Stanik sportowy - dlaczego jest tak ważny?

Gdy myślimy o treningowym sprzęcie, widzimy oczami wyobraźni hantle, sztangi i orbitreki. Tymczasem najbardziej podstawowym sprzętem sportowym każdej kobiety powinien być odpowiedni treningowy stanik. Zobacz, dlaczego jest tak ważny i jak znaleźć ten idealny dla siebie. 

staniki sportowe, trening mat. prasowe Reebok

W trakcie dynamicznego treningu biust wymaga szczególnej ochrony. Wiedziałaś, że podczas aktywności fizycznej Twoje piersi mogą unosić się nawet na wysokość 9 cm? To sporo. Później opadają z wielką siłą, co, przy braku odpowiedniej ochrony, może prowadzić nawet do deformacji biustu. A nie o to chodzi. Efektem wylewania potu w siłowni ma być przecież piękne i zdrowe ciało, prawda? Dlatego tak istotny jest dobór odpowiedniego stanika sportowego. Jego obecność na Twoim treningu jest bardziej pożądana niż pomoc seksownego trenera personalnego.  

Według badań przeprowadzonych przez naukowców z University of Portsmouth zwykłe biustonosze amortyzują drgania piersi nawet o 40% słabiej, niż biustonosze specjalnie przeznaczone do ćwiczeń. „Brak odpowiedniego zabezpieczenia biustu podczas sportu może prowadzić do obwisłych piersi, czego każda kobieta chce uniknąć” – twierdzi Kasia Rain, Motivational Fitness & Lifestyle Coach. „Piersi składają się głównie z tkanki tłuszczowej i są wspierane przez skórę i kruche więzadła zwane więzadłami Coopersa. Ponieważ nie są one elastyczne, podczas powtarzającego się lub silnego uderzenia, piersi ciągną za więzadła, zmuszając je do rozciągania” – dodaje.

staniki sportowe, trening

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że kiedy już raz te wstrętne więzadła Coopera zostaną rozciągnięte lub rozerwane, możemy wyświetlać napisy końcowe – jest to proces nieodwracalny. I w konsekwencji nasze odbicie w lustrze już nam się aż tak nie podoba. Wyobraź sobie, co stałoby się z biustem Sereny Williams, gdyby nie stosowała odpowiednich staników. I nie myśl, że problem dotyczy tylko właścicielek obfitych biustów. Nie ma znaczenia, czy posiadasz piersi z kategorii „małe jest piękne”, czy raczej z przedziału „rozmiar ma znaczenie”. Niezależnie od gabarytów biustu brak stanika sportowego lub, o zgrozo, brak stanika w ogóle podczas treningu prowadzi bezpośrednio do obwisłych piersi.

Stanik sportowy a dyscyplina sportu

Zatrzymajmy się tu jednak na chwilę, bo trening treningowi nierówny. I tak samo, jak do różnych dyscyplin sportu używasz zróżnicowanego obuwia, tak odmienne potrafią być staniki sportowe. „Wybierając biustonosz sportowy, zastanów się, czy zamierzasz wykonywać ćwiczenia typu low impact (yoga, pilates) lub high impact (jogging, aerobic, HIIT).Ważne jest również, aby uzyskać odpowiednie dopasowanie, istnieje kilka rodzajów biustonoszy sportowych, począwszy od biustonoszy kompresyjnych (które wyglądają jak bluzki), do biustonoszy z wbudowanymi kubkami (podobnie jak w zwykłych biustonoszach).” – mówi doświadczona trenerka.

Ważny  jest również sam proces doboru stanika. „Często zdarza się, że kobiety kupują niewłaściwy rozmiar po prostu zgadując. Dobrze byłoby zatem dać się profesjonalnie zmierzyć. Zazwyczaj możemy to zrobić po prostu w sklepie.” – podsumowuje Kasia Rain.

Stanik sportowy a cykl menstruacyjny

Każda z nas przechodzi przez miesiączkę zupełnie inaczej, ale dosyć częstą przypadłością występującą na krótko przed miesiączką, są nabrzmiałe i powiększone piersi. Powinnaś więc dobierać stanik sportowy 7 do 10 dni po menstruacji. Jeśli nie chcesz żadnych przerw w swoim treningowym reżimie, dobrym pomysłem jest posiadanie drugiego stanika na ten szczególny okres.

Stanik sportowy a nowinki techniczne

Nowością na rynku jest stanik PureMove Bra. I nie jest to czcza marketingowa papka - dedykowana kobietom konstrukcja marki Reebok została wyróżniona m.in. nagrodami tygodnika „TIME” w kategorii Best Inventions of 2018” oraz Popular Science w kategorii Best of What’s New 2018”*. Pochwał nie szczędzi też Kasia Rain. „Mimo że jest to stanik kompresyjny, które często bywają niewygodne (za bardzo uciskają) lub nie zapewniające wystarczającego utrzymania, ten zapewnia pełną wygodę, a zarazem full support. Nawet podczas bardzo intensywnych treningów biust jest totalnie zabezpieczony” – twierdzi trenerka. My jej wierzymy.

Stanik sportowy a rozmiar biustu

1. Obwód pod biustem

Na wydechu przyłóż miarkę ściśle poziomo pod biustem. Uzyskaną wartość zaokrąglij w dół (obwody podawane są co 5 cm).

2. Obwód w biuście

Najlepiej jeśli zmierzysz się, będąc bez stanika. Przyłóż miarkę luźno, poziomo i w najszerszym miejscu biustu.

3. Dopasowanie

Od obwodu w biuście odejmij wartość pod nim. Ta różnica pozwala dobrać miseczkę z tabeli producenta. Dopasuj też długość ramiączek.

Stanik PureMove nie tylko stał się najbardziej popularnym produktem online wśród nowowprowadzonej odzieży w Stanach Zjednoczonych w historii marki, lecz także zdobył aż sześć prestiżowych nagród branżowych przyznawanych przez najważniejsze media w dziedzinach fitnessu, lifestyle'u, technologii i potrzeb konsumenckich. Więcej znajdziesz na: www.reebok.pl/puremove_bra 

REKLAMA