Stretching – dynamiczny czy statyczny
- Co to jest stretching?
- Stretching dynamiczny – kiedy wykonywać?
- Stretching dynamiczny – na czym polega?
- Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia od trenera
- Stretching statyczny – na czym polega?
- Stretching statyczny – kiedy wykonywać?
- Stretching statyczny – przykładowe ćwiczenia od trenera
- Stretching – przeciwwskazania
- Ekspert
Co to jest stretching?
Stretching to po prostu rozciąganie. Może być praktykowany jako pojedyncza jednostka treningowa – w wielu klubach fitness znajdziesz go w grafiku zajęć – lub jako element pełnego treningu. Wyróżniamy dwa rodzaje stretchingów: stretching dynamiczny, który wykonuje się podczas przedtreningowej rozgrzewki oraz stretching statyczny, czyli rozciąganie po treningu właściwym. Zobacz, czym się różnią i jak powinnaś wykonywać takie ćwiczenia.
Stretching dynamiczny – kiedy wykonywać?
Stretching dynamiczny to ten, który należy wykonywać przed równie dynamicznym treningiem, w celu rozgrzania mięśni, uruchomienia stawów i więzadeł, a tym samym zwiększenia zakresu ruchu. Prawidłowo wykonywany stretching dynamiczny zmniejsza także ryzyko wystąpienia kontuzji podczas aktywności.
Stretching dynamiczny – na czym polega?
„Zadaniem stretchingu dynamicznego jest podniesienie temperatury ciała, usprawnienie krążenia krwi w mięśniach, które będą intensywnie pracować, zwiększenie mobilności w stawach oraz zminimalizowanie możliwości wystąpienia kontuzji” – mówi Łukasz Stachowski, trener przygotowania motorycznego z klubu Holmes Place OVO we Wrocławiu. Stretching dynamiczny polega przede wszystkim na wykonywaniu szybkich ruchów rozciągających i przygotowujących mięśnie do pracy podczas treningu.
Stretching dynamiczny przed treningiem siłowym (np. wymachy rąk) będzie różnił się od stretchingu dynamicznego wykonywanego przed bieganiem (np. wykroki), dlatego ćwiczenia wykonywane podczas stretchingu dynamicznego powinny angażować te same grupy mięśniowe i stawy, co w trakcie trwania całego treningu. Rozgrzewka w formie stretchingu dynamicznego wpływa także na przyspieszenie tętna oraz rozszerzenie naczyń krwionośnych, dzięki czemu podczas treningu właściwego mięśnie będą bardziej dotlenione, a tym samym bardziej wytrzymałe. Stretching dynamiczny często przypomina ćwiczenia wykonywane podczas treningu głównego (np. przysiady, wykroki). "Aby lepiej przygotować ciało do pracy, warto wykorzystać w stretchingu dynamicznym takich samym ruchów, jak w treningu głównym, ale z minimalnym obciążeniem. Dzięki temu mięśnie będą bardziej wytrzymałe na ból i zmęczenie oraz skoordynowane z docelowym ruchem na większym obciążeniu" – dodaje trener.
Rozgrzewkę zacznij od szybkiego marszu, stopniowo przechodź do biegu, a następnie wykonuj dynamiczne ruchy w postaci krążeń, przysiadów czy skoków na skakance. W tym przypadku bardzo istotne jest stopniowanie ćwiczeń, ponieważ zbyt intensywny, dynamiczny ruch mógłby skutkować kontuzją.
Stretching statyczny wykonywany przed treningiem dynamicznym nie zda egzaminu. „Statyka ma odprężyć, uspokoić, zrelaksować ciało po wzmożonym wysiłku oraz przyspieszyć proces regeneracji. Wyjątkiem rozciągania statycznego przed treningiem jest aktywność fizyczna, którą zamierzamy wykonywać również statycznie. Tym wyjątkiem jest joga” – mówi trener i instruktor fitness, Łukasz Stachowski.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Stretching w parze [trening z przyjaciółką]
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia od trenera
Dzięki tym ćwiczeniom uelastycznisz mięśnie i zwiększysz ruchomość stawów przed treningiem. Wykonaj 6-8 ćwiczeń po 10 powtórzeń. Rozgrzewka w postaci stretchingu dynamicznego powinna trwać około 10-15 minut.
1. Marsz/trucht w miejscu
Marsz lub trucht w miejscu połącz z krążeniami ramion (pojedynczo, naprzemiennie, oburącz przód i tył).
2. Skłony z pozycji wyprostowanej
Z wyprostowanej pozycji stojącej wykonaj 5 skłonów na prostych kolanach, sięgając palcami dłoni (możliwie jak najniżej) do podłogi, przechodząc do pozycji podporu przodem. W ten sam sposób wróć do pozycji wyjściowej (stojącej). Staraj się wykonywać pełen zakres ruchu na prostych kolanach.
3. Podpór przodem (plank na dłoniach, stopy na podłodze)
Wykonaj plank. Prawą stopę przenieś w przód tak, aby znalazła się tuż przy prawej dłoni. Prawą dłoń połóż na potylicy, otwórz całą stronę ciała 5 razy do sufitu patrząc za łokciem, to samo wykonaj drugą ręką (bez zmiany nogi). Następnie zmień nogę i wykonaj to samo na drugą stronę.
4. Praca z gumą
Złap gumę szeroko na samych krańcach. Przeprowadzaj ramiona tył-przód na prostych ramionach, napiętym brzuchu i pośladkach. Następnie rozciągaj gumę przed ciałem na prostych ramionach w łokciu za pomocą samych łopatek.
Stretching dynamiczny – inne ćwiczenia:
- trucht w połączeniu ze skipami
- krążenia nóg (biodra, kolana, kostki)
- krążenie szyi
- krążenie nadgarstków
- wymachy nóg i rąk
- wykroki
- kołysanka na stopach
- skręty tułowia
- przysiady
- pajacyki
- skłony
- skakanie na skakance
Stretching statyczny – kiedy wykonywać?
Stretching statyczny wykonuj po wysiłku, aby wyciszyć ciało po intensywnym treningu. W ten sposób rozluźnisz napięte mięśnie i uspokoisz oddech. Oprócz tego poprawisz swoją elastyczność i unikniesz opóźnionej bolesności mięśni, czyli tzw. zakwasów.
SPRAWDŹ: Co na zakwasy? 10 sposobów, jak pozbyć się zakwasów