg butów biegowych to ok. 800 kilometrów. Dziś, dzięki aplikacjom typu Endomondo łatwo jest ustalić, kiedy się zbliżasz do tej granicy.

REKLAMA