Sposoby na kontuzje kolan, silną wolę i mięśnie na talerzu [newsy fitnessowe]

Kobiety są aż do 8 razy bardziej narażone na kontuzje kolan od mężczyzn. Jak zatem bronić się przed kontuzjami? Dlaczego aktywne dziewczyny powinny jeść imbir i jak zwalczyć lenia? M.in. na te pytania odpowiedzi szukali nasi redaktorzy.

kontuzja skoki fot. shutterstock.com

Przeskocz kontuzje

Tak, to jawna niesprawiedliwość, ale jesteśmy aż do 8 razy bardziej od facetów narażone na kontuzje kolan. Wiele zależy od hormonów, ale możesz też sporo zrobić, żeby to nie one decydowały.

To banał, ale kontroluj wagę – już kilka dodatkowych kg zwiększa ryzyko ich urazu. Nie chodź non stop na obcasach. I wzmacniaj równomiernie mięśnie przodu i tyłu nóg. To pomoże Ci też uniknąć jednej z najczęstszych sportowych kontuzji: uszkodzenia mięśni kulszowo-goleniowych (tych z tyłu uda, kluczowych przy szybkich ruchach i dla zdrowia kolan).

Sprawdzaj, czy grozi Ci ten uraz: wg badań każdy dodatkowy cm, który skoczysz w dal na jednej nodze, zmniejsza ryzyko o 12%. Jak wydłużyć swój skok? Ćwicz. Leżąc tyłem, unieś biodra i podciągaj pod siebie nogi na piłce.

 

Para całuje się na treningu fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

...i że Ci nie odpuszczę

O tej porze roku w zasadzie o każdej godzinie wydaje się być albo za wcześnie, albo za późno na trening. Ciągle jest środek nocy lub blady świt. Jeżeli nie chcesz zmarnować karnetu na siłownię przez spadek motywacji, naukowcy z University of Colorado radzą połączyć swoją aktywność z konkretym celem życiowym.

Może zależy Ci, żeby świetnie wyglądać w sukni ślubnej albo wzorowo przejść badania okresowe? Jeżeli nic tych rzeczy, to chociaż otaczaj się „fit” ludźmi, a wg badań naturalnie przejmiesz ich zdrowe nawyki.

Zobacz też pozostałe patenty na to, jak wytrenować silną wolę.

imbir fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Imbir – właściwości odżywcze

Trening siłowy najlepiej zagryzać imbirem. Po ppierwsze, naukowcy donoszą, że przyprawiając mięso (białko odbudowujące mięśnie) łyżeczką korzenia dziennie podwoisz spalanie tłuszczu po wizycie w siłowni. Po drugie, wg badań, imbir ma silne właściwości przeciwzapalne i o 13% zmniejsza ból mięśni po wycisku. Taki pikantny szczegół, który robi różnicę.

 

łóżko fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Zdrowy sen

15% - o tyle zwiększysz swoją szybkość, śpiąc minimum 7 godzin. Wg badaczy z Durham University poprawisz też czas reakcji o 12% i będziesz aż o 1/4 bardziej odporna na mocny wycisk. Więc poznaj 10 zasad zdrowego snu i śpij spokojnie.

WH 12/2016

REKLAMA