Sprzęt do ćwiczeń: pożegnaj treningową nudę

Twój trening powoli zamienia się w monotonny rytuał? Te uniwersalne akcesoria fitness skutecznie pokonają Twoje zniechęcenie. Chwyć za TRX, kettlebell, skakankę lub inny gadżet, a w mgnieniu oka odzyskasz motywację

fot. lightwavemedia 2015/shutterstock.com fot. lightwavemedia 2015/shutterstock.com
fot. lightwavemedia 2015/shutterstock.com

 Wykonujesz wciąż ten sam trening i naiwnie łudzisz się, że będziesz w coraz lepszej formie? Cóż, bez regularnego wprowadzania do planu treningowego małych ulepszeń niewiele się zmieni. "Tak samo jest z Twoimi gadżetami do fitnessu: jeśli nie będą stosowane wymiennie, zahamują Twoje sportowe osiągnięcia" – ostrzega trener fitness Mike Urti.

 Na szczęście nie musisz inwestować w całą armię ciężarków i innych treningowych gadżetów. Poniższe pięć akcesoriów z powodzeniem sprawi, że dostaniesz niezły wycisk, a podczas treningu, bez względu na częstotliwość ich użycia, nie dopadnie Cię rutyna.

1. Skakanka

Rodzajów skoków na skakance jest wiele, a poprawa kondycji gwarantowana jak podczas dobrej zabawy na trampolinie! "Podskoki na jednej nodze, na obu, ósemki i podskoki z wykrokiem będą świetnym urozmaiceniem treningu" – rekomenduje Urti. Żeby było ciekawiej, zawsze możesz też podskoczyć wyżej.

2. Taśma TRX

Opcji ćwiczeń z tym przyrządem jest nieskończenie wiele i jeśli już wyczerpią Ci się pomysły, zawsze możesz wykorzystać nasze. Czas start! Rozpocznij trening funkcjonalny z taśmami. "Aby wzmocnić swoją wytrzymałość, rób kroki do przodu i do tył" – doradza Urti. Chcesz sprawić sobie jeszcze większy wycisk? Spróbuj położyć stopę na stabilnym schodku albo pudełku.

3. Piłka szwajcarska

Ulokuj ją naprzeciwko ściany, podnieś jedną nogę, rozszerz ramiona. Zobaczysz, że wbrew powszechnej opinii, ćwiczenia z piłką też mogą porządnie zmęczyć. Tylko pamiętaj, żeby przyrząd był dobrze nadmuchany! W innym wypadku będzie po prostu łatwiejszą w użyciu wersją piłki bosu. Wypróbuj koniecznie nasze propozycję na ćwiczenia z piłką szwajcarską.

4. Kettlebell z regulacją obciążenia

"Regulacja" to słowo-klucz. "W przeciwieństwie do tradycyjnych kettlebelli, tutaj możesz wyregulować obciążenie. To pozwala na zmianę ciężkości w przedziale od 2 do 9 kg" – wyjaśnia nasz trener. Zainspiruj się pomysłami WH – poznaj zasady i ćwiczenia z tym przyrządem.

5. Ekspander

Dla większego oporu zawsze możesz kupić ekspander z większą ilością sprężyn, ale nie jest to konieczne. "Wystarczy, że zrobisz jeden krok więcej od punktu zakotwiczenia przyrządu i tym samym zwiększysz opór – doradza Urti. – Ale uważaj: najpierw sprawdź, czy jest to bezpieczne dla sprzętu. W innym razie możesz zakończyć trening z rozciągniętą gumą".

Tekst: K. Aleisha Fetters

WH

REKLAMA