Stanie na głowie - poprawna technika

Stań na głowie i spójrz na świat oraz na swój trening z zupełnie innej perspektywy.

stanie na głowie fot. Shutterstock.com

Nie musisz stawać na głowie, żeby mieć świetną formę, ale powinnaś, żeby skorzystał też Twój mózg. To idealna poza na Instagram, ale równie łatwo nią zaimponować, co narobić sobie krzywdy. Z drugiej strony, chociaż wygląda karkołomnie, to nie ma co się jej bać. W końcu to jedna z głównych jogowych asan, właśnie ze względu na jej zdrowotne korzyści. Najwięcej ich wynika z odwrócenia ciała (poprawia krążenie w mózgu i sercu). Przy okazji to ćwiczenie całego ciała – balansowanie na przedramionach angażuje brzuch, ręce i plecy. Zdecydowana? OK, ale niech to nie będzie skok na główkę. To zaawansowana pozycja, którą trzeba robić bezpiecznie, na początku najlepiej pod okiem nauczyciela jogi. W zależności od Twojej siły i elastyczności uda Ci się stanąć na głowie od razu lub za jakiś czas – jeśli szukasz fitnessowego celu, to doskonały wybór.

UWAŻAJ Odpuść w ciąży i kiedy masz miesiączkę, po kontuzjach górnych partii ciała, problemach z sercem i ciśnieniem.

Stanie na głowie - poprawna technika

Jak zacząć stać na głowie krok po kroku?

Stanie na głowie nie wymaga wcale odwracania treningu do góry nogami.

PRZYGOTOWANIE... Niby stoisz na głowie, ale to nie na niej spoczywa cały ciężar. Na początek musisz być w stanie bez problemu utrzymać przez minutę poniższe pozycje.

DESKA Oprzyj się na palcach stóp i przedramionach. Z czasem utrudnij sobie zadanie, unosząc jedną nogę nad ziemię.

POZYCJA DELFINA Zacznij od podporu na prostych rękach. Unieś do góry biodra, aż ciało utworzy trójkąt. Przejdź do podporu na przedramionach; reszta ciała zachowuje kształt trójkąta.

...I STANIE Gotowa, by spróbować stania na głowie? OK: zacznij od deski, ale spleć palce dłoni, zostawiając przestrzeń między dłońmi.

NA GŁOWIE Oprzyj lekko czubek głowy na ziemi i dociśnij jej tył do dłoni. Unieś kolana i podejdź stopami tak, by biodra znalazły się wyżej od barków.

Z NOGAMI W GÓRZE Unieś (ale nie wierzgnięciem) nogi do góry. Napnij mięśnie, zaangażuj cały korpus i nogi, wyciągając ciało aż do stóp. Oddychaj. Zaliczone!

Zobacz też, jak poprawnie wykonywać: box jump, kettlebell swing i przysiad.

Zobacz również:
REKLAMA