Spinning: zalety i wady treningu na rowerze stacjonarnym

Jeśli szukasz aktywności, która pozwoli Ci spalać setki kalorii i pożegnać zbędny tłuszczyk, postaw na spinning.

| Data aktualizacji: 2020-06-04
kobieta na rowerze spinningowym fot. shutterstock.com
Spinning to pedałowanie donikąd? Skąd! Zawsze do celu!

Co to jest spinning?

Spinning to jeden z najpopularniejszych (i najintensywniejszych) treningów kardio jakie istnieją. Nazywany jest też indoor cyclingiem lub schwinn cyclingiem. Polega na dynamicznym pedałowaniu w rytm muzyki na rowerze spinningowym. Podczas treningu zmienia się nachylenie trasy oraz wykonuje różne pozycje. Twórcą spinningu jest były kolarz, urodzony w Johannesburgu (Afryka Południowa) Johnny Goldberg. 

Wybierasz się na pierwszy spinning w życiu? Weź ze sobą:

  • odpowiednie spodenki (polecamy spodenki kolarskie. Najlepiej chronią przed otarciami)
  • oddychającą koszulkę (lub top)
  • wygodne buty (więcej o butach napisaliśmy niżej)
  • rękawiczki rowerowe
  • ręcznik (koniecznie!)
  • dużą butelkę wody

Spinnig znajduje się obecnie w ofercie większości klubów fitness. Zajęcia grupowe prowadzi instruktor, który pełni przy okazji funkcję motywatora.

Zajęcia są prowadzone według ściśle określonych schematów. Najpopularniejsze programy spinningowe to:

  • Intervals - szczególnie ważne są tutaj tempo i rytm. To najbardziej hardkorowa wersja spinningu (taki HIIT na rowerze).
  • Strenght - polega na jednostajnym pedałowaniu z dużym oporem. Ten rodzaj spinningu rozwija przede wszystkim siłę mięśni.
  • Endurance - to interwały o niższej intensywności, mające na celu poprawić ogólną wytrzymałość. Przez większość czasu pedałuje się w pozycji siedzącej. „Bieg” startuje dopiero pod koniec treningu.

Rower spinningowy - cechy

Rower spinningowy posiada kilka charakterystycznych cech, które odróżniają go od klasycznego roweru stacjonarnego. Są to między innymi:

  • wąskie siodełko
  • trójpozycyjna kierownica z podkładkami na łokcie
  • zatrzaski na noski butów
  • wolny bieg i hamulec awaryjny

Konstrukcja roweru spinningowego wymusza przyjęcie charakterystycznej, pochylonej pozycji. Jeśli wcześniej korzystałaś tylko z „klasycznej stacjonarki”, możesz czuć się przez chwilę nieswojo. Jednak zaufaj nam - plusy tego rozwiązania dostrzega się z czasem.

Spinning - zalety i wady

Zalety:

  • Spinning to przede wszystkim świetna metoda na pozbycie się nadmiaru tłuszczu. Podczas jednej, 40-minutowej sesji możesz spalić nawet ok. 500 kcal (to mniej więcej tyle, co dwa Snickersy)
  • Spinning skutecznie rozbudzi Twój metabolizm. Trenuj regularnie, dbaj o to co jesz, a oponka zniknie szybciej niż Ci się wydaje
  • Spinning cieszy się dużą popularnością (szczególnie w Stanach) ze względu na swoją wszechstronność. Rower spinningowy pomoże Ci nie tylko spalić kalorie, ale też wzmocnić i ujędrnić ciało. Od łydek, przez uda i pośladki, po mięśnie brzucha
  • Już jedna intensywna sesja na rowerze spinningowym potrafi uwolnić umysł od stresu i złych emocji. Tutaj nie musisz liczyć powtórzeń i martwić się skomplikowaną techniką (chociaż niektóre ćwiczenia są bardziej wymagające). Twoim jedynym zadaniem podczas spinningu jest słuchanie głosu instruktora oraz muzyki. Pedałuj ile sił w nogach, a endorfiny i rozluźnienie przyjdą same
  • Intensywny wysiłek fizyczny to wyzwanie dla całego organizmu. Dając mu w kość sprawisz, że będzie domagał się regeneracji. Efekt? Będziesz spała jak dziecko

Wady

Nie ma ich wiele. Do wad spinningu zaliczylibyśmy:

  • Wysokie ceny sprzętu (rower spinningowy to często wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Za profesjonalne buty trzeba zapłacić co najmniej 200 zł)
  • Mało zróżnicowane programy zajęć (dotyczy tylko niektórych klubów fitness)

Buty do spinningu

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę ze spinningiem, nie inwestuj w profesjonalny sprzęt. Na początek wystarczą Ci zwykłe adidasy. Gdy już zobaczysz z czym to wszystko się je i będziesz pewna, że chcesz więcej, możesz pomyśleć o profesjonalnych butach do spinningu. 

Czym różnią się buty do spiningu od zwykłych butów?

Przede wszystkim twardością podeszwy i jej funkcjonalnością. W profesjonalnych butach spinningowych podeszwa jest sztywna i mocuje się ją do pedałów. Dzięki temu stopa mniej się męczy i lepiej przenosi siłę. Buty do spinningu nie należą do najwygodniejszych, jednak skutecznie wspierają stopę podczas długiej i intensywnej jazdy.

Spinning - przeciwskazania

Spinnig to stosunkowa bezpieczna forma aktywności. Nie obciąża stawów ani kręgosłupa. Jeśli podejdziesz do niej odpowiednio przygotowana (czyt. ubierzesz odpowiednie spodenki, rękawiczki itd.), to nic Ci nie grozi.

Oczywiście jeśli masz problemy ze zdrowiem, powinnaś podejść do tematu ostrożnie. Skontaktuj się ze swoim lekarzem, by upewnić się, czy spinning Ci nie zaszkodzi.

Martwisz się, że spinning wpłynie niekorzystnie na Twoją sylwetkę?

„To mit, że jazda na rowerze pogrubia nogi – mówi Ania Szafraniec, zawodowa kolarka Kross Racing Team oraz wielokrotna mistrzyni maratonów MTB – Wystarczy, że spojrzysz na uda i łydki czołowych polskich zawodniczek”.

To jak, jesteś już przekonana do spinningu? Jeśli nie, wybierz się najpierw do siłowni i spróbuj sama wykonać trening na rowerku stacjonarnym. Podpowiemy co i jak.

REKLAMA