Smog - biegać czy zwiewać?

Wygląda na to, że tak łatwo nie uciekniemy od smogu, nawet jeśli będziesz biegać szybciej. A może zwłaszcza wtedy, bo większe tempo oznacza intensywniejsze oddychanie, i to raczej nie przez nos, który jest naszym filtrem. Regularność jest kluczem w treningu biegaczy, a niestety w wielu regionach Polski równie regularne są ostrzeżenia o przekroczeniu dopuszczalnych poziomów zanieczyszczeń. Dlatego jeżeli nie chcesz stracić formy, musisz nauczyć się sobie z nim radzić.

SEAN LAURENZ

Nie panikuj

Trening na świeżym powietrzu był zawsze jedną z większych zalet biegania. I wciąż jest, chociaż dzisiaj trochę mniej oczywistą, kiedy dużo mówi się o smogu. Nie warto rezygnować z tej aktywności. U zdrowych osób korzyści zdrowotne z biegania przewyższają ryzyko związane z oddychaniem umiarkowanie zanieczyszczonym powietrzem na treningu.

Sprawdzaj ryzyko

Ściągnij aplikację informującą na bieżąco o stanie powietrza w Twojej okolicy. Planując trening, weź pod uwagę, że w ciągu dnia sytuacja może się zmienić razem z pogodą. Jeżeli masz zielone światło, biegnij. Jeżeli normy są przekroczone o 100%, przejdź do punktu 3.

Maska lub bieżnia

Żeby ryzyko zdrowotne uprawiania sportu w zanieczyszczonej atmosferze nie zniweczyło efektów aktywności fizycznej, musisz np. zaopatrzyć się w maskę z dobrymi filtrami. Bieganie w nich może nie być zbyt komfortowe, ale zawsze pozostaje ostateczne wyjście: trening na bieżni w pomieszczeniu z oczyszczanym powietrzem.

Uciekaj od smogu

Tak, wiemy, że nic nie trwa dłużej niż minuta na bieżni. I że bieganie po pasie to nie to samo, co po ścieżce. Na pocieszenie polecamy Ci nie taki nudny plan treningowy na bieżnię, który znajdziesz tutaj. Jeżeli naprawdę nie lubisz biegać w miejscu jak chomik, uciekaj do lasu, w góry czy wzgórza – tam powietrze powinno być lepsze.

REKLAMA